Były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś o sytuacji w Prokuraturze Krajowej: Mamy do czynienia z bezprawiem i anarchizacją

Lidia Lemaniak
Michał Woś, poseł Suwerennej Polski (klub PiS), były wiceminister sprawiedliwości powiedział i.pl, że prokuratorem krajowym jest Dariusz Barski.
Michał Woś, poseł Suwerennej Polski (klub PiS), były wiceminister sprawiedliwości powiedział i.pl, że prokuratorem krajowym jest Dariusz Barski. Karina Trojo/Polska Press
– Mamy do czynienia z bezprawiem i anarchizacją. Mamy jasno określony katalog źródeł prawa, są ustawy, jest konstytucja, są umowy międzynarodowe ratyfikowane przez parlament. Nie ma tam opinii działaczy KOD-u. Nie ma tam opinii ludzi z tytułami profesorskimi, którzy na zlecenie polityczne napiszą właściwie wszystko – powiedział i.pl były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś pytany o spór o prokuratora krajowego.

Spór o to, kto jest prokuratorem krajowym

Michał Woś, poseł Suwerennej Polski (klub PiS), były wiceminister sprawiedliwości powiedział i.pl, że prokuratorem krajowym jest Dariusz Barski. – Nie można zmieniać prawa opiniami prawnymi. Chodzi o kwestię również bezpieczeństwa wszystkich obywateli. Dlatego to jest sprawa fundamentalna – mówił.

"Mamy do czynienia z bezprawiem i anarchizacją"

Pytany o to, z czym mamy do czynienia, jeśli decyzji o zmianie prokuratora krajowego nikt nawet nie konsultował z prezydentem, odpowiedział, że to „bezprawie i anarchizacja”. – Mamy jasno określony katalog źródeł prawa, są ustawy, jest konstytucja, są umowy międzynarodowe ratyfikowane przez parlament. Nie ma tam opinii działaczy KOD-u. Nie ma tam opinii ludzi z tytułami profesorskimi, którzy na zlecenie polityczne napiszą właściwie wszystko. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że prawo – tak, jak powiedział Donald Tusk – „tak, jak my je rozumiemy” – to i tak nie znaleźli podstawy prawnej, a w związku z tym po prostu naruszyli prawo. Wszystko, co robi obóz Tuska, to jest po prostu naciąganie prawa tylko po to, żeby obejść prawo, żeby bezprawie i anarchizację wprowadzać i żeby wprowadzać bezkarność za te działania, które podejmują: za zamach na media publiczne, za postępowania, które już są wszczęte, w związku z nielegalnymi działaniami co do aktu notarialnego, przejmowania siłą mediów – dodał.

Dlaczego nikt wcześniej nie kwestionował prokuratora krajowego?

Dopytywany dlaczego – jego zdaniem – przez dwa lata nikomu nie przeszkadzało, że Dariusz Barski jest rzekomo wadliwie powołany na prokuratora krajowego, odpowiedział, że to bardzo ciekawy wątek. – Wszyscy tytułowali go prokuratorem krajowym nie tylko przez dwa lata, ale też w ostatnim czasie. Pan Bodnar, będąc chociażby na Radzie Prokuratorów, tytułował Dariusza Barskiego prokuratorem krajowym. Co więcej, nie kwestionował możliwości kierowania prokuraturą przez pana Bodnara, wykonując jego polecenia, łącznie z tym, że na wniosek prokuratora krajowego pan Bilewicz został powołany do Prokuratury Krajowej. Po kilku godzinach pana Bodnara oświeciły naciągane opinie jego kolegów profesorów – mówił.

Zdaniem Michała Wosia „dla każdego zdroworozsądkowego człowieka jest to naciąganie prawa i działanie bezprawne”.

Sytuacja w Prokuraturze Krajowej

W piątek resort sprawiedliwości poinformował, że minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 roku przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę „zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych”.

Decyzji Adama Bodnara nie uznaje znaczna część prokuratorów. Prokuratora krajowego nie można odwołać bez zgody prezydenta. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem RP a premierem i prokuratorem generalnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl