Spis treści
Przetworzona żywność uzależnia jak alkohol i papierosy
Zgodnie z badaniami naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Brazylii, które zostały opublikowane w "British Medical Journal", ultraprzetworzona żywność może uzależniać tak samo jak papierosy czy alkohol, a ochota na ich spożywanie może być oznaką uzależnienia.
Badacze takie objawy stwierdzili u 14 procent dorosłych oraz 12 procent dzieci według skali uzależnienia od żywności Tale.
Dane zostały wyciągnięte ze statystki z 281 badań w 36 krajach. Uznano, że liczby te są "podobne do poziomu uzależnienia obserwowanego u dorosłych w przypadku innych legalnych substancji", w tym 14 procent w przypadku alkoholu i 18 procent w przypadku tytoniu. Poziom domniemanego uzależnienia dla dzieci jest natomiast "bezprecedensowy".
Nadmiar tłuszczów i węglowodanów uzależnia
Chodzi o przetworzoną żywność zawierającą dużo składników takich jak tłuszcze i węglowodany, w tym w szczególności produkty typu fast food, chipsy, słodycze, a nawet słodkie płatki śniadaniowe.
Naukowcy stwierdzili, że szybkość, z jaką przetworzona żywność dostarcza składniki do jelit, może mieć kluczowe znaczenie dla jej "potencjału uzależniającego". Dzieje się tak, ponieważ działa szybciej niż żywność minimalnie przetworzona, a także może szybciej oddziaływać na mózg.
Dodatkowy wpływ mogą natomiast mieć takie aspekty jak smak i konsystencja.
"Zachowania wokół ultraprzetworzonej żywności mogą u niektórych osób spełniać kryteria rozpoznania zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych" - stwierdzili badacze.
Objawy uzależnienia od żywności
Portal "Heathline" wskazuje, że objawy uzależnienia od jedzenia mogą obejmować, między innymi, głód jedzenia, gdy jest się pełnym oraz jedzenie większej ilości niż zamierzano.
Uzależnienie od żywności nie jest natomiast aktualnie klasyfikowane w "Podręczniku diagnostycznym i statystycznym zaburzeń psychicznych", którego używa się przez pracowników służby zdrowia do diagnozowania zaburzeń psychicznych.
Część ekspertów uważa z kolei, że uznanie niektórych produktów za uzależniające nie jest prostym procesem. Erin Palinski_Wade stwierdziła, że "głód pokarmowy jest złożony i powiązany nie tylko z profilem żywieniowym, ale także z emocjami i wyuczonymi zachowaniami związanymi z jedzeniem".
Dietetyczka ponadto uważa, że żywność zawierająca duże ilości dodanych cukrów i tłuszczów zwykle wiąże się z wysokim poziomem głodu, co może prowadzić do "zachowań żywieniowych przypominających uzależnienie".
Inni natomiast uważają, że korzystanie z ultraprzetworzonej żywności kosztem zdrowszych produktów może wynikać z kwestii ekonomicznych, ponieważ "śmieciowe jedzenie" jest tańsze.
Jeśmieciowe jedzeniesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź=]\\\\\\Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
źródło: People