Korea Północna opublikowała rzadkie zdjęcia Kim Dzong Una. Pochodzą z zakładu, który produkuje materiał do broni jądrowej

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
EPA/KCNA EDITORIAL USE ONLY Dostawca PAP/EPA
Korea Północna po raz pierwszy opublikowała zdjęcia zakładu wzbogacania uranu, który produkuje materiał do broni jądrowej. Fotografie pokazują przywódcę Kim Dzong Una, który wcześniej obiecał zwiększyć zapasy broni jądrowej w kraju.

Spis treści

Kim Dzong Un wezwał do zwiększenia produkcji uranu

Koreańska Centralna Agencja Informacyjna (KCNA) poinformowała w piątek, że Kim Dzong Un wezwał do zwiększenia produkcji uranu, który jest niezbędny do produkcji głowic jądrowych.

Na opublikowanych zdjęciach widać, jak Kim Dzong Un przechodzi obok rzędów wirówek i rozmawia z urzędnikami wojskowymi. Publikacja fotografii zbiega się w czasie ze wzrostem napięcia na Półwyspie Koreańskim.

„Kim przeszedł po sterowni bazy wzbogacania uranu, aby dowiedzieć się o ogólnym działaniu linii produkcyjnych” – podała KCNA.

Korea Południowa potępia plany Korei Północnej

Rząd Korei Południowej oświadczył, że zdecydowanie potępia plany Korei Północnej dotyczące zwiększenia produkcji.

Korea Północna nie ujawniła, kiedy Kim złożył wizytę, ani jaki obiekt odwiedził – czy jest to część jej rozległego kompleksu nuklearnego w Jongbjon, czy też inne nieujawnione miejsce. Eksperci od dawna podejrzewają, że Korea Północna potajemnie prowadzi co najmniej jeden zakład wzbogacania uranu, oprócz dobrze znanego zakładu w Jongbjon.

Zdjęcia „wiadomością” na nadchodzące wybory prezydenckie w USA?

Leif-Eric Easley, profesor na Uniwersytecie Ewha w Seulu, powiedział, że Korea Północna ujawniła obiekt, aby „pochwalić się swoim rozwojem nuklearnym i zasygnalizować, że jej program zbrojeniowy jest nieodwracalny”.

„Reżim Kima może również obnosić się z tym, że nadal cieszy się dyplomatycznym i gospodarczym wsparciem ze strony Rosji i Chin, pomimo rozbudowy nuklearnej” – powiedział prof. Easley w rozmowie z BBC.

Hong Min, starszy analityk w Koreańskim Instytucie Zjednoczenia Narodowego, powiedział agencji prasowej AFP, że zdjęcia mogą być „wiadomością” na nadchodzące wybory prezydenckie w USA, mającą pokazać następnej administracji, że „niemożliwe będzie denuklearyzowanie Korei Północnej”.

„Jest to również przesłanie, w którym domaga się od innych krajów uznania Korei Północnej za państwo nuklearne” – dodał.

Nie wiadomo, ile broni jądrowej posiada Korea Północna, jednak według ostatnich szacunków liczba ta wynosi 50, z wystarczającą ilością materiału do wyprodukowania kolejnych 40.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Po tym co ściekoMedia zrobily na Ukrainę,nie jestem do końca pewien czy aby Korea Północna nie jest ich długoletnią ofiara,bo już od swojego powstania i lomotu w wojnie koreańskiej oni tam tylko,, głodują"
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl