Koronawirus w Polsce i na świecie. Ponad 14 tys. zakażonych. Zmarły 733 osoby. Archiwalny raport na żywo minuta po minucie [6.05.2020]

Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
Raport minuta po minucie, 6 maja 2020. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 14 740 osób. 733 osoby zmarły z powodu COVID-19. Wyborów prezydenckich 10 maja nie będzie. Nowe wybory prezydenckie w formie korespondencyjnej mogą się odbyć w lipcu lub sierpniu.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje z środy 6 maja 2020

 • Zakażonych 4 886 154
  + 33 480
 • Zmarło 105 194
  + 33
 • Szczepienia 51 564 403
  + 19 509
Zakażenia w regionach:
 • 1. śląskie:+5 502
 • 2. mazowieckie:+4 978
 • 3. dolnośląskie:+3 363
 • 4. pomorskie:+3 226
 • 5. małopolskie:+2 540...więcej
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

22:58

Banksy namalował kolejny mural, tym razem na ścianie szpitala w Southampton, w pobliżu oddziału intensywnej opieki. Mural, powstały za zgodą dyrekcji szpitala, obrazuje dziecko bawiące się kukłami superbohaterów. W koszyku znajdują się Batman i Superman, a chłopczyk na obrazku bawi się lalką pielęgniarki, jako superbohaterki.

22:41

Zgodnie z przepisami po unieważnieniu wyborów przez Trybunał Konstytucyjny marszałek Sejmu w ciągu 14 dni ogłosi termin nowych wyborów w możliwie najszybszym terminie. Muszą się one odbyć nie później niż 60 dni od ogłoszenia. Senator PiS Maria Koc powiedziała, że wybory odbędą się najprawdopodobniej w lipcu, żeby zachowana była ciągłość prezydentury po upływie pierwszej kadencji prezydenta Dudy.

22:31

Porozumienie Gowina z Kaczyńskim oznacza, że dzisiejsza debata telewizyjna była debatą przed wyborami, których nie będzie.

22:25

Komunikat Kaczyńskiego i Gowina oznacza, że decyzję o nowym terminie wyborów podejmie marszałek Sejmu. To oznacza, że wybory będą musiały się odbyć w ciągu 60 dni. Wiadomo, że będa to wybory korespondencyjne. Będa to nowe wybory, a zatem można będzie zgłaszać nowych kandydatów.

22:15

Komunikat Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina głosi również, że wybory odbędą się w trybie korespondencyjnym. Porozumienie poprze ustawę o głosowaniu korespondencyjnym, jednocześnie wprowadzi zmiany do tej ustawy - podała TVP za PAP. W tych zmianach w ustawie może chodzić o zapewnienie większego bezpieczeństwa uczestnikom głosowania.

22:10

Wyborów prezydenckich 10 maja nie będzie. Tak wynika z komunikatu, Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina, opublikowanego przez PAP.

22:08

Wybraliśmy najbardziej znaczące, naszym zdaniem, zwroty, jakich użyli kandydaci w debacie telewizyjnej:

Szymon Hołownia mówił w odpowiedzi na drugie pytanie o Andrzeju Dudzie "były prezydent". Stwierdził, że jako prezydent będzie zapraszał co kwartał na Radę Bezpieczeństwa Narodowego wszystkich byłych prezydentów, w tym Andrzeja Dudę
Paweł Tanajno nieustannie używał słowa "eksterminacja" w odniesieniu do sytuacji polskich przedsiębiorców.
Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że prezydent i "ferajna z Nowogrodzkiej" rozbili polską wspólnotę.
Marek Jakubiak powiedział, że "jako człowiek sukcesu chcę państwu podarować Marka Jakubiaka jako kandydata na prezydenta".
Robert Biedroń mówił: Jestem zwykłym chłopakiem z ul. Kolejowej w Krośnie.
Małgorzata Kidawa Błońska przypomniała: Wygrałam z Jarosławem Kaczyńskim w Warszawie, tak samo wygramy z PiS-em w całej Polsce
Andrzej Duda odcinał się kandydatowi PSL: W tej kadencji złożyłem 31 projektów ustaw. Tylko Lech Kaczyński złożył ich więcej. Między innymi ustawa obniżająca wiek emerytalny, który pan panie Kosiniaku-Kamysz podwyższałeś. Mam tu pańskie podpisy.
Stanisław Żółtek - W ogóle nie powinno być żadnego wieku emerytalnego
Mirosław Piotrowski - Pięć lat temu głosowałem z rodziną na Andrzeja Dudę, ale nas zawiódł
Krzysztof Bosak Nie jest prawdą, że Polska się rozwijała szczególnie szybko. Rumunia, Węgry rozwijały się szybciej.

21:49

Zakończyła się telewizyjna debata kandydatów na prezydenta. Niektórzy obserwatorzy zauważyli, że licznik sekund czasami obcinał czas wystąpień.

21:45

Wolne wypowiedzi kandydatów

 • Mirosław Piotrowski - prezydent RP musi być samodzielny i nie może dopuścić do zachwiania zasadami państwa prawa, jak to jest obecnie. Pięć lat temu głosowałem z rodziną na Andrzeja Dudę, ale nas zawiódł. Jako prezydent nie podpiszę żadnej ustawy podnoszącej podatki
 • Małgorzata Kidawa-Błońska - Polska potrzebuje prezydenta strażnika konstytucji. Będę prezydentem, dla którego każdy Polak będzie ważny, niezależnie od poglądów. Stworzę miejsce do dialogu, trzeba zasypywać podziały. Będę dbać o bezpieczeństwo Polaków we wszystkich dziedzinach. Wygrałam z Jarosławem Kaczyńskim w Warszawie, tak samo wygramy z PiS-em w całej Polsce
 • Robert Biedroń - jestem zwykłym chłopakiem z ul. Kolejowej w Krośnie. Jestem w polityce dla zmiany, nie dlatego żeby trwać i konserwować to, co inni kandydaci. Nie będę klękał przed biskupami, jak oni wszyscy. Będę walczył o sprawy ważne dla Polaków - likwidację śmieciówek, prawa kobiet, klimat, dobre emerytury, będę podpisywał tylko ustawy służące konstytucji, Polkom i Polakom
 • Stanisław Żółtek - zniszczona gospodarka. Ale nie biadolmy, zróbmy nowe rozdanie. Zlikwidujmy podatek najgorszy - dochodowy, PIT, CIT, zmniejszmy pozostałe. Pozbądźmy się biurokracji. Unia nam nie pozwoli? No to wyjdźmy z tej Unii - Polexit. Dołączmy do Norwegii, Wielkiej Brytanii.
 • Szymon Hołownia - jeżeli podoba się wam mój program, ale myślicie zbojkotować te wybory, to chce wam coś powiedzieć: jeżeli zbojkotujecie te wybory, to nie będzie drugiej tury, bo kandydat Andrzej Duda wygra w pierwszej. Jeżeli nie siedzisz przy stole, skończysz w karcie dań. teraz jest czas walki. Badania pokazują, że to ja spotkam się z Dudą w II turze, wygram z nim.
 • Krzysztof Bosak - nie jestem kandydatem z establishmentu. Stoją za mną polscy patrioci. Moje idee, to nowoczesny konserwatyzm i wolność gospodarcza, dumna obrona interesów Polski na forum międzynarodowym. Gwarantuję, że bez żadnego zawahania będę mówił jak jest
 • Władysław Kosiniak-Kamysz - wiem jak tęsknicie za normalnością. Ja przywrócę normalność w przestrzeganiu prawa, uczynię wszystkich równymi, w relacjach międzyludzkich. Wciąż nie wiemy, kiedy odbęda się wybory, ale nie bojkot, a zwycięstwo da szansę, że skończymy z samowładztwem. Andrzej Duda obawia się mnie w drugiej turze najbardziej.
 • Andrzej Duda - minione pięć lat, to był dla Polski dobry czas. Czas programów społecznych, które dały polskiej rodzinie znacznie lepsze życie, seniorzy otrzymali 13 emeryturę. młodzi ludzie mają lepszy start, bo nie płacą podatku dochodowego do 26 roku życia. Dotknął nam kryzys koronawirusa, ale dzięki dobremu współdziałaniu z rządem wrócimy na ścieżkę rozwoju. Proszę państwa o wsparcie, przyszłość przed nami.
 • Paweł Tanajno - zaprasza na 7 maja do warszawy na protest przedsiębiorców. politykom chodzi o interes ich partii, nie obywateli. Nie wierzcie w sondaże Szymona Hołowni, bo one były przed tą debatą. Teraz dowiedzieliście się, że możecie przełamać monopol polityków.
 • Marek Jakubiak - udało mi się uratować kilka fabryk przez AWS-em i innymi organizacjami politycznymi, które w latach 90. zamykały wszystko, co Polskie przekazując to w ręce zachodnie. Dziś jako człowiek sukcesu chce państwu podarować Marka Jakubiaka jako kandydata na prezydenta, który użyje całej swej wiedzy na rzecz Rzeczpospolitej

21:30

Piąta runda: Czy podpisze pan/pani ustawy o małżeństwach jednopłciowych? Czy podpisze pan/pani ustawę o podniesieniu wieku emerytalnego?

 • Andrzej Duda - Nie nie podpiszę ustawy o związkach jednopłciowych i adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Dorobek ostatnich pięciu lat, to m.in. zmniejszenie wieku emerytalnego
 • Marek Jakubiak - konstytucja określa, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny i tylko tak można to interpretować. Polityka socjalna - emeryci mają być zwolnieni z podatków? Całym sercem jestem za, ale podniesienie kwoty wolnej od podatku, by to również sprawiło
 • Mirosław Piotrowski - obu ustaw bym nie podpisał. Dziwię się, że taka kwestia tutaj pada. Ważne jest, dlaczego Polacy nie mają powszechnego dostępu do służby zdrowia. Dlaczego podpisał prezydent tak źle przygotowana ustawę edukacyjną
 • Szymon Hołownia - Za mojej kadencji takie ustawy nie trafią na moje biurko. Ustawa o małżeństwach zostałaby odesłana do Sejmu, a więc zawetowana. Natomiast każdą dyskujsę o ruszaniu wieku emerytalnego w tę czy tamtą stronę musimy poprzedzić szeroką informacją do społeczeństwa, że dłuższa praca, to większa emerytura.
 • Małgorzata Kidawa-Bońska - w najbliższym czasie takie ustawy nie trafią na biurko żadnego prezydenta, bo nie są rozważane. Powinniśmy rozmawiać o opiece nad najsłabszymi, edukacji i opiece zdrowotnej. 500 plus nie rozwiązało problemu ubóstwa. osoby niepełnosprawne także pozostawione same sobie przez ten rząd. To są poważne, realne tematy.
 • Robert Biedroń - w polityce trzeba mieć czasami odwagę, żeby powiedzieć coś, co może nie jest popularne. W Sejmie głosowałem przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego, ale w tej drugiej sprawie - jak równość, to równość. Dziś trzy miliony ludzi czeka na swoje mieszkanie. Stworzę wielki program budowy tanich mieszkań na wynajem.
 • Krzysztof Bosak - nie podpisałbym projektu o tzw. małżeństwach homoseksualnych. Jestem zwolennikiem emerytury obywatelskiej i likwidacji ZUS-u
 • Paweł Tanajno - pytania są tendencyjne. Pamiętam, jak pan Robert był w klubie Palikota, który głosował za podwyższeniem wieku emerytalnego. A pan Andrzej mówił o pomocy dla frankowiczów i nie zrobił nic - mówił kandydat.
 • Stanisław Żółtek - po co właściwie homoseksualiści chcą tego ślubu? Mogą sobie żyć, jak chcą - mówi kandydat. jego zdaniem chodzi o pieniądze, o spadek i rozliczanie wspólne podatków. Jaki to problem jest zrobić? Zlikwidujmy ten podatek dochodowy i spadkowy i wtedy odczepią się od małżeństw. W ogóle nie powinno być żadnego wieku emerytalnego
 • Stanisław Kosiniak-Kamysz - zgodzę się ze stwierdzeniem Andrzeja Dudy, który pięć lat temu powiedział, że tylko fanatyk nie zmienia poglądów. W sprawie wieku emerytalnego się wypowiedziałem. Nie zaakceptuję takiego rozwiązania. Również nie podpiszę ustawy o małżeństwach homoseksualnych. 1500 zł dla pielęgniarek i personelu medycznego za czas walki z koronawirusem

21:20

Europa państw, czy Państwo-Europa?

 • Mirosław Piotrowski - w Parlamencie Europejskim byłem we frakcji Unia Nardów. Ale jeśli chodzi o nasz ustrój, to on się chwieje, bo prezydent nie zabiera głosu. Wszyscy debatują czy będą wybory, czy nie, a prezydent Duda śpi. On pierwszy nam powinien powiedzieć, czy będą nie.
 • Paweł Tanajno - kandydat mówi po raz kolejny o strajku przedsiębiorców i złej klasie politycznej. Oskarża polityków o to, że nie bronią przedsiębiorców.
 • Andrzej Duda - pandemia najlepiej pokazała, kto najlepiej radzi sobie w Europie. Najlepiej radzą sobie państwa narodowe. Unia Europejska, Komisja Europejska zaspały. Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy budować wspólnej Europy. powinniśmy postawić w Europie na współpracę.
 • Robert Biedroń - dziś Polsce bliżej jest do Białorusi i Rosji, niż do krajów Europy Zachodniej. Możemy być bijącym sercem tej Europy. Będę zabiegał o integrację naszej gospodarki z gospodarką UE. Będę zabiegał o to, żeby Polki miały takie prawa, jak Francuzki. Żeby Polska była państwem świeckim. O wielki nowy plan Marshalla dla Europy.
 • Krzysztof Bosak - pan, panie prezydencie był w obozie tych, którzy przesuwali kompetencje Polski do Unii Europejskiej, np. popierając Traktat Lizboński. Postuluję zmniejszenia Sejmu o połowę, zmiany ordynacji wyborczej.
 • Marek Jakubiak - wstępując do UE mieliśmy świadomość, że to będzie Unia Europejska narodów. Tymczasem Eurokołchoz coraz bardziej się rozpycha - mówi kandydat. - Ja bym nie chciał żyć w państwie, które bezpośrednio podlega dyktatowi Unii zarządzanej przez Niemcy i Francję - dodaje. Mówi o potrzebie zmiany konstytucji i wprowadzeniu m.in. weta obywatelskiego.
 • Stanisław Żółtek - żyjemy w Europie, zarządzanej przez Niemcy i Francję. Zobaczyłem w Parlamencie Europejskim, co nam szykuje Unia Europejska.
 • Małgorzata Kidawa-Błońska - Unia Europejska przeznacza ogromne środki dla naszego kraju na walkę z pandemią. Tylko rząd powinien wystąpić o te środki i je wykorzystał. Polski rząd zaspał i nie realizował tego co powinien przynajmniej przez miesiąc. Mamy sprawy przed europejskim trybunałem, przegrywamy procesy, łamana jest praworządność w naszym kraju, mamy brak mediów publicznych, w którym byśmy mogli poznać prawdę.
 • Władysław Kosiniak-Kamysz - państwo jest w rozgardiaszu, organizacyjnej ruinie. Do tego doprowadziły ramy ustrojowe. Trzeba obywateli uczynić gospodarzami, a nie traktować ich jak poddanych, co robi obecna władza - mówi kandydat.
 • Szymon Hołownia - to fałszywy dylemat. Można mieć jednocześnie Europę i Polskę. Polska jest w UE, Europa w Polsce - i to jest dobry interes. Mamy różne kryzysy i łatwiej jest bronić się razem. unia przeznaczy olbrzymie pieniądze na pomoc polskim przedsiębiorcom. To bzdura, panie prezydencie, że Unia zaspała. To zaspał nasz rząd.

21:10

Trzecie pytanie dotyczy bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa energetycznego

 • Szymon Hołownia - obiecuje zwoływanie co kwartał rady bezpieczeństwa narodowego, zapraszając byłych prezydentów, choćby Andrzeja Dudę.
 • Marek Jakubiak - tysiące czołgów stoją przy granicach Rzeczpospolitej. Armia musi być armią. 2,5 procenta PKB na dozbrojenie wojska. Potrzebna jest nam broń pancerna. Nie ma w Europie sojuszników, którzy by Polskę obronili. Nie obronią. Jak się sami nie obronimy, nikt nas nie obroni.
 • Andrzej Duda - W tej kadencji złożyłem 31 projektów ustaw. tylko Lech Kaczyński złożył ich więcej. Między innymi ustawa obniżająca wiek emerytalny, który pan panie Kosiniaku-Kamysz podwyższałeś. Mam tu pańskie podpisy. Ja zwiększam bezpieczeństwo energetyczne przez gazociąg Baltic Pipe. Będziemy suwerenni energetycznie.
 • Władysław Kosiniak-Kamysz - byłby pan niezłym archiwistą - mówi do Dudy. - Wyszukał pan w archiwum ustawy, Tyle że wiek emerytalny rolników za pana kadencji wzrósł o pięć lat. A co z wysokością emerytur? jest na to rozwiązanie - emerytura bez podatków. nie tylko armia, ale wspólnota międzynarodowa zapewni nam bezpieczeństwo. Prezydent Duda i ferajna z Nowogrodzkiej tę wspólnotę rozwaliła - mówił Kosiniak-Kamysz
 • Mirosław Piotrowski - Rozpocząłbym dyslokację wojsk na wschód i budowę wojsk rakietowych. Bezpieczeństwo, to także bezpieczeństwo gospodarki.
 • Małgorzata Kidawa-Błońska - nie będzie bezpieczeństwa jeśli Polacy nie będą się cuzli bezpiecznie i nie będą ze sobą rozmawiać. poprzednie rządy konsekwentnie modernizowały armię. nie mamy nadal tarczy antyrakietowej, śmigłowców wojskowych, samolotów na naszych lotniskach. Słyszymy hasła, a nie ma tu modelu żadnego. Trzeba przywrócić godność żołnierzy, oficerów. Musimy stawiać na energię odnawialną
 • Stanisław Żółtek - Stany Zjednoczone z ich strony prowadzą sprytną politykę wysyłając tu żołnierzy - jeśli konflikt będzie, to na terytorium Polski, a nie ich. polskie władze się na to zgodziły
 • Paweł Tanajno - Największym zagrożeniem dla polskich obywateli jest polski rząd - mówi kandydat. Zaprasza przedsiębiorców do grupy strajk na Facebooku. Jeśli przedsiębiorcy zjednoczą swój głos, to przykryją partyjną hołotę czapkami - mówi. Dodaje, że politycy nie zdołali rozwiązać problemów przedsiębiorców.
 • Krzysztof Bosak - trzeba budować bezpieczeństwo na własnych siłach obronnych. Modernizacja własnego wojska. Rząd stawia wszystko na jedną kartę - na Amerykanów - którzy dyktują nam słoną cenę. Jesteśmy klientami, a nie prowadzimy suwerennej, wielowektorowej polityki
 • Robert Biedroń - prawdziwym niebezpieczeństwem jest susza, pandemia, kryzys gospodarczy. Nie potrzebujemy F35, bo one nie ugaszą pożarów Biebrzy, nie zestrzelimy koronawirusa. Zamiast armii Macierewicza, potrzebujemy armii pielegniarek dobrze opłacanych. potrzebujemy inwestycji w odnawialne źródła energii

20:58

Pytanie drugie - jak wrócić do wysokiego tempa rozwoju po koronawirusie

 • Andrzej Duda - współdziałanie głównych organów władzy jest kluczem - mówi prezydent. Dzięki takiemu współdziałaniu przyjmowane są tarcze antykryzysowe, ratowane miejsca pracy.
 • Marek Jakubiak - Czy damy radę? Oczywiście, damy radę, my przedsiębiorcy. Państwo polskie zachowuje się wobec przedsiębiorców śpiąco. Pomoc może ruszy, jak już wirus zniknie. My potrzebujemy pomocy teraz. Jeśli my nie będziemy zarabiać, to państwo nie będzie mieć podatków na swoje cele, np. służbę zdrowia
 • Stanisław Żółtek - całe lata odbudowywano aparat skarbowy, a teraz zjada to nasz kraj. Polska giełda traci najbardziej. A wystarczy uwolnić gospodarkę od biurokracji i zmniejszyć niektóre podatki i wydatki na urzędy skarbowe.
 • Robert Biedroń - PiS zostawił ludzi pracy bez pomocy. Ratuje banki, a nie ludzi pracy. Dwa miliony ludzi straciło pracę. Jeśli zostanę prezydentem, w ciągu stu dni doprowadzę do likwidacji umów śmieciowych
 • Małgorzata Kidawa-Błońska - nasz rząd ine przygotował się na sytuację takiego kryzysu zdrowotnego i gospodarczego. teraz bez silnej pomocy dla polskich przedsiębiorców, utrzymujących miejsca pracy, wpadniemy w jeszcze większy kryzys. Niestety te tarcze pomocy nie dały. Ludzie potrzebują zwolnienia z ZUS, szybkich kredytów, ulg w czynszach.
 • Mirosław Piotrowski - W chwili obecnej najlepiej powodzi się bankom. Także teraz one zyskują. Tak dalej być nie może. Jak zostanę prezydentem, to obniżę podatki i powiem stop nowym podatkom. Nie podpiszę żadnej ustawy podwyższającej podatki
 • Władysław Kosiniak-Kamysz - mam gotowe ustawy wsparcia emerytów, funduszu płynności. Będę aktywnym prezydentem, nie tak jak Andrzej Duda, który od czerwca ubiegłego roku nie złożył żadnej własnej ustawy. Dzisiaj potrzeba dialogu społecznego.
 • Paweł Tanajno - jestem jednym z przedsiębiorców. Jestem oburzony kłamstwami ze strony Andrzeja Dudy. Oskarżam Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudę o zagładę gospodarki i falę zwolnień - mówi kandydat. Jego zdaniem nie wirus niszczy gospodarkę, ale rząd. Chce trybunału stanu dla premiera i prezydenta.
 • Szymon Hołownia - rząd Morawieckiego buduje państwo z kartonu. Gdzie są pieniądze, o których mówił prezes NBP Adam Glapiński. Jako prezydent w ciągu pierwszego miesiąca złożę pięć projektów ustaw antykryzysowych, m.in. większe zasiłki, wsparcie dla przedsiębiorstw.
 • Krzysztof Bosak - nie jest prawdą, że Polska się rozwijała szczególnie szybko. Rumunia, Węgry rozwijały się szybciej. Złamane zostały obietnice prezydenta Dudy, np. w kwestii pomocy dla frankowiczów, czy wsparcia przedsiębiorców. Toniemy w morzu przepisów. Mam projekty ustaw gotowe do wdrożenia - o kwocie wolnej i dobrowolnym ZUS dla przedsiębiorców.

20:41

Runda pierwsza to polityka zagraniczna i pytanie, w której stolicy złoży kandydat swoją pierwszą wizytę zagraniczną:

 • Robert Biedroń - mówi o budowie mostów z zagranicą, bo obecny rząd sprawił, że Polska jest osamotniona na arenie międzynarodowej. Naszymi partnerami powinni być Niemcy i Francuzi i w stolicach tych krajów pojawiłby się najpierw
 • Szymon Hołownia - na pewno na liście pierwszych wyjazdów będzie Kijów oraz Berlin i Paryż. Hołownia chce odbudować relacje w ramach Trójkąta Weimarskiego
 • Krzysztof Bosak - jedynym państwem w Europie broniącym swej tożsamości są Węgry. Jest to polityka zbieżna z poglądami kandydata, dlatego do Budapesztu pojechałby najpierw. Współpraca regionalna, to dobry kierunek
 • Andrzej Duda - przypomina, że jego pierwszą wizytą był Tallin. W nowej kadencji chciałby pojechać najpierw do Rzymu, bo znaczyłoby to, że epidemia koronawirusa została pokonana. Duda przypomina swoje spotkania z Donaldem Trumpem i mówi o potrzebie współpracy z Unią Europejską
 • Paweł Tanajno - zamiast do stolicy zagranicznej pojechałby do przedsiębiorców, którzy są - jak mówi - prześladowani przez rząd. Pojechałby np. do pani Doroty, której kontrola urzędowa nakazuje zapłacić 30 tys. zł.
 • Mirosław Piotrowski - poleciałby do Waszyngtonu i zadałby pytanie prezydentowi Trumpowi, co z ustawą 447, które to pytanie - jak mówi - boi się zadać Andrzej Duda. Działania obecnego prezydenta kandydat uważa za amatorszczyzne i dyletanctwo
 • Władysław Kosiniak-Kamysz - zanim pojadę do Berlina, Brukseli, Kijowa czy Waszyngtonu, muszą się w Polsce odbyć wybory. A my nie wiemy, kiedy te wybory będą. Trzeba przywrócić demokratyczne standardy, wrócić do głównego stołu w Unii Europejskiej, a nie być czarną owcą. Nie będę kucał przy biurku prezydenta USA, jak prezydent Duda. Polska musi miec godne miejsce
 • Marek Jakubiak - Polak Węgier dwa bratanki - pojechałbym do tego kraju najpierw, bo Węgry stanęły za nami, gdy cała Europa nas oskarżała. Jakubiak mówi, że chciałby też pojechać do Brukseli, żeby powiedzieć polskim europosłom, że żaden orzeł do własnego gniazda nie robi
 • Stanisław Żółtek - polskie elity nauczyły się, żeby mieć pana, jak nie ZSRR, to Stany Zjednoczone - mówi kandydat. Polityka ma być wielowektorowa, nie w ten sposób, że ktoś ma być naszym głównym panem. Na pewno sąsiedzi i wielkie potęgi powinny być partnerami - powiedział.
 • Małgorzata Kidawa-Błońska - Na razie po czterech latach jestem po raz pierwszy w telewizji publicznej. Brak jest dzisiaj dobrej polityki zagranicznej. Ważna jest Unia Europejska i Stany Zjednoczone. Do Polski chciałaby zaprosić przedstawicieli Trójkąta Weimarskiego

20:33

Rozpoczyna się debata telewizyjna kandydatów na prezydenta. Odpowiedzą na pięć pytań, każdy kandydat ma minutę na odpowiedź. Na końcu każdy kandydat otrzyma minutę na swobodną wypowiedź. Wszyscy kandydaci przybyli do studia TVP. Kandydaci stoją od siebie w odległości ponad 2 metrów. nie mogą opuszczać swych stanowisk ze względu na bezpieczeństwo. Przy stanowisku nr 1 jest Andrzej Duda, nr 2 - Małgorzata Kidawa-Błońska, nr 3 - Szymon Hołownia, nr 4 - Robert Biedroń, nr 5 - Paweł Tanajno, nr 6 - Marek Jakubiak, nr 7 - Krzysztof Bosak, nr 8 - Władysław Kosiniak-Kamysz, nr 9 - Stanisław Żółtek, nr 10 - Mirosław Piotrowski.

20:26

Za chwilę rozpocznie się debata telewizyjna kandydatów na prezydenta. Relacja z tej debaty TUTAJ. Również w naszym raporcie przedstawimy główne wypowiedzi kandydatów

20:20

Senat opublikował na Twitterze treść chwały wzywającej rząd do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Zwraca w nim uwagę m.in. na to, że ograniczenia praw obywatelskich, które wprowadził rząd, powinno mieć jako podstawę prawną ustawę o stanie klęski żywiołowej.

19:59

O 20:30 zaczyna się telewizyjna debata kandydatów na prezydenta. Transmisja na TVP1 i TVP Info. Kto weźmie w debacie i na jakich zasadach - przeczytasz TUTAJ.

19:34

Wielka Brytania jest pierwszym krajem w Europie, w którym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła 30 tys. Do dziś zmarło tam 30 076 osób. We wtorek Wielka Brytania zanotowała więcej ofiar śmiertelnych niż Włochy, które do tej pory były uważane za kraj najbardziej dotknięty epidemią. We Włoszech zmarło dotąd 29 684 osób.

19:14

Sejm zakończył dziś obrady. Wznowi je jutro o godz. 9. To oznacza, że głosowanie w sprawie wyborów korespondencyjnych odbędzie się prawdopodobnie jutro między godz. 9 a 10, czyli zgodnie z harmonogramem opublikowanym na stronie Sejmu.

19:06

Senat przegłosował uchwałę wzywającą rząd do ogłoszenia stanu klęski żywiołowej.

18:54

Badacze z amerykańskiego Narodowego Laboratorium Los Alamos zidentyfikowali nowy szczep koronawirusa, który nie tylko jest groźniejszy od swojego poprzednika, ale dominuje dziś na świecie. Ich zdaniem, nowy szczep pojawił się w Europie w lutym, szybko migrował na wschodnie wybrzeże USA i to on w tej chwil sieje tam spustoszenie.

18:21

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson obiecuje, że pod koniec maja liczba testów na koronawirusa osiągnie poziom 200 tys. dziennie, a potem może nawet wzrosnąć. Zapowiada również, że w niedzielę przedstawi plan łagodzenia ograniczeń. Johnson pojawił się w Izbie Gmin po raz pierwszy od opuszczenia szpitala, w którym leczył się z koronawirusa.

18:05

Śląskie kopalnie to aktualnie największe ogniska koronawirusa w Polsce. Wśród górników śląskich kopalni wykryto 446 zakażenia. W związku ze zła sytuacją epidemiczną na Śląsk przyjechał Główny Inspektor Sanitarny.

17:50

Blisko 350 mln zł, również pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego, zostanie przeznaczonych na poprawę sytuacji mieszkańców ponad 800 domów pomocy społecznej - informuje Ministerstwo Rodziny. W wielu takich domach jest tragiczna sytuacja - wielu starszych ludzi jest zakażonych koronawirusem, brakuje personelu do opieki nad nimi.

17:40

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również o kolejnych 11 osobach, które zmarły z powodu zakażenia koronawirusem.

17:37

Są 93 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia.

17:31

Specjalnie wyselekcjonowani i przebadani żołnierze ukryci w masywie górskim chronią Amerykę przed wrogimi rakietami. Żaden z nich nie może zachorować na koronawirusa. Przygotowania do ulokowania ich w górzystym schronie NORAD w Kolorado rozpoczęto pod koniec lutego, kiedy było już pewne, że świat ma do czynienia z pandemią.

17:17

Glosowanie nad ustawą o wyborach drogą korespondencyjną planowane jest w Sejmie jutro rano, ale już dziś posłowie opozycji zjeżdżają się do Sejmu. - Spodziewamy się wszystkiego, dlatego trzeba być na miejscu, by reagować na ewentualne problemy przy głosowaniu - mówi Maciej Konieczny, poseł Lewicy.

16:50

Niemcy złagodzą ograniczenia - poinformowała kanclerze Angela Merkel po spotkaniu z premierami 16 krajów związkowych. Zostaną otwarte szkoły, sklepy, hotele. Bundesliga będzie mogła wrócić do rozgrywek.

16:19

Naukowiec, którego rady skłoniły brytyjskiego premiera Borisa Johnsona do wprowadzenia ostrych blokad w kraju z powodu koronawirusa, zrezygnował ze swojej funkcji. Neil Ferguson namawiał Brytyjczyków, by nie wychodzili z domów, a sam spotkał się w kwarantannie z przyjaciółką.

16:02

Niemal 130 milionów złotych to kwota, którą zarezerwowano na wsparcie w czasie epidemii dzieci i pracowników placówek pieczy zastępczej.

15:58

Dzięki żołnierzom WOT do 1000 placówek oświatowych dostarczono już 142 tys. litrów płynu do dezynfekcji.

15:50

Według opublikowanych dzisiaj danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu br. wyniosła 5,7 proc. (w marcu 5,4 proc.). W powiatowych urzędach pracy jest zarejestrowanych 58 tys. osób więcej niż miesiąc wcześniej, co oznacza, że w rejestrach mamy 960 tys. osób pozostających bez pracy.

15:40

Partnerzy społeczni Rady Dialogu Społecznego omówili sytuację w gospodarce w związku z pandemią koronawirusa.

15:32

Jesteśmy świadkami załamania handlu w Polsce. Obostrzenia wprowadzone w wyniku epidemii koronawirusa dotyczą w dużej mierze placówek handlowych. Nowe zasady w drastyczny sposób ograniczyły dostęp konsumentów do sklepów, a ograniczenia poruszania się wymusiły zmiany zwyczajów zakupowych. Przeczytaj więcej.

15:18

Bundesliga zostanie wznowiona w drugiej połowie maja.

15:25

Sejm ma przedstawić TK stanowisko do godz. 10.00! Szykuje się zatem, ze wyrok w sprawie art. 289 Kodeksu Wyborczego zapadnie jutro.

15:12

Wybory prezydenckie 2020: Ważą się losy ustawy korespondencyjnej i Zjednoczonej Prawicy. Kiedy głosowanie? Kiedy wybory? Czy rząd upadnie?

15:03

Poczta Polska przygotowuje się do realizacji zadania związanego z nadchodzącymi wyborami.

14:45

PKO Ekstraklasa W południe kolejne cztery kluby otrzymały zgodę PZPN na treningi grupowe. Tym samym już dziesięć zespołów może od środy przygotować się w 14-osobowych grupach do wznowienia rozgrywek PKO Ekstraklasy.

14:35

 • To już niestety oficjalne - wg. ⁦⁦Komisji Europejskiej recesja COVID19 jest największa od stulecia i Wielkiej Depresji, która zmieniła ekonomię i świat na dekady- napisał Paweł Borys, prezes PFR.

14:25

Zbigniew Boniek: - Mówiąc wprost: nie ma podstaw, by wznawiać rozgrywki w niższych klasach rozgrywkowych, nawet gdyby kluby chciały grać. Decyzja zapadnie w następnym tygodniu. Rozumiem, że może i wszyscy by chcieli, ale skoro nie ma warunków, to bez sensu jest porywać się z motyką na słońce. Najciekawsze, że ci, którzy mają możliwość zabezpieczenia się, często płaczą, a ci, którzy ich nie mają, chcą grać. PZPN może podpowiedzieć rozwiązania wojewódzkim związkom, prowadzącym rozgrywki na swoim terenie. Na dziś tego problemu w ogóle nie ma, bo na niższym szczeblu nie przywrócono pozwolenia na granie w piłkę. To decyzja rządu - dodał sternik PZPN. Całość przeczytasz tutaj.

14:08

Wicemarszałek Sejmu: Ostrzegam, że rzucę w pana długopisem.

14:02

Liga niemiecka. Wczoraj agencja Reutersa przekazała, że rozgrywki Bundesligi zostaną wznowione w piątek 15 maja. Wiemy już, że nic z tego planu nie wyjdzie. Kiedy zatem wróci liga niemiecka?

13:49

Jak podaje Moscow Times, Minister kultury Rosji Olga Lyubimova jest zakażona koronawirusem.

13:48

Należy zmodyfikować kryteria przyznawania pomocy, aby nie dopuścić do nieuprawnionego pominięcia dużej części firm- ostrzega BCC.

13:40

W ciągu doby wykonano ponad 16,1 tys. testów na koronawirus- poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

13:30

Uwaga, właśnie ruszyła wysyłka fałszywych SMS o dopłacie za "dezynfekcję przesyłki".

13:22

Rząd na pomoc branży transportowej przeznaczy 1,7 mld zł. - Branża transportowa jest jedną z pierwszych, w które uderzyła pandemia COVID19. Jest też bardzo ważna dla polskiej gospodarki, a także dla systemu transportowego unii Europejskiej. Ponad ponad połowa z firm transportowych to MŚP. Dlatego wspieramy branżę Tarczą Antykryzysową- powiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Całość przeczytasz tutaj.

13:16

Kandydaci na prezydenta, którzy są posłami, zrezygnują z udziału w dzisiejszej debacie w TVP, jeśli w tym czasie w Sejmie odbywać się będzie głosowanie w sprawie ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. Są to: Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji. Udział w debacie w TVP o 20:30 potwierdził prezydent Andrzej Duda

13:07

Dziś o 20:30 w TVP debata kandydatów na prezydenta. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że zrezygnuje z udziału w niej, jeśli w tym czasie w Sejmie będzie odbywać się głosowanie w sprawie weta Senatu wobec ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. – Oczywiście, że zrezygnuję z udziału w debacie, ponieważ najważniejsze jest zatrzymanie złego prawa - zapowiedział kandydat PSL na prezydenta w programie „Tłit” na portalu wp.pl.

12:59

Prezes Porozumienia Jarosław Gowin od tygodnia unika kontaktu ze swoimi posłami - mówił w Sejmie dziennikarzom Jacek Żalek, jeden z posłów tej partii. Od głosów 18 posłów Porozumienia zależy los ustawy o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich. Jacek Żalek zapowiada, że zagłosuje za ta ustawą, czyli inaczej niż Jarosław Gowin. Sprawdziliśmy jak zagłosują posłowie Porozumienia.

12:48

Na przełomie kwietnia i maja 67 proc. firm odczuwa spadki przychodów względem wyniku z marca, a co dziesiąta firma przyznaje, że nie ma środków na przetrwanie. - Sytuacja finansowa przedsiębiorstw na pewno jest trudna- mówi Agencji Informacyjnej Polska Press ekspert.

12:40

Zgodnie ze swoją wczorajszą zapowiedzią, marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała w środę rano do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, w którym zapytała, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich będzie zgodne z Konstytucją. To przygotowanie wariantu rezerwowego na wypadek, gdyby Sejm nie odrzucił weta Senatu do ustawy o wyborach korespondencyjnych. Zdaniem polityków opozycji, marszałek Sejmu nie ma uprawnień do przesunięcia terminu wyborów prezydenckich, ani do pytania o to Trybunału Konstytucyjnego.

12:33

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej może być najbardziej racjonalnym rozwiązaniem - mówił w tvn24 senator PiS Jan Maria Jackowski. Wtedy wybory zostałyby przesunięte na sierpień albo jeszcze późniejszy termin. Politycy PiS od kilku tygodni odrzucają takie rozwiązanie, które proponuje opozycja.

12:15

10, 17, 23 maja czy za dwa lata - ciągle nie wiadomo kiedy i w jaki sposób odbędą się wybory prezydenckie. Czy będą przedterminowe wybory parlamentarne, a może wprowadzony zostanie stan klęski żywiołowej? Wszystko zależy od sejmowego głosowania ws. wyborów korespondencyjnych. Przygotowaliśmy podsumowanie wszystkich możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji.

11:58

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski złożył wniosek formalny o uzupełnienie porządku obrad Sejmu o informację premiera dotyczącą przygotowań do wyborów prezydenckich. Podkreślił, że na cztery dni przed zarządzonymi na 10 maja wyborami prezydenckimi wciąż nie wiadomo, kiedy będą te wybory, jak będą przebiegały i czy w ogóle te wybory się odbędą. - Chcielibyśmy, żeby premier powiedział kilka słów, bo jeżeli karty wyborcze drukujecie, jeżeli wicepremier Sasin to przygotowuje, to niech powie, czy to robi – mówił.

11:51

 • Wypuście naród z kwarantanny. Czas najwyższy. Jeśli to teraz uczynicie być może wykręcicie się jakoś sianem, być może nie wszyscy staną przed Trybunałem Stanu, być może pan minister zdrowia Łukasz Szumowski nie zostanie powieszony na latarni przy Placu Trzech Krzyży przez lud Warszawy – apelował w Sejmie Grzegorz Braun z Konfederacji.

11:40

Przewodniczący PO Borys Budka podczas środowego posiedzenia Sejmu podkreślił, że „wszyscy, którzy posiadają nawet elementarną wiedzę, wiedzą, że Trybunał Konstytucyjny nie może uzupełnić kompetencji marszałka Sejmu do przesuwania terminu wyborów”. - Jedyną prawnie dopuszczalną możliwością jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, o który wnioskujemy od blisko dwóch miesięcy. Wyłącznie z przyczyn politycznych, chorego uporu jednego człowieka państwo nie realizujecie tego konstytucyjnego obowiązku, a dzisiaj wprowadzacie olbrzymi chaos. Na 4 dni przed wyborami pani marszałek orientuje się, że wyborów nie da się przeprowadzić – mówił odnosząc się do skierowania przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek zapytania do TK.

11:36

Hiszpania: Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, że w ciągu ostatniej doby zmarły 244 osoby zakażone koronawirusem oraz wykryto 996 nowych infekcji tym patogenem. Ogólny bilans pandemii w Hiszpanii to 25 857 ofiar śmiertelnych i 220 325 zakażeń.

11:25

Sportowy24.pl: W czwartek w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie spotkają się prezesi 16 związków wojewódzkich. Głównym tematem spotkania będzie dyskusja nad zakończeniem obecnego sezonu w 3 lidze oraz niższych klasach rozgrywkowych.

11:13

11:02

Rosja: Liczba wykrytych nowych zakażeń koronawirusem wyniosła 10 559, o 457 więcej niż dzień wcześniej, zmarło 86 pacjentów z Covid-19, wobec 95 dzień wcześniej - poinformował w środę sztab rządowy. Łączna liczba infekcji wynosi teraz 165 929, a zgonów - 1537. W Rosji od początku pandemii wyzdrowiało 21 327 osób, z których 1462 opuściły szpitale w ciągu ostatniej doby.

10:50

10:37

Sportowy24.pl: - Nie będziemy renegocjonawać umowy z Ekstraklasą - zapowiedział Marek Szkolnikowski. Dyrektor TVP Sport mówi też o powrocie na antenę wydarzeń sportowych pokazywanych na żywo i najbliższych planach kanału.Czytaj więcej

10:25

Ukraina: W ciągu minionej doby wykryto 487 przypadków zakażenia koronawirusem, 11 osób chorych na COVID-19 zmarło - poinformowało w środę ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. Liczba zainfekowanych wzrosła do 13 184, a zgonów do 327 ofiar. Ponad dwa tysiące osób wyzdrowiało.

10:17

W środowym komunikacie PZPN poinformował, że po analizie wyników badań Komisja Medyczna dała zielone światło na treningi w sześciu klubów PKO Ekstraklasy. Zobacz które kluby wznowią treningi

10:09

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych siedmiu śmiertelnych ofiarach koronawirusa.

10:05

218 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (145), dolnośląskiego (17), wielkopolskiego (12), małopolskiego (11), opolskiego (10), zachodniopomorskiego (10), pomorskiego (9), lubelskiego (4). Liczba zakażonych koronawirusem: 14 647/723 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

9:50

9:37

Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił w Onet Rano, że jego zdaniem wybory prezydenckie należałoby przeprowadzić w formie tradycyjnej za dwa lata. Stwierdził, że jesień to „termin gorszy niż jakikolwiek inny” do przeprowadzenia głosowania.

9:14

8:50

Dziesięć osób chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. Stwierdzono również 46 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii. Łączna liczba zmarłych, którzy chorowali na Covid-19, wzrosła na Węgrzech do 373, a wszystkich stwierdzonych zakażeń do 3111. Natomiast 759 osób uznano dotąd za wyleczone.

8:15

Chiny: W ciągu ubiegłej doby zanotowano zaledwie 2 nowe przypadki koronawirusa u osób, które wróciły zza granicy. Wykryto go też u 20 kolejnych osób, które nie miały żadnych objawów chorobowych - poinformowała w środę Narodowa Komisja Zdrowia. Obecnie łączna liczba zakażonych wynosi - według oficjalnych danych - 82 883. Liczba ofiar śmiertelnych nie zmieniła się i wynosi 4633.

8:03

Od dziś istnieje możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli z zachowaniem zasad sanitarnych. @MRPiPS_GOV_PL uruchomiło infolinię (22 461 60 68) -eksperci od poniedziałku do piątk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl