Życiodajne mikroby. Jak sprawić, że będziemy żyli ponad sto lat?

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Odpowiednia flora bakteryjna jelit może pomóc nam żyć dłużej i zdrowiej. Zdjęcie ilustracyjne
Odpowiednia flora bakteryjna jelit może pomóc nam żyć dłużej i zdrowiej. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Kateryna_Kon/easyfotostock/Eastnews
Dlaczego niektórzy z nas, bez kosztownych terapii, dożywają ponad stu lat, podczas gdy inni mierzą się z negatywnymi skutkami starości i chorób jej towarzyszących? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie mogą nam dać bakterie jelitowe i współżyjące z nimi wirusy.

Życiodajne mikroby

Najnowsze badania wykazują, że określone wirusy, zamieszkujące nasze jelita mogą mieć korzystny wpływ na florę bakteryjną występującą w tych organach, a tym samym wpływać na nasze zdrowie. U przebadanych japońskich stulatków, cieszących się dobrym zdrowiem, połączenie bakterii i wirusów jest dość wyjątkowe.

– Zawsze chętnie dowiemy się, dlaczego niektórzy ludzie żyją wyjątkowo długo. Poprzednie badania wykazały, że bakterie jelitowe starych obywateli Japonii wytwarzają zupełnie nowe cząsteczki, które czynią ich odpornymi na chorobotwórcze mikroorganizmy. A jeśli ich jelita są lepiej chronione przed infekcjami, to prawdopodobnie jest to jedna z rzeczy, które powodują, że żyją dłużej niż inni – mówi prof. Joachim Johansen z Novo Nordisk Foundation Center for Protein Research na Uniwersytecie w Kophadze, jeden z autorów badania.

Genetycznie wzmocnione bakterie

Nowe badania pokazują, że na bakterie jelitowe mogą mieć ponadto korzystny wpływ określone wirusy. – Nasze jelita zawierają miliardy wirusów żerujących na bakteriach, których nie obchodzą ludzkie komórki. Zamiast tego infekują komórki bakteryjne – wskazuje z kolei prof. Simon Rasmussen.

Jak zaznaczają obaj naukowcy, wirusy wnikając w komórki bakteryjne zmieniają ich genom, co prowadzi do ich wzmocnienia i skuteczniejszego przeciwdziałania chorobotwórczym mikroorganizmom.

– Dowiedzieliśmy się, że jeśli wirus złoży wizytę bakteriom, może w rzeczywistości wzmocnić bakterię. Wirusy, które znaleźliśmy u zdrowych japońskich stulatków, zawierały dodatkowe geny, które mogą wzmocnić bakterie. Dowiedzieliśmy się, że były w stanie przyspieszyć transformację specyficzne cząsteczki w jelitach, które mogą służyć do stabilizacji flory jelitowej i przeciwdziałania stanom zapalnym – mówi Johansen.

Przepis na długowieczność?

– Jeśli odkryjesz bakterie i wirusy, które mają pozytywny wpływ na ludzką florę jelitową, następnym oczywistym krokiem będzie sprawdzenie, czy tylko niektórzy z nas je mają, czy wszyscy. Jeśli uda nam się wprowadzić te bakterie i ich wirusy do jelit ludzi, którzy ich nie mają, więcej osób mogłoby z nich skorzystać – dodaje Rasmussen.

– Odkryliśmy dużą różnorodność biologiczną zarówno bakterii, jak i wirusów bakteryjnych u stulatków. Wysoka różnorodność mikrobiologiczna jest zwykle związana ze zdrowym mikrobiomem jelitowym. Oczekujemy, że ludzie ze zdrowym mikrobiomem jelitowym będą lepiej chronieni przed chorobami związanymi ze starzeniem – zaznacza Johansen.

Wiedza o florze jelitowej stulatków pozwoli nam zrozumieć, w jaki sposób możemy wydłużyć życie innych ludzi – uważają naukowcy.

Żyć zdrowiej i dłużej

– Chcemy zrozumieć dynamikę flory jelitowej. W jaki sposób różne rodzaje bakterii i wirusów wchodzą w interakcje? Jak możemy zaprojektować mikrobiom, który pomoże nam żyć zdrowo i długo? Czy niektóre bakterie są lepsze od innych? Korzystając z algorytmu, jesteśmy w stanie opisać równowagę między wirusami a bakteriami – mówi Rasmussen.

A jeśli naukowcy będą w stanie zrozumieć związek między wirusami i bakteriami u japońskich stulatków, być może będą w stanie powiedzieć, jak wygląda optymalna równowaga między tymi mikroorganizmami, co pozwoli nam modyfikować florę bakteryjną tak, by żyć zdrowiej i dłużej.

„Bakterie jelitowe są naturalną częścią ludzkiego ciała i naszego naturalnego środowiska. Niesamowite jest to, że faktycznie możemy zmienić skład bakterii jelitowych. Nie możemy zmienić genów – przynajmniej nie przez długi czas. Jeśli wiemy, dlaczego wirusy i bakterie jelitowe dobrze do siebie pasują, znacznie łatwiej będzie nam zmienić coś, co faktycznie wpływa na nasze zdrowie – podkreśla Simon Rasmussen.

Źródło: Science Daily

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl