Mariusz Błaszczak otrzymał nagrodę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa
Nagrodę przyznaną za "nieustanne dążenie do podnoszenia cyberodporności" oraz "wytyczanie celów dla Wojska Polskiego w tej dziedzinie, czego dowodem jest utworzenie nowego komponentu sił zbrojnych i Dowództwa Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni" wręczyła szefowi MON Marietta Gieroń, prezeska Instytutu Kościuszki - organizatora Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa - Cybersec Forum/EXPO 2023.
Błaszczak podkreślił, że Komponent Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni to dynamiczna struktura, kształtująca się na naszych oczach, której zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa systemom informatycznym Wojska Polskiego.
- Na wyposażenie Wojska Polskiego trafia nowoczesna broń, która jest połączona siecią. Dbamy o to, żeby ta sieć była bezpieczna - powiedział.
Polska wzmacnia umiejętności obrony cyberprzestrzeni
Szef MON zaznaczył, że stworzono cały system edukacyjny i szkoleniowy, którego zadaniem jest wzmacnianie umiejętności obrony cyberprzestrzeni - program "CYBER.MIL z klasą polega na utworzeniu w szkołach ponadpodstawowych klas o profilu Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne".
- Od 1 września tych klas będzie jeszcze więcej niż dotychczas. Powołaliśmy wojskowe ogólnokształcące liceum informatyczne działające przy Wojskowej Akademii Technicznej, którego zadaniem jest kształcenie młodzieży - zaznaczył Błaszczak.
Podkreślał, że liczba miejsc na Wojskowej Akademii Technicznej została zwiększona - i to aż czterokrotnie. Doszły również nowe kierunki, takie jak kryptologia i cyberbezpieczeństwo.
- Chodzi o to, żeby oficerowie kończący akademię mogli dowodzić w ramach wojsk obrony cyberprzestrzeni - powiedział szef MON.
Jaka jest waga obrony cyberprzestrzeni?
Mariusz Błaszczak wskazywał na wagę obrony cyberprzestrzeni przed atakami.
- Zdajemy sobie sprawę z tego, że inwazja rosyjska na Ukrainę została poprzedzona atakiem hybrydowym w postaci prób ataku na systemy informatyczne - zarówno wojskowe ukraińskie, jak i cywilne ukraińskie - powiedział podkreślając, że zadaniem Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni "jest sprawienie, żeby ataki te były nieskuteczne".
- Zapewniam państwa, że będziemy stać na straży bezpieczeństwa, również bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni - zadeklarował szef MON.
Tegoroczna edycja konferencji poświęconej cyberbezpieczeństwu Cybersec Forum/EXPO rozpoczęła się w środę. Wydarzenia dwudniowej imprezy koncentrują się wokół ścieżek tematycznych poświęconych państwu, obronie, biznesowi i przyszłości.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Kościuszki, istniejący od ponad dwóch dekad lat pozarządowy ośrodek naukowo-badawczy, którego misją jest działanie na rzecz społeczno-gospodarczego rozwoju i bezpieczeństwa Polski jako członka Unii Europejskiej i NATO.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
lena
Źródło: