Rocznica wojny na Ukrainie
W najbliższy piątek, to jest 24 lutego, przypada pierwsza rocznica rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Wtedy właśnie w godzinach porannych wojska rosyjskie przystąpiły do ataku.
Niemal cały świat wykazał się ogromną solidarnością i w stronę Ukraińców posypała się pomoc i wszelkiego rodzaju wsparcie. Przewodnikiem w tej kwestii była Polska, która organizowała pomoc humanitarną na szeroką skalę, a sami Ukraińcy znaleźli schronienie w granicach naszego państwa. Z tej okazji nawet w czwartek i w piątek odbędą się dwa koncerty w Polsce, by dalej okazywać wsparcie okupowanym sąsiadom - "Solidarni z Ukrainą".
Czasem lepiej, gdy celebryci nie zabierają głosu w danej sprawie. W tym przypadku ich głos mógł mieć ogromne znaczenie i przyczynić się do masowej krytyki wojny. Na szczęście, znalazło się wiele gwiazd ze świata kina czy muzyki, które w dosadny sposób potępiły zbrodnie Władimira Putina.
Celebryci, którzy potępili Putina
Na, swego rodzaju, liście chwały znaleźli się celebryci z całego świata. Przytaczamy wam kilku z nich. Oto gwiazdy, które głośno potępiły agresję Rosji.
Jamala
Ukraińska piosenkarka, która wygrała Eurowizję w 2016 roku. Na swoim Instagramie zamieściła wpis, w którym jasno potępiła wojnę. "Ukraina nie chce wojny! Jesteśmy za pokojem! Jesteśmy we własnym domu". Do tego zamieściła chwytający za serce film z dziećmi.
Fedor Smolov
Rosyjski piłkarz jako jeden z pierwszych wszedł w paszczę lwa. Będąc piłkarzem Dynama Moskwa, od razu w dniu wojny na swoim Instagramie zamieścił czarną planszę z podpisem "Nie dla wojny".
Stanisława Celińska
Polska aktorka postanowiła wykorzystać to, co potrafi najlepiej. Nie skupiła się na pustym negowaniu Putina czy proszeniu o zaprzestaniu wojny. Przygotowała swoją odezwę do prezydenta Rosji. "Do tego małego chłopca, co mieszka w tobie wołam: zdepcz mężnie szatana, wyzwól anioła", pisała kobieta na początku marca.
Regina Spektor
Amerykańska piosenkarka, która urodziła się w Moskwie, nominowana do nagrody Grammy, nie żałowała gorzkich słów i z okazji wojny zamieściła bardzo emocjonalny wpis, a działania Rosji porównała do II wojny światowej. W jej poście nie zabrakło też odniesień do wielkiej kultury. Przypomina też, że największym świętem była data zakończenia wojny, a nie rozpoczęcia.
Katheryn Winnick
Kanadyjska aktorka znana z serialu "Wikingowie" również wyraziła głośno swój sprzeciw. Jak się okazało, kobieta posiada ukraińskich przodków. Wpis opatrzyła jednak tylko wymownym tekstem "Bądź z Ukrainą".
Paulina Młynarska
Polka nie bawiła się w żadne wymyślne treści. Zwróciła się do swoich przyjaciół z Zachodu, by powiedzieć im, jak wyglądały początki wojny w Polsce, po napływie uchodźców. Wpis opatrzyła wymowną grafiką łączącą Putina i Adolfa Hitlera.
Vera Farmiga
Amerykańska aktorka z ukraińskimi korzeniami, która swego czasu była nominowana do Oscara. Co ciekawe, jej post opatrzony jest datą 23 lutego, ale może wynikać to z różnic czasowych. Kobieta zamieściła flagę Ukrainy z fragmentem hymnu państwowego.
Alexandra Kutas
Nie tylko piosenkarze i aktorzy. Wsparcie wykazywali też przedstawiciele świata mody. Przykładem jest ukraińska modelka Alexandra Kutas, która zamieściła film z protestu przeciw wojnie, jaki odbył się na ulicach angielskiego Londynu.
Borys Szyc
Aktor zamieścił wypowiedź Abrahama Lincolna mówiącą, że "nie ma honorowego sposobu zabijania", a jedyne co jest dobre w wojnie, to jej koniec. Całość podkreślił wymownym krótkim komunikatem "Stop wojnie".
Maksim Chmerkovskiy
Ukraińska gwiazda taneczna, juror programu "World of Dance" zabrał głos, zamieszczając emocjonujący film. Znajduje się na nim w Kijowie i wspomina lata 90. Mówi o nawracającym stresie i zespole stresu pourazowego. Dochodzi wreszcie do zdania, że ludzie powinni martwić się grillem, a nie wojną.
Valery Meladze
Rosyjski muzyk popowy, podobnie jak wiele innych osób, nie czekał na rozwój wojny i już pierwszego dnia wyraził swój sprzeciw. Zamieścił sam film, bez zbędnych opisów, w którym wygłosił swoje zdanie. Materiał zebrał przez rok pięć milionów wyświetleń.
Filip Chajzer
Prezenter przedstawił film z ataku na szpital w Mariupolu. W swoim wpisie nie nazwał Rosjan żołnierzami, a mordercami, którzy dokonują zamachów terrorystycznych.

dś