Kelp i spirulina - wodorosty cenniejsze niż złoto

Małgorzata Wójcik
Kelp zawiera cztery razy więcej żelaza niż wołowina, a spirulina - kilkakrotnie więcej białka niż wołowina, wieprzowina czy ziarna soi.
Kelp zawiera cztery razy więcej żelaza niż wołowina, a spirulina - kilkakrotnie więcej białka niż wołowina, wieprzowina czy ziarna soi. Andrew Devogelaere
Kelp i spirulina to wodorosty morskie, które są bogatym źródłem wielu składników mineralnych. Ich odżywcze i lecznicze właściwości są wykorzystywane u osób z anemią oraz w diecie wegańskiej i wegetariańskiej.

Wizytówka

Rośliny morskie zawierają wszystkie mikroelementy i minerały słonej wody. Kelp i spirulina są naturalnym źródłem jodu, potasu, magnezu, wapnia, fosforu, fluoru fluoru, cynku, miedzi oraz żelaza. Glony te obfitują też w witaminy (przede wszystkim z grupy B, beta-karoten K, C, E i niacynę) oraz aminokwasy egzogenne.
Dlatego są bardzo cennym pożywieniem dla wegan i wegetarian oraz osób cierpiących na niedobory substancji odżywczych. Kelp zawiera cztery razy więcej żelaza niż wołowina, a spirulina - kilkakrotnie więcej białka niż wołowina, wieprzowina czy ziarna soi.

Właściwości

Dzięki dużej zawartości jodu kelp jest często stosowany jako środek wspomagający leczenie tarczycy. Pierwiastek ten jest niezbędny do produkcji hormonu tego gruczołu, który z kolei reguluje funkcje metaboliczne i biosyntezę hormonów. Zaburzenia w pracy tarczycy, np. jej niedoczynność, może być przyczyną zahamowania wzrostu i niedorozwoju umysłowego, jak również spowolnienia przemiany materii.
Spirulina to źródło minerałów i witamin (jest jedynym produktem roślinnym zawierającym duże ilości witaminy B12) oraz pełnowartościowego białka, w tym 18 aminokwasów.
Zwiększa energię, poprawia wytrzymałość i podnosi odporność organizmu. Leczy także infekcje, gdyż wykazuje działanie antybakteryjne i antywirusowe. Łagodzi dolegliwości układu trawiennego, wspomagając produkcję pożytecznych bakterii. Obniża poziom cholesterolu i ułatwia usuwanie toksyn z nerek - działa moczopędnie - a także spala tłuszcz, dlatego jest składnikiem środków wspomagających odchudzanie.
Spirulina jest też antyoksydantem, dlatego spowalnia proces starzenia i łagodzi skutki palenia papierosów.

Stosowanie

Obecnie kelp wykorzystuje się w terapii nowotworowej i leczeniu tarczycy. Stosowanie wodorostów trzeba jednak zawsze konsultować z lekarzem. Zbyt duże dawki znajdującego się w nich jodu mogą bowiem pogorszyć stan chorego. Z uwagi na właściwości spalania tłuszczu kelp jest też zalecany dla osób z nadwagą - wodorost ten nie tylko reguluje przemianę materii, ale i oczyszcza organizm.
Wykazuje też działanie antydepresyjne - wspiera prawidłowy rozwój centralnego systemu nerwowego, dodaje energii, spowalnia procesy starzenia, a nawet wpływa korzystnie na funkcje seksualne. Dzięki obecności minerałów poprawia stan włosów, skóry i zębów.
Ze względu na zawartość witamin i minerałów spirulina jest zalecana osobom potrzebującym wzmocnienia i odżywienia organizmu, np. przy anemii i nadmiernym zmęczeniu. Jest też znakomitym suplementem dla wegan i wegetarian. Z uwagi na właściwości detoksykacyjne jest polecana po antybiotykoterapii oraz dla osób przewlekle chorych, przyjmujących duże ilości leków.

Dawkowanie

100 mg kelpu zawiera ok. 180-200 mcg jodu, co wystarcza na pokrycie dziennego zapotrzebowania organizmu. Dzienne zapotrzebowanie na spirulinę wynosi 450 mg. Przeciwwskazaniem do spożywania tych suplementów jest ciąża i okres karmienia.

CZYTAJ TEŻ:

Niedokrwistość - różne typy anemii
Anemii można zapobiec
Jak czytać wyniki badań laboratoryjnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl