Przypomnijmy, że z uwagi na pandemię choroby COVID-19, w nabożeństwie nie może brać udział więcej niż pięciu wiernych. Do tej liczby nie są wliczani kapłani i osoby sprawujące posługę. Przebywanie większej liczby osób jest niezgodne z obowiązującymi obecnie w Polsce przepisami.
Maksymalna kara administracyjna, jaką obecnie może nałożyć sanepid za łamanie przepisów przeciwepidemicznych, to 30 tysięcy złotych. O tym, że nie są to wyłącznie zapisy, przekonał się proboszcz ze Sromowców Wyżnych w Małopolsce. Sanepid nałożył na niego karę 10 tys. zł za zbyt duża liczbę wiernych w czasie świątecznej, niedzielnej mszy.
Jak skończy się sprawa na Dolnym Śląsku? Policja w Wołowie skierowała ją do Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, ta odpowiada, że na razie bada sprawę. Wołowski sanepid rozpocznie postępowanie, gdy dostanie oficjalną informację od policji.
Sytuacji, która miała miejsce w kościele pod wezwaniem świętego Karola Boromeusza w Wołowie, przyglądają się też zwierzchnicy tamtejszego proboszcza. - Na razie znamy relację medialną, która jest bardzo niepokojąca. Jednak chcielibyśmy porozmawiać z księdzem proboszczem i poznać jego wersję. Kapłan dostanie na pewno upomnienie, a później rozważane będą dalsze konsekwencje - podkreślał w środę ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej w rozmowie z telewizją TVN24. Ksiądz Kowalski dodał, że obecnie rolą Kościoła i duchownych jest dołożenie wszelkich starań, by koronawirus się nie rozprzestrzeniał.
- Łamanie zasad - nałożonych dekretem arcybiskupa, a także tych państwowych - nie przyczynia się do tego. Co więcej, Kościół ma pełnić także rolę edukacyjną, a jeśli ksiądz pozwala na takie zachowania, to nie dość, że naraża wiernych na zakażenie, ryzykuje ich życiem i zdrowiem, to jeszcze daje bardzo zły przykład i sygnał, że zasady można lekceważyć - zaznacza ksiądz Kowalski. Zdaniem rzecznika oprócz konsekwencji, jakie duchownego spotkają za złamanie dekretu arcybiskupa, to jeśli faktycznie doszło do naruszenia prawa, powinno toczyć się także niezależne postępowanie służb państwowych.
Przeczytaj koniecznie
- List z kwarantanny, czyli zderzenie pacjenta ze szpitalem
- Rząd otworzy sklepy i parki. Znamy szczegóły
- Pipety, wirówka, wytrząsarka. Tutaj wykrywają koronawirusa
- Wrocławski "pacjent zero" ofiarą urzędniczego bałaganu
- 24 osoby z koronawirusem w domu opieki pod Wrocławiem
- Koronawirus w Caritasie. Zmarła podopieczna, 29 zakażonych
Nie przegap tych informacji
- Świetny "balkonowy koncert" na wrocławskim osiedlu
- GIS: Bardzo wysoki wskaźnik zachorowań na Dolnym Śląsku
- 24 osoby z koronawirusem w domu opieki pod Wrocławiem
- Koronawirus w Caritasie. Zmarła podopieczna, 29 zakażonych
- Wrócił ze szpitala, ma koronawirusa. 130 osób w kwarantannie
- Wrocław: Koronawirus na komisariacie. Chory policjant
