Raport „Kompas Polityczny” zawiera analizę medialności posłanek i posłów z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego oraz łódzkiego. Wzięto w nim pod uwagę aż 126 nazwisk polityków, z czego 63 pochodziło z województwa mazowieckiego.

Jarosław Kaczyński najpopularniejszym politykiem
Najpopularniejszym politykiem w tej części Polski jest Jarosław Kaczyński. O pośle pisze się najczęściej w mediach o największym zasięgu – TVP Info, TVN24, Polsat News, Rzeczpospolitej, wpolityce.pl.
- Polityk, ze względu na pozycję w partii rządzącej, pojawiał się w kontekście niemal każdego analizowanego obszaru tematycznego. Wypowiadał się na zagadnienia takie jak: bezpieczeństwo Polski, ekonomia, gospodarka czy polityka społeczna. Jednak największe zainteresowanie mediów wzbudziło jego odejście z rządu w czerwcu 2022 roku, czy obietnica wyegzekwowania reparacji wojennych od strony niemieckiej - czytamy w raporcie.

Drugie miejsce dla Błaszczaka
Na drugim miejscu w województwie mazowieckim uplasował się Mariusz Błaszczak, wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej. Jego obecność medialna oraz podejmowane tematy były związane z pełnionymi funkcjami państwowymi – bezpieczeństwa narodowego, zakupu amerykańskiego uzbrojenia (Patriotów) czy planach budowy zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim i nowych zakupach MON-u.
Trzecie miejsce należy do Henryka Kowalczyka. Poseł w okresie analizy pełnił funkcję wicepremiera, a także Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przekłada się to na podejmowane przez niego w mediach tematy, czyli kwestie związane z żywnością i rolnictwem.

- Obecność Jarosława Kaczyńskiego wśród badanych nazwisk w oczywisty sposób wywindowała wyniki Prawa i Sprawiedliwości. Mimo, że prezes PiS wydaje się mieć duży dystans do piastowania oficjalnych stanowisk, powszechnie uważany jest za głównego architekta obecnej władzy oraz centralną postać w polskiej polityce. Wpływa to na duże zainteresowanie mediów, które uważnie śledzą jego wystąpienia, upatrując w nich zapowiedzi kolejnych decyzji podejmowanych przez najwyższych urzędników państwowych - komentuje wyniki analizy Maciej Małkowski z PSMM Monitoring & More.
Kto ma najwięcej obserwujących?
W mediach społecznościowych trend ten układa się nieco inaczej. Pod kątem obserwujących dominują trzy nazwiska: Janusz Korwin-Mikke, Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Małgorzata Kidawa-Błońska, liczby komentarzy – Klaudia Jachira, Marcin Kierwiński oraz Jacek Ozdoba.
– Przyglądając się, kto zajmuje miejsca na podium, czyli kto z posłanek i posłów najskuteczniej wykorzystuje media społecznościowe, okazuje się, że są to z jednej strony osoby o kontrowersyjnych, często skrajnych poglądach, jak Janusz Korwin-Mikke, a z drugiej polityczki i politycy bardzo aktywni i wyraziści w swoich wypowiedziach (Kamila Gasiuk-Pichowicz, Klaudia Jachira, Marcin Kierwński, Jacek Ozdoba, Cezary Tomczyk, Dariusz Joński, Tomasz Trela). To pokazuje, że w mediach społecznościowych zasięgi budują osoby i tematy wywołujące silne emocje, aktywne i rozpoznawalne na arenie ogólnopolskiej. – komentuje dr hab. Szymon Ossowski, politolog, medioznawca, prof. UAM.
dś