Znowu to zrobili! Polacy ponownie na podium podczas PŚ w pływaniu!

Łukasz Konstanty
Pięciokrotnie na podium podczas zawodów Pucharu Świata w pływaniu, które w miniony weekend odbywały się w Toronto, stawali Polacy. Ostatniego dnia po raz trzeci w czołowej trójce zmagania zakończył Kacper Stokowski, po raz drugi z kolei wśród najlepszych znalazła się Katarzyna Wasick.

Doświadczona pływaczka pierwszego dnia zawodów wygrała wyścig na dystansie 50 metrów stylem dowolnym, czasem 23.27 ustanawiając nowy rekord Polski. Z kolei na zakończenie rywalizacji w Toronto Polka stanęła na najniższym stopniu podium na dwa razy dłuższym dystansie (czas 51,69), a Francuzka Beryl Gastaldello, która zakończyła zmagania na drugiej pozycji, wyprzedziła naszą zawodniczkę o zaledwie 0,02 sekundy!

Wielokrotnej medalistce mistrzostw świata i Europy najgorzej poszło na dystansie 50 metrów stylem motylkowym. Polka co prawda awansowała do finału, ale w decydującym wyścigu zajęła szóstą lokatę.

Kacper Stokowski trzy razy na podium w Toronto

W Toronto świetnie spisał się także Kacper Stokowski, który wystartował na trzech różnych dystansach (50, 100 i 200 metrów) w stylu grzbietowym i za każdym razem zmagania kończył w czołowej trójce. Ostatniego dnia zmagań Polak zajął trzecią lokatę w rywalizacji na 100 metrów, uzyskując czas 50,02. Najszybszy okazał się Amerykanin Shaine Casas, który wynikiem 48,84 ustanowił nowy rekord Pucharu Świata.

Urodzony w 1999 roku zawodnik w Kanadzie wcześniej zajął drugą lokatę na 50 metrów, a także był trzeci na 200 metrów. Na najdłuższym dystansie wypełnił także minimum kwalifikacyjne mistrzostw świata na krótkim basenie, które w połowie grudnia odbędą się w Melbourne.

Pechowa Alicja Tchórz

Dla Stokowskiego to pierwsze indywidualne miejsca na podium Pucharu Świata w karierze. Trzy lata wcześniej w Katarze Polak notował już co prawda sukcesy, miały one jednak miejsce w rywalizacji sztafetowej.

Pech nie opuszcza z kolei Alicji Tchórz, która w Toronto, podobnie jak tydzień wcześniej w Berlinie, była bliska awansu do finału, na dystansie 100 metrów stylem zmiennym zajęła jednak dziewiątą lokatę (pierwszą nie dającą prawa startu w decydującym wyścigu), z kolei na 50 metrów stylem grzbietowym była dziesiąta, a do promocji zabrakło zaledwie 0,02 sekundy.

Kolejne zawody w ramach Pucharu Świata odbędą się w dniach 4-6 listopada w Indianapolis