Jarosław Kaczyński do uczestników konferencji „Śląski ład”. "Oby nastąpiło przebudzenie i przyniosło reorientację europejskiej polityki"

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
- W społeczeństwach państw unijnych coraz wyraźniejsze są symptomy zmian na lepsze. Oby jak najszybciej nastąpiło pełne przebudzenie i przyniosło reorientację europejskiej polityki – napisał w liście do uczestników 10. edycji konferencji „Śląski ład” prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak zaznaczył nawiązując do tytułu konferencji "o rozumieniu pojęć ładu i chaosu napisać można całe tomy".
Jarosław Kaczyński napisał list do uczestników 10. edycji konferencji „Śląski ład”.
Jarosław Kaczyński napisał list do uczestników 10. edycji konferencji „Śląski ład”. Fot. Adam Jankowski

Konferencja "Ład czy chaos? Dokąd zmierza świat, Europa, Polska i Śląsk?"

Jubileuszowa konferencja z cyklu „Śląski ład”, zorganizowana w poniedziałek w Mysłowicach z inicjatywy europosłanki PiS Izabeli Kloc oraz Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, odbywa się pod hasłem „Ład czy chaos? Dokąd zmierza świat, Europa, Polska i Śląsk?”.

Prezes PiS skierował list do uczestników

Nawiązując do tytułu konferencji, w odczytanym na jej początku liście wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że o rozumieniu pojęć ładu i chaosu napisać można całe tomy.

„W pewnym nienormatywnym ujęciu można by rzec, iż zwycięzca nie tylko pisze historię, ale też definiuje znaczenia i określa, jakie treści mieszczą się pod danymi określeniami” – wskazał.

Polityk przytoczył zdanie „L’ordre regne a Varsovie - Porządek panuje w Warszawie”, wypowiedziane przez francuskiego dyplomatę po upadku powstania listopadowego, nadając mu współczesny kontekst.

„Doskonale znamy te słowa. Śmiało można sobie wyobrazić, że podobna opinia, tyle że o Unii Europejskiej, a właściwie "nowej jej części" padnie w Berlinie, gdyby Niemcom i ich akolitom udało się w sposób zasadniczy ograniczyć obecny zakres prawa weta – drogą łamania traktatów, rzecz jasna” – wyjaśnił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Co przedstawia wizja nowego ładu w Europie?

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego wizja nowego ładu na naszym kontynencie, przedstawiona ostatniej wiosny na forum europarlamentu przez kanclerza Niemiec Olafa Scholza oznacza – jak czytamy w liście – „praktyczne polityczne ubezwłasnowolnienie nienależących do starego jądra Unii państw członkowskich, poprzez likwidację zasady jednomyślności w dziedzinie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa oraz w sferze podatkowej”.

„Za tą koncepcją kryje się – jak można mniemać – jakaś forma powrotu do zacieśnionej współpracy z Rosją. Zakłada ona także postępującą ideologizację i radykalizację unijnego głównego nurtu, ucieleśnianą przez coraz głębsze brnięcie w neomarksistowskie szaleństwa polityki klimatycznej, migracyjnej oraz walki światopoglądowej. Istnieją w tym planie, podkreślmy, pewne wyłączenia i wyjątki, ale są one przeznaczone zasadniczo dla Niemców” – ocenił Jarosław Kaczyński.

„Dla nas, mówiąc najogólniej, ład czy też jego fundamenty wyrastają z trzech filarów naszej cywilizacji: tradycji filozofii greckiej, prawa rzymskiego i religii judeochrześcijańskiej. Dla nas tworzenie ładu europejskiego to polityka zdrowego rozsądku – taka, jaką na unijnych forach proponuje Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów” – podkreślił prezes PiS.

Jarosław Kaczyński przytoczył wystąpienie Ryszarda Legutki

Prezes PiS przytoczył niedawne wystąpienie europosła Ryszarda Legutki, który, parafrazując Hamleta, mówił w Parlamencie Europejskim: „Źle się dzieje w Unii Europejskiej (…). Jest więcej niestabilności, napięcia i niepewności, niż kiedykolwiek”.

„Nie sposób się z tą diagnozą nie zgodzić. Mamy do czynienia z coraz szybszym oddalaniem się nie tylko od projektu unijnych ojców założycieli, ale także od tego, na co się zgodziliśmy, wchodząc do Unii 1 maja 2004 r.” – uważa Kaczyński.

„Ale nie traćmy ducha. Jest nasza praca intelektualna i polityczna, są w społeczeństwach państw unijnych coraz wyraźniejsze symptomy zmian na lepsze. Oby takie pełne przebudzenie nastąpiło jak najszybciej i przyniosło reorientację europejskiej polityki. I tego, oprócz owocnych obrad, pragnę państwu przede wszystkim życzyć” – podsumował polityk.

Konferencja podsumowuje cykl spotkań

Poniedziałkowa jubileuszowa konferencja „Śląski ład” jest podsumowaniem całego dotychczasowego cyklu spotkań pod takim tytułem. Na bazie intelektualnego i merytorycznego dorobku wcześniejszych debat uczestnicy spotkania zastanawiają się – jak podali organizatorzy – „nad optymalnymi rozwiązaniami rozwojowymi dla Śląska, Polski, Europy i świata”.

Wśród uczestników konferencji są m.in. minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister cyfryzacji Janusz Cieszyński oraz prezydencki doradca Andrzej Zybertowicz.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grzegorz
Teraz "reorientacja" , a za kilka lat wyjście z Unii. To nas czeka ,więc ludzie opamiętajcie się !
P
Po co nam PiS???
Po co nam rząd, który zamiast Rozwiązywać Problemy, TWORZY JE i wszystko PSUJE; In vitro, Demografia, Inflacja, Prawa Kobiet, Lotnisko Radom, Inwestycje, Elektrownia Ostrołęka, Środowisko, Polska Śmietnikiem Świata, Handlem Wizami Hańbi Polskę...
Wróć na i.pl Portal i.pl