Spis treści
Marta Lempart nie została wpuszczona na galerię sejmową
Liderka Strajku Kobiet Marta Lempart powiedziała w Sejmie dziennikarzom, że „dzisiaj dostała zakaz wejścia na galerię od marszałka Sejmu Szymona Hołowni”.
– Widać sprawia mu przykrość oglądanie osób, które mają koszulki „legalna aborcja” i mówiące o tym, że pan Hołownia może kłamać, że w Polsce jest 106 aborcji rocznie. Ich jest 120 tysięcy, udawanie, że to się nie dzieje, jest głupie – powiedziała Lempart.
Dodała, że działaczki Strajku Kobiet nie będą próbowały w żaden sposób dostać się na galerię sejmową pomimo wydanego zakazu.
Dyskusja o aborcji w Sejmie
Jak pisze w mediach społecznościowych dziennikarka Onetu Monika Waluś, do słów Marty Lempart odniosła się rzeczniczka marszałka Sejmu Katarzyna Karpa-Świderek.
– Nieprawdą jest, że goście Lewicy nie zostali wpuszczeni na galerię. Galeria ma ograniczoną pojemność, a klub Lewicy dostał tam aż 30 miejsc. To od klubu Lewicy zależało, kogo tam wprowadził – zacytowała rzeczniczkę reporterka.
Lewica w sumie wystąpiła o 80 wejściówek, z których 30 trafi na sejmową galerię.
– Galeria ma ograniczoną liczbę miejsc. Wszystkie 80 osób, które klub Lewicy zgłosił, weszły do Sejmu, a 30 z nich wejdzie też na galerię. Na galerii muszą zmieścić się zarówno goście Lewicy, jak i innych klubów parlamentarnych – dodała Karpa-Świderek w rozmowie z PAP.
Zaznaczyła „galeria jest miejscem do obserwacji debaty sejmowej, natomiast nie jest miejsce agitacji” i że „nie można tam wnosić transparentów, wznosić okrzyków, czyli utrudniać obrad Sejmu”.
– Na galerii jest się świadkiem, widzem, a nie uczestnikiem obrad – podkreśliła rzeczniczka marszałka Sejmu.
Cztery projekty ws. aborcji
W Sejmie dyskutowane mają być cztery projekty dotyczące zmian w prawie aborcyjnym. Dwa z nich, najdalej idące, złożył jeszcze w listopadzie klub Lewicy, kolejny jest autorstwa Koalicji Obywatelskiej, a ostatni Trzeciej Drogi.
Projekty Lewicy zakładają legalizację aborcji do 12 tygodnia oraz depenalizację tej procedury oraz pomocy w niej, KO mówi tylko o prawie do przerwania ciąży do 12 tygodnia, natomiast Trzecia Droga chce jedynie przywrócenia stanu sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródła: i.pl, Onet, PAP