Pierwszy w historii Polak prof. Adam Maciejewski z Instytutu Onkologii w Gliwicach otrzymał prestiżową nagrodę Godina, przyznawaną przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej za całokształt dorobku i po raz trzeci pierwszą nagrodę za najlepszą operację rekonstrukcyjną na świecie.
Nagroda Godina, Słoweńca, uznawanego za ojca chirurgii rekonstrukcyjnej, to grant, który pozwala wybranemu laureatowi na zwiedzenie w ciągu roku dwunastu, przez niego wybranych, najlepszych na świecie klinik rekonstrukcyjnych. Za rok podczas kolejnej konferencji amerykańskiego Towarzystwa prof. Maciejewski złoży sprawozdanie ze swoich wizyt.
Prof. Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Instytucie Onkologii w Gliwicach jest pierwszym Polakiem, który dostał tę nagrodę. Jednocześnie za najlepszą została uznana operacja, którą w 2019 roku przeprowadził u 6-letniego Tymka.
Była to operacja rekonstrukcyjna narządów szyi z jednoczesnym przeszczepem szpiku.
Chłopczyk, gdy miał 13 miesięcy, połknął granulki „kreta”, które wypaliły mu i doprowadziły do martwicy narządy głowy i szyi: nasadę języka, krtań, gardło, tchawicę i przełyk , aż do połowy żołądka. Niedawno chłopiec po raz pierwszy od lat powiedział słowo „mama”. Jego rehabilitacja potrwa wiele miesięcy, ale Tymek cały czas robi niesamowite postępy.
Tymek, pierwszy taki pacjent na świecie - jednoczesny przesz...
Operacja Tymka została wybrana za najważniejszą dla rozwoju medycyny spośród kilkuset ocenianych. Najpierw znalazła się w pierwszej piątce, a potem w tajnym głosowaniu uznana została za tę najlepszą. Niezwykle w niej istotne jest połączenie przeszczepu i rekonstrukcji narządów z przeszczepem szpiku, co pozwala na niestosowanie leków przeciwodrzutowych. (Mają poważne skutki uboczne i trzeba je, w klasycznych przeszczepach, zażywać do końca życia).
Już trzeci raz pod rząd operacja przeprowadzona w Gliwicach uznana została za najlepszą na świecie. Pierwszy raz zespół prof. Maciejewskiego został wyróżniony za przeszczep twarzy ratujący życie, też pierwszy na świecie, u Grzegorza, który uległ wypadkowi, gdy zraniła go maszyna do cięcia kamieni, a drugi raz za rozległą rekonstrukcję narządów szyi u pacjenta chorego na nowotwór. Teraz nagrodę "zgarnął" Tymek.
Nie przegapcie
Zobaczcie koniecznie
Rozwiąż i poznaj wynik
Bądź na bieżąco i obserwuj
