Nowotwory. Czy za imprezowanie za młodu zapłacimy rachunek po latach?

(wixad)
U mężczyzn, którzy nadużywali alkoholu w młodości,[b] a przystopowali dopiero po sześćdziesiątce, ryzyko zachorowania było wyższe o 95%.
U mężczyzn, którzy nadużywali alkoholu w młodości,[b] a przystopowali dopiero po sześćdziesiątce, ryzyko zachorowania było wyższe o 95%. Krystian Dobuszyński
O tym, że alkohol wpływa na rozwój nowotworów wiadomo od dawna. Naukowcy z Australii postanowili przyjrzeć czy za imprezowanie za młodu zapłacimy rachunek po latach.

Wyniki badań australijskich naukowców zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie International Journal of Cancer. Badacze przyjrzeli się zależności pomiędzy ilością spożywanego alkoholu na ryzyko zachorowania na nowotwory.

Lepiej przystopować szybciej

Przeanalizowano przypadki ponad 23 tysięcy kobiet i 16 tysięcy mężczyzn w przedziale wiekowym od 40 do 69. Pytano o ilość spożywanego alkoholu począwszy od 20. roku życia w kolejnych dekadach.

W przypadku mężczyzn wyodrębnionych zostało sześć kategorii konsumpcji: abstynencja, spożywanie stabilnie małej ilości alkoholu, spożywanie stabilnie umiarkowanej ilości alkoholu, nadużywanie alkoholu, nadużywanie alkoholu w wieku 20-39 lat, a następnie wczesne - 40-49 lub późne od 60 do 69 roku życia ograniczanie spożywania.

Badania wykazało, że w przypadku mężczyzn nadużywający alkoholu w wieku 20-39 lat, a następnie ograniczających spożycie od 40. roku życia, ryzyko zachorowania na nowotwór było o 75% wyższe niż w przypadku mężczyzn zachowujących abstynencję.

U mężczyzn, którzy nadużywali alkoholu w młodości, a przystopowali dopiero po sześćdziesiątce, ryzyko zachorowania było wyższe o 95%.

Panie również zagrożone

Kobiety podzielono na trzy grupy: niespożywające alkoholu w ogóle, spożywające w małych ilościach oraz sięgające po alkohol w umiarkowanych, ale wzrastających ilościach na przestrzeni lat. W przypadku tej ostatniej grupy ryzyko zachorowania na nowotwór rosło o 25 proc. w stosunku do kobiet zachowujących abstynencję. Wśród mężczyzn pijących w podobny sposób o 25 proc. wzrastało ryzyko nowotworu jelita grubego.

Wśród nowotworów spowodowanych spożyciem alkoholu dominuje rak jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, wątroby, jelita grubego oraz piersi. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowotwory. Czy za imprezowanie za młodu zapłacimy rachunek po latach? - Gazeta Pomorska

Wróć na i.pl Portal i.pl