Zarejestrowano tylko po jednym kandydacie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Tak jest w ponad 400 gminach

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W związku z nadchodzącymi wyborami samorządowymi w 412 gminach zarejestrowano tylko po jednym kandydacie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jak wynika z danych PKW, kontrkandydatów nie mają m.in. ubiegający się o reelekcję prezydenci Ciechanowa i Stargardu - Krzysztof Kosiński i Rafał Zając.

Spis treści

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, druga tura wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - tam, gdzie będzie konieczna - odbędzie się 21 kwietnia. Kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast komitety wyborcze mogły zgłaszać do 14 marca.

Polacy wybiorą niemal 2,5 tys. włodarzy

W wyborach samorządowych w całej Polsce wybierzemy prawie 2,5 tys. włodarzy:

  • 1464 wójtów;
  • 906 burmistrzów;
  • 107 prezydentów miast.

W całym kraju zarejestrowano 6731 kandydatów na te funkcje.

Tylko jeden kandydat to wyboru

Po rozpatrzeniu odwołań i upływie dodatkowego terminu zgłoszeń w 412 gminach zarejestrowano tylko po jednym kandydacie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Większość z nich została zgłoszona przez komitety wyborcze wyborców. Natomiast 103 kandydatów należy do partii politycznych.

Wśród kandydatów, którzy nie mają konkurencji w wyborach samorządowych, jest 116 kandydatów na burmistrzów i 294 kandydatów na wójtów. Kontrkandydatów nie mają też ubiegający się o reelekcję prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński i prezydent Stargardu Rafał Zając.

Zasady obowiązujące w wyborach samorządowych

Aby zostać wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta, kandydat musi uzyskać więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Nie jest brana pod uwagę frekwencja.

Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzyma więcej niż połowę ważnie oddanych głosów, to dwa tygodnie po pierwszym głosowaniu przeprowadza się drugą turę wyborów. W ponownym głosowaniu wybiera się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów. Za wybranego w II turze uważa się tego kandydata, który otrzymał więcej ważnie oddanych głosów.

Co, jeśli startuje tylko jeden kandydat?

Wybory włodarza odbywają się nawet jeśli startuje tylko jeden kandydat. Wówczas wyborcy, podobnie jak podczas referendum, opowiadają się za lub przeciwko kandydatowi. Na kartach do głosowania udzielają kandydatowi poparcia, głosując na "tak" lub "nie". Jeśli kandydat uzyska więcej niż połowę głosów na "tak", zostanie wójtem, burmistrzem lub prezydentem. Jeśli tej większości nie uzyska, wójta wybiera nowo wybrana rada gminy w tajnym głosowaniu bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady.

Prawo zgłoszenia kandydata na wójta przysługuje wtedy grupie radnych stanowiącej co najmniej 1/3 ustawowego składu rady. Zgłoszenie musi być złożone na piśmie. Każdemu z radnych przysługuje prawo poparcia w zgłoszeniu tylko jednego kandydata. Jeżeli rada gminy nie wybierze wójta w ciągu dwóch miesięcy od dnia wyborów, premier wyznacza, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, osobę pełniącą obowiązki wójta do końca kadencji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl