Wpływ pandemii koronawirusa na dzieci. Raport UNICEF-u
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka organizacja humanitarna UNICEF zaprezentowała specjalny raport, w którym nakreślono niepokojący wpływ epidemii koronawirusa na życie dzieci. W tym trudnym czasie, z oczywistych względów świat skupia się zwłaszcza na zdrowiu seniorów, tymczasem obecna sytuacja sanitarna może w długofalowy sposób odcisnąć się na życiu najmłodszych.
- Przez całą pandemię COVID-19 utrzymuje się mit, że dzieci praktycznie nie są dotknięte przez chorobę. Nic bardziej mylnego. Dzieci chorują i przenoszą wirus, ale to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Utrudnienia w dostępie do podstawowych usług i rosnący poziom ubóstwa to największe zagrożenie dla dzieci. Im dłużej trwa ten kryzys, tym większy ma wpływ na edukację, zdrowie, odżywianie i warunki życia najmłodszych. Przyszłość całego pokolenia jest zagrożona, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.
Z opublikowanego raportu wynika, że epidemia znacząco pogorszyła dostęp do usług medycznych, a także do wsparcia żywnościowego.
- W październiku br. 265 mln dzieci na świecie wciąż nie miało dostępu do posiłku w szkole, a ponad 250 mln dzieci poniżej 5. roku życia nie zostało objęte suplementacją witaminą A - czytamy w raporcie.
Ponadto specjaliści zwracają uwagę na zdecydowane ograniczenie form opieki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Sytuacji nie poprawia zamieszanie w sektorze edukacji, a także pogłębienie diametralne ubóstwa, co prezentują następujące dane:
- w listopadzie 2020 r. 572 mln uczniów nie mogło chodzić do szkół z powodu zamknięcia placówek w 30 krajach. To 33% wszystkich uczniów w systemie edukacji;
- w ciągu najbliższych 12 miesięcy, z powodu zakłóceń w dostępie do podstawowych usług i rosnącej skali niedożywienia, dodatkowo może dojść do 2 mln zgonów wśród dzieci i 200 tys. martwych urodzeń;
- liczba dzieci poniżej 5. roku życia, które cierpią na skutek ostrego niedożywienia lub zaburzenia przyrostu masy ciała może się zwiększyć o ponad 6 milionów;
- w połowie 2020 r., na całym świecie, liczba dzieci dotkniętych wielowymiarowym ubóstwem, czyli brakiem dostępu do edukacji, opieki medycznej, zakwaterowania, żywności, sanitariatów czy wody, zwiększyła się o 150 mln, czyli o ok. 15%.
Ponadto UNICEF spisał wszystkie swoje postulaty do rządzących państwami, które prezentujemy poniżej:
- Zapewnienie wszystkim dzieciom dostępu do edukacji, w tym wyeliminowanie nierówności w dostępie do edukacji zdalnej.
- Zagwarantowanie dostępu do opieki medycznej, wsparcia żywnościowego i szczepień dla każdego dziecka.
- Wsparcie i ochronę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz walkę z wykorzystaniem, przemocą i zaniedbaniem najmłodszych.
- Zwiększenie dostępu do czystej wody pitnej i sanitariatów oraz ochronę środowiska i walkę ze zmianami klimatu.
- Zahamowanie rosnącej skali ubóstwa dzieci.
- Podwojenie wysiłków na rzecz ochrony i wsparcia dzieci oraz rodzin dotkniętych przesiedleniami oraz żyjących na obszarach konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych.
