Napięta sytuacja na kierunku bachmuckim
"Sytuacja na kierunku bachmuckim pozostaje napięta, ale jest w pełni kontrolowana przez siły zbrojne Ukrainy. Są pewne zmiany w pozycjach bojowych i pewne manewry sił ukraińskich" – oświadczył Rodion Kudriaszow.
Podkreślił, że wróg usiłuje intensywnie szturmować na całej linii frontu.
"Ale wszystkie (...) punkty oporu są pod kontrolą sił ukraińskich. W chwili obecnej Bachmut jest pod naszą kontrolą. Wszystkie szlaki logistyczne też są pod kontrolą sił zbrojnych Ukrainy" – powiedział.
Zmiany następują z dnia na dzień
Rodion Kudriaszow dodał jednak, że sytuacja zmienia się z dnia na dzień.
Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) ocenił w najnowszym raporcie, że siły ukraińskie zakończyły kontrolowane wycofywanie się ze wschodniego Bachmutu i siły rosyjskie zajmowały w środę co najmniej 50 proc. obszaru miasta.
Znaczenie obrony Bachmutu wzrasta
Jak ocenił w czwartek dowódca ukraińskich sił lądowych gen. Ołeksandr Syrski, znaczenie obrony Bachmutu wzrasta z każdym kolejnym dniem, ponieważ każdy dzień pozwala zyskać czas na zgromadzenie rezerw i przygotowanie się do nadchodzących operacji ofensywnych.
- Rosjanie mają tracić najlepiej wyszkolone formacje swojej armii, czyli najemnicze oddziały szturmowe z Grupy Wagnera - podkreślił gen. Syrski, cytowany na profilu ukraińskiej armii na Telegramie.
Dowódca zwrócił uwagę, że ewentualny upadek Bachmutu mógłby skutkować poważnymi konsekwencjami dla ukraińskiego zgrupowania w Donbasie.
- Oświadczenia (właściciela Grupy Wagnera) Jewgienija Prigożyna po raz kolejny dowodzą, że po zajęciu Bachmutu przez wagnerowców przeciwnik uzyska możliwość przeprowadzenia zmasowanego natarcia z wykorzystaniem m.in. (...) sił powietrzno-desantowych - ocenił Syrski.
Wojska rosyjskie próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Toczą się tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą.

lena
Źródło: