Mężczyzna z koronawirusem przyjechał z Niemiec
Świecko to pierwsze miasto w Polsce, do którego trafił zakażony koronawirusem mężczyzna. Przyjechał tu z Niemiec. Z ustaleń służb sanitarnych wynika, że mężczyzna po tym, jak opuścił autokar, wsiadł do samochodu osobowego. Pojechał nim do Cybinki, gdzie mieszka. Samochodem podróżował sam.
Służby mają listę pasażerów
W środę, 4 marca, poinformowano, że służby mają listę osób, które podróżowały autokarem z zakażonym mężczyzną. - Mamy listę pasażerów, są na niej imiona i nazwiska. Nie ma na niej Lubuszan, zarażony mężczyzna był jedynym pasażerem autokaru z naszego województwa - mówi dr Dorota Konaszczuk, Wojewódzka Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczna. Z informacji, które służbom sanitarnym przekazał chory mężczyzna, wynika, że po przyjeździe do Polski miał kontakt tylko z członkami swojej rodziny.
Mamy listę pasażerów, są na niej imiona i nazwiska. Nie ma na niej Lubuszan, zakażony mężczyzna był jedynym pasażerem autokaru z naszego województwa
Podróżni z całej Polski
- W autokarze jechali ludzie z całej Polski. Wiemy, kim są i przekazaliśmy w konkretne miejsca informacje na ten temat. Lokalne stacje sanitarno-epidemiologiczne podejmują właściwe kroki - mówi Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.
Pacjent z koronawirusem podróżował autobusem. Jest oświadczenie przewoźnika
Przewoźnik opublikował oświadczenie. Informuje w nim m.in., skąd autokar zabrał pasażerów oraz o tym, że kierowcy czują się dobrze. Zarząd zapewnia, że autobus od niedzieli pozostał w Polsce, nie realizował innych kursów i w najbliższym czasie zostanie poddany dezynfekcji. Natomiast załoga tego autokaru, tj. obaj kierowcy oraz pilotka czują się dobrze i nie wykazują żadnych niepokojących objawów mogących świadczyć o infekcji wirusowej.
Poniżej publikujemy oświadczenie:
Zarząd Sindbad Sp. z o.o. informuje, że w związku z sytuacją dotyczącą osoby, u której wykryto wystąpienie wirusa COVID-19, firma przekazała Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Słubicach listę wszystkich pasażerów, którzy w dniu 29 lutego wraz ze wskazaną osobą, uczestniczyli w przejeździe na trasie z Niemiec do Polski. Osoba ta zgodnie z wykupionym biletem zakończyła swoją podróż w Słubicach. Autokar zabierał pasażerów z niemieckich miast: Bonn, Dusseldorf, Essen, Hamm, Bielefeld na trasie do miast północnej Polski.
Załoga tego autokaru, tj. obaj kierowcy oraz pilotka czują się dobrze i nie wykazują żadnych niepokojących objawów mogących świadczyć o infekcji wirusowej. Wszyscy zostali poproszeni o zgłoszenie się do miejscowych stacji epidemiologicznych celem zbadania na obecność wirusa COVID-19. Obecnie pozostają w swoich miejscach zamieszkania.
Autokar, który realizował wspomniany kurs, od niedzieli pozostaje w Polsce, nie realizował innych kursów i w najbliższym czasie zostanie poddany dezynfekcji.
Bezpieczeństwo naszych pasażerów i personelu jest dla nas bardzo ważne, dlatego stale monitorujemy sytuację zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19). Stosujemy się do wszystkich zaleceń wydawanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
Od kilkunastu dni personel naszych autokarów obsługujących regularne linie na trasie Polska – Włochy – Polska, wyposażany jest w podstawowe środki ochrony w postaci płynów do dezynfekcji rąk, maseczek ochronnych, a także termometrów bezdotykowych. Wszystkim pasażerom powracającym z Włoch, zwłaszcza z rejonu, na którym wystąpiły przypadki zarażenia wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19), zalecamy zapoznanie się z INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH: .
W związku z dzisiejszą sytuacją, dotyczącą przejazdu pasażera z Niemiec, podejmujemy działania, aby w najbliższym czasie wszystkie nasze autokary na trasach międzynarodowych były wyposażone w podstawowe środki higieny i dezynfekcji oraz termometry bezdotykowe.
Zakażony koronawirusem pacjent przebywa w szpitalu w Zielonej Górze
Przypomnijmy, 65-letni mężczyzna trafił do szpitala w Zielonej Górze w poniedziałek, 2 marca. Został tam przewieziony jedną z dwóch specjalnych karetek, które w Lubuskiem przewożą pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Po wykonaniu dwóch testów wynik na obecność wirusa okazał się pozytywny. Pacjent jest w dobrym stanie, nie ma gorączki. Kwarantanną objęto dwie osoby z jego rodziny, z którymi miał kontakt tuż po przyjeździe z Niemiec.
KORONAWIRUS W LUBUSKIEM - CZYTAJ WIĘCEJ:
- Odwiedziny w słubickim szpitalu wstrzymane do odwołania
- Koronawirus w Lubuskiem. Pacjent w Zielonej Górze
- Mieszkaniec Łagowa na domowej kwarantannie. Wrócił z Włoch
- Dwa przypadki podejrzenia koronawirusa w Lubuskiem
- Lubuskie szpitale proszą o pomoc i dodatkowy sprzęt
- Brakuje makaronu, ryżu, wody. Koronawirus zaatakował handel
Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce: pacjent leży w szpitalu w Zielonej Górze
800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
źródło: Ministerstwo Zdrowia
ZAKAŻENIE WIRUSAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE?
>> Sprawdź w naszym sklepie <<
