Wypicie 946 mililitrów (2-3 puszki) napoju energetycznego w ciągu jednej godziny zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca – wynika z badania American Heart Association.
Jak wyglądało badanie? Trzydziestu czterech zdrowych ochotników w wieku od 18 do 40 lat losowo przydzielono do wypicia 946 ml jednego z dwóch dostępnych na rynku (nie podano ich marki) napojów energetycznych zawierających kofeinę albo napoju placebo. Wszystko przez trzy oddzielne dni.
Uczestnicy, którzy wypili napoje energetyczne, mieli wyższy odstęp QT w ramach zapisu elektrokardiograficznego po czterech godzinach – w porównaniu do osób pijących placebo. Ich ciśnienie krwi również wzrosło. Zbyt krótkie lub zbyt długie odstępy QT mogą powodować zagrażające życiu zaburzenia rytmu serca. Z kolei podwyższone ciśnienie krwi wiedzie do niewydolności serca, udaru i tętniaków - czytamy w forbes.pl.
Na tym jednak nie koniec potrzebne są kolejne badania, aby sprawdzić działanie napojów energetycznych.
Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Napojów oczywiście broni firm ze swojej branży, dodające jednocześnie, że zdrowie konsumentów nie jest w żaden sposób zagrożone.
Napoje energetyczne są bardzo popularne w naszym kraju. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu napojów. Producenci nieustannie przekonują, że spożywanie ich produktów dodaje energii, pobudza ciało i umysł czy wręcz „dodaje skrzydeł”.
Od lat pojawiają się sygnały, że z wielu badań przeprowadzonych na świecie wynika, że spożywanie nawet małych ilości napojów energetyzujących ma dla organizmu człowieka niekorzystne skutki. Takie z nich jak kłopoty ze snem czy koncentracją, podrażnienie śluzówki przewodu pokarmowego, problemy żołądkowe należy uznać za najmniej dotkliwe. Spożywanie nadmiernych ilości napojów energetyzujących może doprowadzić do przedawkowania kofeiny czy innych składników, których działanie nie jest jeszcze do końca zbadane.
Co zadaniem naukowców jest niezdrowe w napojach energetycznych?
Naukowcy ostrzegają, że główny problem leży po stronie środków pobudzających i słodzących. A takowego nie stanowią sama kofeina lub cukier.
Te produkty zostały wycofane przez GIS. Na liście jest także...
