Punkty za „pochodzenie seksualne”, czyli o równości płci

Wojciech Roszkowski
Wojciech Roszkowski
Wojciech Roszkowski: Twierdzenie, że męskość i kobiecość jest głównie lub jedynie wytworem kultury, a nie biologii, jest ideologicznym szaleństwem. To właśnie odrębna specyfika obu płci nadaje im równą godność, bowiem obie są w przyrodzie niezbędne.
Wojciech Roszkowski: Twierdzenie, że męskość i kobiecość jest głównie lub jedynie wytworem kultury, a nie biologii, jest ideologicznym szaleństwem. To właśnie odrębna specyfika obu płci nadaje im równą godność, bowiem obie są w przyrodzie niezbędne. fot. pixabay.com
W swoim poprzednim felietonie przedstawiłem główne założenia, jak powinien wyglądać i działać świat zgodnie z przyjętą przez ONZ Agendą 2030. Dziś chciałbym się zająć jednym z fundamentalnych celów tych ustaleń, w którym mowa jest szczególnie o kobietach. Brzmi on: „osiągnąć równość płci oraz wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt”.

Cel ten zapisany jest jednak tak skrótowo i ogólnikowo, że naprawdę nie wiadomo, o co chodzi. Po pierwsze, jak rozumieć równość płci?

Formalna równość kobiet i mężczyzn? To absurd

Statystycznie rzec biorąc, kobiety są niższe i ważą mniej, nie mówiąc już o anatomii. Dlatego też we wszystkich sportach kobiety i mężczyźni startują osobno, tak aby zapewnić fair play. Wprawdzie osobnicy podszywający się pod kobiecość wygrywają w damskich zawodach, jednak nie jest to przejaw równości płci, ale oszustwa. Ciekawe, jak rzadko przeciw tego rodzaju dyskryminacji kobiet protestują feministki.

Nie ma też równości w kwestii rodzenia dzieci. Mężczyzna mógłby, zdaje się, urodzić dziecko, ale tylko wtedy, gdy w wyniku skomplikowanych działań operacyjnych i hormonalnych zamieniłby się w kobietę.

Formalnie zadekretowana równość kobiet i mężczyzn jest więc absurdem.

Równość płci w godności

Pytanie, czy w formule „równości płci” świadomie nie pomija się kwestii godności osoby. Bo równość mężczyzn i kobiet jest oczywista w perspektywie godności, czyli w tym, co czyni nas osobami – ludźmi młodymi i starymi, kobietami, mężczyznami czy dziećmi obu płci, ludźmi zdrowymi i pięknymi lub chorymi, z których każda i każdy zasługuje na szacunek ze względu na to, kim jest.

Kobieta zasługuje na szacunek między innymi ze względu na to, że jest kobietą, dziecko – bo jest dzieckiem, mężczyzna – bo jest mężczyzną, a człowiek stary – bo jest stary. Tak etyka definiuje godność osobową w odróżnieniu od godności osobowościowej, zależnej od tego, co ze sobą robimy. Tę ostatnią niszczą działania absurdalne lub szkodliwe dla osoby lub innych osób.

Równa płaca kobiet i mężczyzn – czy jest sprawiedliwa?

Prawdziwe wzmocnienie pozycji kobiet i dziewcząt może nastąpić nie przez stosowanie abstrakcyjnej zasady równości, ale przez sprawiedliwość. Równa płaca mężczyzn i kobiet niekoniecznie musi spełniać warunki sprawiedliwości, bo ocena wartości pracy nie zależy od płci, ale od wartości jej efektów. Osiągnięcie satysfakcjonującego poziomu sprawiedliwości nie jest łatwe, ale upieranie się przy formalnie rozumianej równości nie przyniesie niczego lepszego.

Absurd formalnego równania płci jest oczywisty. Po pierwsze, zabiegi w tym kierunku mogą gwałcić zasady sprawiedliwości i efektywności. Po drugie, istnieje wiele dziedzin, w których specyficzne cechy męskie lepiej służą społeczeństwu, ale w innych to kobiety są bardziej efektywne albo wręcz niezastąpione. Na przykład w wojsku element siły przemawia za mężczyznami, choć w zwinności, spostrzegawczości i niektórych innych cechach kobiety mogą się okazać lepsze. Po trzecie, w wielu dziedzinach, to nie kobietom, ale mężczyznom należałoby dziś dawać fory. Statystki szkolne pokazują na ogół, że dziewczynki uczą się lepiej od chłopców i że różnica ta rośnie. Tak dzieje się dziś także na większości uniwersytetów, a zwłaszcza na ich wydziałach humanistycznych. Czy nie jest to dodatkowym dowodem na to, że kobiety mają częściej predyspozycje do zajmowania się ludźmi, a mężczyźni – rzeczami, a także, iż kobietom już nie warto dawać dodatkowych punktów za „pochodzenie seksualne”?

Natura wie lepiej, co dobre dla mężczyzn i kobiet

Uznawanie społecznych aspektów płciowości nie jest niczym nadzwyczajnym. W tym sensie ideologia gender nie musi się mylić. Historia mężczyzn różni się od historii kobiet. Mężczyźni zajmowali w tej historii pewne role, a kobiety – inne. Do pewnego stopnia role te mogą się uzupełniać lub wymieniać. Jednak twierdzenie, że męskość i kobiecość jest głównie lub jedynie wytworem kultury, a nie biologii, jest ideologicznym szaleństwem. To właśnie odrębna specyfika obu płci nadaje im równą godność, bowiem obie są w przyrodzie niezbędne. Fundamentalną odmienność obu płci dostrzegano we wszystkich cywilizacjach. Wystarczy przypomnieć koncepcję yang i yin w starożytnej filozofii chińskiej lub symbole yoni i lingam w hinduizmie. Podobno gwiazda Dawida składa się z dwóch trójkątów symbolizujących męskość (trójkąt skierowany wierzchołkiem ku górze) i kobiecość (trójkąt skierowany wierzchołkiem ku dołowi). Poprzez Wcielenie Boga chrześcijaństwo podniosło macierzyństwo Maryi, a przez to i kobiecość, do niezwykłej godności. W myśl doktryny chrześcijańskiej mężczyźni i kobiety są różni, ale równi w godności. W historii relacji społecznych o tej równej godności często zapominano, ale nadużycia te dotyczyły nie tylko stosunku mężczyzn do kobiet, ale mężczyzn do siebie nawzajem i kobiet do siebie nawzajem także.

Ideologia gender w skrajnej postaci wywołała już fatalne skutki: wyrosło całe pokolenie „samic alfa”, którym trudno jest znaleźć kogoś innego niż „samca beta”. Czy obie stron są w tym szczęśliwe? Malejąca trwałość rozmaitych „związków” raczej temu zaprzecza. Poza tym mało kto pyta o dzieci z takich związków. Natura jednak najlepiej wie, co jest dobre dla kobiet i mężczyzn.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl