Tereny północno-wschodniej Polski należą do regionów zwiększonego występowania kleszczy. Powodem tego jest duża ilość lasów, terenów podmokłych sprzyjających występowaniu zwierząt – żywicieli kleszczy.
Województwo podlaskie jest terenem endemicznego występowania zakażonych kleszczy przenoszących m. in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu, czy też bakterie Borrelia burgdorferi. Patogeny te mogą być przenoszone zarówno przez dorosłe kleszcze, jak i larwy oraz nimfy. Nie każdy kleszcz jest zakażony, ale jednocześnie są też kleszcze przenoszące więcej niż jeden patogen.
Nic dziwnego, że choroby odkleszczowe atakują w dużej mierze mieszkańców woj. podlaskiego.
Tylko w czerwcu 2018r. zarejestrowano 138 zachorowań na boreliozę i 12 zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. W sumie od początku roku na boreliozę zachorowało już 547 osób, a na kleszczowe zapalenie mózgu - 19.
W czerwcu najwięcej chorych na boreliozę było w powiatach białostockim, suwalskim i bielskim. Kzm atakowało głównie w powiatach białostockim i hajnowskim.
Najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu i jego następstwami jest przeprowadzenie pełnego cyklu szczepień ochronnych, a sama szczepionka jest bezpieczna i dobrze tolerowana.
Natomiast nie ma dostępnej szczepionki przeciwko boreliozie.
Jedynym sposobem umożliwiającym uniknięcia przykrych skutków choroby jest jej zapobieganie. W tym celu konieczne jest stosowanie kilku prostych zasad:
- noszenie odpowiedniej odzieży w miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy (lasy, pola, etc.) zakrywającej jak najwięcej
- części ciała (długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycie głowy etc.),
- stosowanie środków odstraszających kleszcze,
- unikanie spożywania niepasteryzowanego mleka,
- po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy dokładne obejrzenie całego ciała.