Objęcie prowadzenia zbiegło się z fantastyczną serią zawodniczki trenowanej przez Tomasza Wiktorowskiego. Seria 37 wygranych meczów, turniejowe zwycięstwa w Stuttgarcie, Rzymie i ponowny wielkoszlemowy triumf na kortach im. Rolanda Garrosa w Paryżu przełożyły się na wyraźną dominację rankingową Polki. Zwycięska passa została przerwana w 4. rundzie Wimbledonu przez Francuzkę Alize Cornet i po drobnym kryzysie w lecie, przeszedł kolejny sukces w Wielkim Szlemie - tym razem w nowojorskim US Open. Później były jeszcze finał w Ostrawie, wygrana w San Diego i półfinał WTA Finals w Fort Worth w Teksasie.
Na koniec roku jej przewaga nad kolejną zawodniczką w rankingu - Tunezyjką Ons Jabeur - wyniosła ponad sześć tysięcy punktów, a świetna postawa w ciągu sezonu 2022 zaowocowała tytułami najlepszej zawodniczki roku WTA i mistrzyni świata ITF.
Początek tego roku to 1/8 finału Australian Open, wygrana w imprezie WTA w Dausze, gdzie wywalczyła 12. tytuł w karierze, i porażka w finale w Dubaju. Prestiżowe "słoneczne" turnieje w USA - w Indian Wells i Miami - przyniosły jej półfinał w Kalifornii, ale okupiony kontuzją żeber, która uniemożliwiła Polce występ w obronie tytułu na Florydzie.
Sukcesy Igi Świątek od 4 kwietnia 2022:
Wygrane turnieje:
- Stuttgart (WTA 500), korty ziemne
- Rzym (WTA 1000), korty ziemne
- French Open, korty ziemne
- US Open, korty twarde
- San Diego (WTA 500), korty twarde
- Dauha (WTA 500), korty twarde
Przegrane finały:
- Ostrawa (WTA 500), korty twarde
- Dubaj (WTA 1000), korty twarde
Na końcu warto wspomnieć, że raszynianka jest dziewiątą zawodniczką w historii, która spędziła pełny rok na pozycji liderki rankingu WTA.
Tenisistki, które spędziły przynajmniej jeden rok z rzędu na pozycji liderki rankingu WTA:
- Steffi Graf (Niemcy)
- Serena Williams (USA)
- Martina Navrátilová (USA)
- Ashleigh Barty (Australia)
- Chris Evert (USA)
- Monica Seles (Jugosławia)
- Martina Hingis (Szwajcaria)
- Justine Henin (Belgia)
- Iga Świątek
