Latające kleszcze atakują. Ale to nie kleszcz, a strzyżak jeleni
Latające kleszcze atakują w lasach i na łąkach. Leśnicy jednak precyzują temat latających kleszczy i tłumaczą, że to błędne określenie strzyżaka jeleniego (Lipoptena cervi), owada, należącego do muchówek, który wygląda jak kleszcz ze skrzydłami.
Co cechuje strzyżaka?
- ma trzy pary odnóży,
- skrzydła,
- potrafi latać,
- mierzy sobie około 5-6 mm.
- może ugryźć człowieka.
Te owady zmieniają lato w horror. Czy są dla nas groźne? Któ...
Strzyżak jeleni nazywany też jest:
- wszą sarnią,
- łowikiem.
Od kleszcze jednak odróżnia go to, że nie przenosi boreliozy. Spotkanie z nim zatem może być przykre, ale nie aż tak niebezpieczne, jak spotkanie z kleszczem.
Skąd wzięła się nazwa strzyżak jeleni? Jest to nawiązanie do żywicieli, na których strzyżaki pasożytują. Mowa o sarnach, jeleniach, czy łosiach. Latające kleszcze, czyli strzyżaki, mogą jednak pogryźć też ludzi, czy psy.
Nie przeocz
Latające kleszcze gryzą ludzi. Czy to niebezpieczne?
Latające kleszcze, czyli strzyżaki jelenie, mogą ugryźć człowieka. Jak informują Lasy Państwowe jest to owad uciążliwy, ale niegroźny.
Jego ugryzienie może być dotkliwe i powodować swędzenie oraz reakcję alergiczną, ale strzyżak jeleni, w przeciwieństwie do kleszczy nie przenosi:
- boreliozy,
- innych groźnych chorób - jak odkleszczowe zapalenie opon mózgowych.
Musisz to wiedzieć
Zobacz koniecznie
Jak uchronić się przed pogryzieniem? Idąc do lasu warto zadbać o odpowiednie ubranie, czyli długi rękaw i długie spodnie, a także nakrycie głowy.
Bądź na bieżąco i obserwuj
