Francja: W szpitalu w Paryżu zmarł chiński turysta. To pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Europie

Kazimierz Sikorski
LOIC VENANCE/AFP/East News
W paryskim szpitalu zmarł zarażony koronawirusem chiński turysta. Stał się tym samym pierwszą śmiertelną ofiarą groźnej epidemii na Starym Kontynencie.

W Paryżu zmarł chiński turysta, który był zarażony koronawirusem. Tym samym jest pierwszą śmiertelną ofiarą tej choroby w Europie. Jak podała francuska minister zdrowia Agnès Buzyn ofiarą był 80-letni mężczyzna z chińskiej prowincji Hubei. Przybył on do Francji 16 stycznia, a 25 stycznia został poddany kwarantannie w szpitalu w Paryżu.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O WIRUSIE Z WUHAN:

Już ponad półtora tysiąca ludzi uśmiercił koronawirus w Chinach, głównie w prowincji Hubei, której stolica jest miasto Wuhan. W sumie, jak podają chińskie władze, liczba zainfekowanych groźnym wirusem dochodzi do 70 tysięcy.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawa: Koronawirus w końcu pojawi się w Polsce. Jak przygotowane są lotnisko i szpitale na wirusa nCoV z Wuhan?

- Sytuacja jest tak groźna, że wszystkie kraje powinny być przygotowane na pojawienie się wirusa - powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia w sobotę.

Pod koniec stycznia Francja stała się pierwszym krajem europejskim, który potwierdził przypadki koronawirusa. Pierwszy zmarły we Francji i w Europie był w krytycznym stanie w szpitalu Bichat w północnym Paryżu. - Jego 50-letnia córka jest wśród szóstki innych, którzy przebywają w szpitalu, ale wraca do zdrowia - mówi minister Buzyn.

Pozostała piątka to obywatele brytyjscy, którzy zakażeni zostali wirusem w kurorcie Contamines-Montjoie.

ZOBACZ KONIECZNIE: Koronawirus na paczce z Chin albo u psa? Największe mity na temat nowego koronawirusa z Wuhan

Koronawirus w Polsce. SARS-Cov-2 na paczce z Chin lub u psa?...

Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano ponad 500 przypadków zachorowań na koronawirusa w 26 krajach. USA podały, że wyślą samolot do Japonii, by ewakuować Amerykanów, którzy utknęli na statku wycieczkowym Diamond Princess, który jest objęty kwarantanną i przebywa w japońskim porcie. Na statku jest około 400 obywateli USA.

Spośród 3700 osób na pokładzie 218 zostało zakażonych koronawirusem. Australia też zabierze swoich obywateli ze statku.

Resort zdrowia Egiptu w piątek potwierdził pierwszy przypadek koronawirusa w Afryce. Chodzi o obcokrajowca, ale nie ujawniło jego narodowości.

Pomimo rozprzestrzeniania się wirusa chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział w sobotę, że epidemia w Chinach jest „ogólnie pod kontrolą”. Dodał on, że poza Hubei, liczba nowych zakażeń spadła w ostatnich 11 dniach. Dodał, że nastąpił też wzrost liczby osób, które wyzdrowiały.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Jednak dane opublikowane w piątek ujawniły, że od wybuchu epidemii zmarło sześciu pracowników służby zdrowia, a 1716 zostało zarażonych. Z kolei Pekin nakazał wszystkim powracającym do miasta poddać się 14-dniowej kwarantannie pod groźbą surowych kar.

CZYTAJ TAKŻE: Mapa koronawirusa online. Epidemia w Chinach. Ile osób zachorowało? Wirus nCoV z Wuhan coraz bliżej Polski, został wykryty w Niemczech

Natomiast Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rozpoczyna dochodzenie w Chinach w sprawie wybuchu epidemii. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus apelował o międzynarodową solidarność i ostrzegł, że wszystkie kraje powinny być przygotowane na nadejście wirusa.

Gebreyesus dodał, że epidemia nadal jest dla Chin sytuacją nadzwyczajną i był zaniepokojony ciągłym wzrostem liczby zakażeń. Odrzucił jednak krytykę wysiłków Chin w walce z epidemią , mówiąc, że to nie czas na oskarżenia i wezwał rządy i takie firmy jak Facebook i Google, aby pomogły w zwalczaniu fałszywych wiadomości o epidemii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MICK USA

Koronavarius postraszyc pospulstwo beda placic Okupantowi zydo447=To robota CIA Mosadu.

G
Gość
17 lutego, 10:17, ad:

A może jak się przerzedzi na świecie to będzie lżej oddychać ?

Dupek!!

a
ad

A może jak się przerzedzi na świecie to będzie lżej oddychać ?

Wróć na i.pl Portal i.pl