Głównym winowajcą jest bakteria zwana paciorkowcem ropotwórczym. Najczęściej chorują dzieci od 5. do 15. roku życia. Dla anginy typowa jest wysoka gorączka, ale nie katar, towarzyszące raczej przeziębieniu. Paciorkowiec bardzo łatwo przenosi się na inne osoby, przede wszystkim poprzez kichanie i kasłanie. Niebezpieczne jest również wspólne używanie przedmiotów.
Objawy i powikłania
Najważniejszym objawem jest ból gardła, któremu towarzyszą często trudności w przełykaniu, gorączka oraz ból głowy. Dzieci mogą skarżyć się też na ból brzucha i nudności. Migdałki są powiększone i czerwone, zwykle z białymi, ropnymi plamkami (nalotami).
Do powikłań należą: ropień około migdałkowy, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie nerek i gorączka reumatyczna.
Rozpoznanie i leczenie
Wymienione objawy spotyka się również w innych chorobach. Wygląd gardła również nie jest charakterystyczny.
Aby upewnić się w rozpoznaniu, lekarz może pobrać wymaz (sterylnym wacikiem) z tylnej części gardła. Jeśli na specjalnej pożywce wyrośnie paciorkowiec, to stwierdza się anginę. Na wyniki czeka się przynajmniej 2-3 dni. Można to zrobić szybciej za pomocą testów antygenowych. Lekarz zapewne zleci antybiotyki, które zapobiegają powikłaniom i skracają objawy.
Jak pomóc sobie samodzielnie?
Na ból gardła pomagają leki dostępne bez recepty. Poza tym należy pić dużo płynów, odpoczywać, płukać gardło wodą z solą i używać w pokoju nawilżacza. Pożywienie powinno być łatwe do połknięcia i niezbyt ostre.
Paciorkowiec w 5 minut
Lekarze mogą już w 5 minut stwierdzić, czy w organizmie obecny jest paciorkowiec. Test jest prosty, lekarz pobiera wymaz wacikiem z tylnej ściany gardła i z migdałków. Jednak aż w 20% przypadków tak przeprowadzonego badania można przeoczyć infekcję.
CZYTAJ TEŻ:
Układ oddechowy - leki bez recepty
Wyjazd dzieci do sanatorium
Produkty pszczele działają jak szczepionka
Z gorących tropików do porcji antybiotyków
POLECAMY: