Istota i przyczyny
Ostre zapalenie oskrzeli pojawia się najczęściej po przeziębieniu - jego winowajcami są te same wirusy.
Ale przewlekłe zapalenie oskrzeli bardzo różni się od zwykłego przeziębienia. Jego główną przyczyną jest palenie tytoniu, które sprzyja również (razem z obecnością przewlekłych chorób oraz narażeniem na drażniące czynniki w powietrzu) pojawieniu się postaci ostrej.
Objawy i powikłania
Głównym objawem ostrego i przewlekłego zapalenia oskrzeli jest kaszel z wydzieliną (tzw. mokry kaszel). Poza tym może pojawić się duszność, świsty i zmęczenie. Gorączka, jeśli występuje, jest niewielka. Powikłania zdarzają się głównie przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli i obejmują niewydolność serca oraz nadciśnienie płucne. Może pojawić się zapalenie płuc (również w postaci ostrej).
Rozpoznanie i leczenie
Lekarz rozpoznaje chorobę głównie na podstawie objawów, może jednak zlecić badania dodatkowe, np. zdjęcie RTG klatki piersiowej. Większość przypadków ostrego zapalenia można leczyć samemu, jeśli jednak kaszel trwa ponad 6 tygodni, występuje gorączka, duszność, odkrztuszanie zabarwioną plwociną, a także jeśli cierpimy na przewlekłe choroby serca lub płuc, powinniśmy zgłosić się do lekarza. W ostrym zapaleniu oskrzeli wywołanym wirusem antybiotyki nie działają.
Jak pomóc sobie samodzielnie?
Należy pić dużo płynów, odpoczywać i zwiększyć poziom wilgotności w pokoju. Koniecznie trzeba zaprzestać palenia. Pomóc mogą środki na kaszel dostępne bez recepty. Powinno się stosować przede wszystkim leki wykrztuśne, a środki tłumiące kaszel można ostrożnie stosować tylko w suchym, niedającym nam spać kaszlu.
Refluks i zapalenie oskrzeli
Rzadką, ale spotykaną przyczyną zapalenia oskrzeli jest refluks żołądkowo-przełykowy, w którym kwaśna treść żołądkowa cofa się do przełyku. Taki stan jest przyczyną przewlekłego kaszlu.
ZOBACZ TEŻ:
Szczepienia zalecane oraz alternatywny program szczepień
Wyciąg z pestek winogron
Układ oddechowy - leki bez recepty