Były amerykański ambasador kubańskim szpiegiem
73-letni Victor Manuel Rocha, były amerykański ambasador w Boliwii, został aresztowany w piątek w wyniku trwającej rok tajnej operacji. Zarzuca się mu, że do 1981 r. przekazywał kubańskiemu rządowi informacje wywiadowcze, które miały godzić w USA.
Prokurator generalny Merrick Garland powiedział, że sprawa ta stanowi „jedną z najgłębiej sięgających i najdłużej trwających infiltracji” rządu USA przez zagranicznego agenta.
Ponad 40 lat przekazywał Hawanie informacje
– Przez ponad 40 lat Victor Manuel Rocha był agentem rządu kubańskiego. W tym czasie zdobywał stanowiska w rządzie Stanów Zjednoczonych, które zapewniły mu dostęp do informacji niepublicznych oraz możliwość wpływania na politykę zagraniczną USA” – powiedział Garland.
Z dokumentów sądowych wynika, że Rocha nazywał Stany Zjednoczone „wrogiem” i twierdził, że jego praca jako tajnego agenta „wzmocniła rewolucję”.
Urodzony w Kolumbii pan Rocha wychował się w Nowym Jorku i uzyskał stopnie naukowe w Yale, Harvardzie i Georgetown. Według prokuratorów pełnił funkcję ambasadora USA w Boliwii od 1999 do 2002 roku i przez 25 lat pełnił kilka funkcji rządowych, w tym w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
Operacja FBI trwała ponad rok
Operacja FBI, która doprowadziła do aresztowania Rochy, rozpoczęła się w listopadzie 2022 r., kiedy to agent Biura skontaktował się z byłym dyplomatą za pośrednictwem WhatsAppa, podając się z przedstawiciela kubańskich służb wywiadowczych dostarczającego wiadomość od „przyjaciół z Hawany”.
Rocha rzekomo zgodził się spotkać kilka razy z agentem, w tym raz w lokalu gastronomicznym, gdzie – zdaniem dyplomaty – „nikt nie mógł go zobaczyć”. W trakcie spotkań z tajnym agentem FBI Rocha zaczął ujawniać szczegóły dotyczące swojej pracy dla kubańskiego rządu.
– Wiedziałem dokładnie, jak to zrobić i oczywiście towarzyszyła mi Dirección (agencja wywiadu Kuby)… To był długi i nie łatwy proces – miał powiedzieć dyplomata podczas owych spotkań. Według prokuratury Rocha wielokrotnie „opisywał i chwalił się swoją działalnością” szpiegowską.
Zwodził własny rząd
Departament Sprawiedliwości podał, że były dyplomata jest także oskarżony o przekazywanie rządowi USA fałszywych informacji oraz składanie fałszywych oświadczeń w celu uzyskania dokumentów podróży.
Stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Kubą są napięte, odkąd ponad 60 lat temu Fidel Castro obalił rząd wspierany przez USA. Stany Zjednoczone nałożyły embargo handlowe na Kubę w latach sześćdziesiątych XX wieku. Były prezydent Barack Obama i były prezydent Kuby Raul Castro podjęli w 2015 r. kroki w celu normalizacji stosunków, choć były prezydent USA Donald Trump później odwołał wiele z tych działań.
Źródło: BBC
