- Procedury zadziałały wzorcowo. Pacjent, który miał objawy koronawirusa, skontaktował się z sanepidem. Inspektorzy uznali, że objawy mogą wskazywać na zarażenie, dlatego specjalną karetką został przetransportowany do szpitala w Zielonej Górze – mówi na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.
Koronawirus w Lubuskiem. Zarażony pacjent jechał autokarem
Wiadomo, że chory mężczyzna jest mieszkańcem Cybinki. Do Polski przyjechał z Niemiec. Jechał autokarem rejsowym, wysiadł w Świecku. – Tam wsiadł do prywatnego samochodu i pojechał do swojego miejsca zamieszkania. Samochodem podróżował sam, miał kontakt tylko z dwojgiem członków rodziny – mówi Dorota Konaszczuk, Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. Służby sanitarne mają wykaz osób, które podróżowały autokarem wraz z zarażonym mężczyzną. Tylko on był mieszkańcem województwa lubuskiego. Informacje o pozostałych pasażerach zostały rozesłane do tych miejsc w kraju, skąd pochodzą pozostali pasażerowie.
Chory mężczyzna jest mieszkańcem Cybinki. Do Polski przyjechał z Niemiec. Jechał autokarem rejsowym, wysiadł w Świecku
Zakażony koronawirusem pacjent trafił do szpitala, natomiast dwoje członków rodziny, którzy mieli z nim kontakt, zostało poddanych kwarantannie domowej. W sumie w Lubuskiem kwarantannie domowej poddane są cztery osoby.
Pacjent z koronawirusem w Lubuskiem. Miał typowe objawy
Pacjent z koronawirusem miał objawy typowe dla tej choroby, czyli kaszel, gorączkę i trudności z oddychaniem. Próbki od mężczyzny zostały pobrane 2 marca, gdy trafił on na oddział zakaźny szpitala w Zielonej Górze. Wyniki były w nocy z 3 na 4 marca. – Trzeba było przeprowadzić dwa testy. Za każdym razem, gdy wynik pierwszego badania jest pozytywny, wykonujemy drugie badanie – tłumaczy szefowa lubuskiego sanepidu. Badania próbek były prowadzone w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie.
Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce: pacjent leży w szpitalu w Zielonej Górze
KORONAWIRUS W LUBUSKIEM - CZYTAJ WIĘCEJ:
Koronawirus w Lubuskiem: 97 mieszkańców województwa lubuskiego poddanych jest obserwacji
Codziennie kontaktują się z nimi pracownicy sanepidu. – W razie pogorszenia stanu zdrowia i wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, pacjenci ci zostaną przetransportowani specjalnymi karetkami do szpitala – mówi D. Konaszczuk.

Koronawirus w Lubuskiem. Szpitale w podwyższonej gotowości
Jak zapewnił wojewoda, lubuskie szpitale są gotowe na przyjęcie pacjentów z objawami koronawirusa. W sumie w Lubuskiem przygotowanych jest 420 miejsc dla pacjentów z objawami koronawirusa. W stan podwyższonej gotowości postawiono sześć lubuskich placówek:
- Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze
- Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.
- Szpital na Wyspie w Żarach
- 105. szpital wojskowy w Żarach
- szpital w Szprotawie
- szpital w Torzymiu
KORONAWIRUS W LUBUSKIEM - CZYTAJ WIĘCEJ:
- Odwiedziny w słubickim szpitalu wstrzymane do odwołania
- Koronawirus w Lubuskiem. Pacjent w Zielonej Górze
- Mieszkaniec Łagowa na domowej kwarantannie. Wrócił z Włoch
- Dwa przypadki podejrzenia koronawirusa w Lubuskiem
- Lubuskie szpitale proszą o pomoc i dodatkowy sprzęt
- Brakuje makaronu, ryżu, wody. Koronawirus zaatakował handel
Polecamy wideo: Koronawirus w Lubuskiem - nastroje mieszkańców
800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
źródło: Ministerstwo Zdrowia
