Spożycie nasion tej rośliny może skutkować śmiercią. Są 6 tysięcy razy groźniejsze niż cyjanek

Katarzyna Wąś-Zaniuk
Wideo
od 7 lat
Chociaż rącznik pospolity przyciąga uwagę swoim egzotycznym wyglądem i stanowi efektowną ozdobę ogrodu, ta roślina skrywa w sobie silnie trującą substancję. Jej nasiona zawierają rycynę, toksynę aż 6 tysięcy razy silniejszą od cyjanku. Do czego może doprowadzić zjedzenie zaledwie kilku nasion tej rośliny? Co warto wiedzieć o rączniku pospolitym?

Spis treści

Zabójcza piękność w ogrodzie. Co warto wiedzieć o rączniku pospolitym?

Rącznik pospolity (Ricinus communis) to roślina, która potrafi oczarować swoim wyglądem. Duże, błyszczące liście i efektowne kwiatostany w odcieniach czerwieni sprawiają, że świetnie prezentuje się w ogrodowych aranżacjach. Dzięki egzotycznej urodzie nadaje rabatom wyjątkowego, niemal tropikalnego charakteru.

Rącznik pospolity.
Rącznik pospolity.
GettyImages

Jednak za tą ozdobną fasadą kryje się mroczna strona. Marmurkowe, do złudzenia przypominające fasolki nasiona rośliny mogą stanowić dla człowieka lub zwierzęcia ogromne zagrożenie. To właśnie w nich znajduje się rycyna – wyjątkowo toksyczne białko, które według badań może być nawet 6 tysięcy razy bardziej trujące niż cyjanek.

Czy rącznik pospolity jest trujący?

Rącznik pospolity jest rośliną trującą. Zatrucie rycyną objawia się zazwyczaj po kilku godzinach od spożycia nasion. Początkowo pojawiają się ostre bóle brzucha, którym towarzyszą intensywne wymioty i krwawa biegunka. W miarę postępowania zatrucia dochodzi do odwodnienia organizmu, zaburzeń elektrolitowych oraz uszkodzenia nerek i wątroby. W cięższych przypadkach może dojść do:

Co istotne, nie istnieje swoista odtrutka na rycynę. Leczenie jest wyłącznie objawowe, a szybka interwencja medyczna ma kluczowe znaczenie dla ratowania życia.

Spożycie już kilku nasion rącznika pospolitego może prowadzić do poważnego zatrucia, a nawet śmierci, zwłaszcza u dzieci czy zwierząt domowych.

Jak wytwarza się olej rycynowy?

Co ciekawe, z nasion rącznika pospolitego pozyskiwany jest również znany od wieków olej rycynowy. W procesie tłoczenia na zimno oraz odpowiedniej obróbki termicznej eliminuje się toksyczną rycynę, dzięki czemu uzyskany produkt jest bezpieczny do stosowania.

Olej rycynowy znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, kosmetyce i przemyśle – działa przeczyszczająco, wspomaga porost włosów, łagodzi stany zapalne skóry i bywa składnikiem maści oraz balsamów.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Polak zepsuje jubel legendzie. Dzisiaj finał Hurkacz – Djoković: gdzie i o której?

Polak zepsuje jubel legendzie. Dzisiaj finał Hurkacz – Djoković: gdzie i o której?

Kto wygrał debatę prezydencką w TVP? Politolog nie ma wątpliwości

TYLKO U NAS
Kto wygrał debatę prezydencką w TVP? Politolog nie ma wątpliwości

Wróć na i.pl Portal i.pl