Od Sudanu po Syrię. Zapomniane konflikty na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej

OPRAC.:
Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
W wojnie domowej w Sudanie szala przechyla się na korzyść milicji RSF.
W wojnie domowej w Sudanie szala przechyla się na korzyść milicji RSF. -/AFP/East News
Wojna Izraela z Hamasem w Strefie Gazy i wojna Rosji z Ukrainą skupiają na sobie uwagę świata. Tymczasem w ich cieniu na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej toczy się wiele krwawych konfliktów, które rzadko trafiają na czołówki mediów. Wojna domowa w Sudanie wywołała prawdziwą katastrofę humanitarną, nasiliły się w minionym roku konflikty zbrojne na północy Syrii i na granicy Iraku z Turcją.

Spis treści

Portal Al-Monitor przedstawia najważniejsze konflikty na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej w 2023 roku.

Sudan

Wojna w Sudanie, pomiędzy sudańskimi siłami zbrojnymi a milicją Rapid Support Forces (RSF), wybuchła w kwietniu. Do tej pory zginęło ponad 12 000 osób. W grudniu RSF przypuściły atak na spokojne wcześniej Wad Madani, we wschodnio-centralnej części kraju. Wad Madani było centrum operacji humanitarnych i bezpieczną przystanią dla Sudańczyków uciekających przed walkami w stolicy kraju, Chartumie. Wcześniej w tym miesiącu sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że RSF popełniła zbrodnie przeciwko społeczności i że zarówno RSF, jak i siły zbrojne popełniły zbrodnie wojenne w trakcie walk.

Syria

Siły lojalne wobec prezydenta Baszara al-Asada kontrolują większość Syrii, ale grupy rebeliantów nadal działają na północy, w tym w prowincji Idlib. Syryjski rząd i jego sojusznik Rosja nadal atakują, w dużej mierze wspieranych przez Ankarę, rebeliantów w północno-zachodniej prowincji. Wspierane przez USA, dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) kontrolują większość północno-wschodniej Syrii. Turcja uważa grupy tworzące SDF za oddziały zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Tureckie wojsko kontynuuje ataki na te siły. Co więcej, we wrześniowych starciach między SDF a arabskimi plemionami w prowincji Deir Ezzor zginęło 90 osób. ISIS nadal przeprowadza ataki w Syrii. W listopadzie domniemany atak ISIS spowodował śmierć ponad 30 syryjskich żołnierzy na pustyni Rasafah. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, na początku grudnia w Syrii zginęło łącznie 941 cywilów.

Irak

Turcja kontynuuje uderzenia na siły PKK w północnym Iraku. W październiku uderzyła w cele w autonomicznym regionie Kurdystanu w odpowiedzi na samobójczy zamach bombowy w Ankarze. Według Międzynarodowej Grupy Kryzysowej w konflikcie Turcja-PKK w 2023 r. zginęło 151 bojowników PKK, 41 funkcjonariuszy państwowych sił bezpieczeństwa i czterech cywilów. Podobnie jak w Syrii, ISIS pozostaje również aktywne w Iraku. W sierpniu członek francuskich sił specjalnych zginął w walce z dżihadystami w prowincji Salahuddin na północy kraju. Ogólnie jednak "zdolności ISIS pozostały zdegradowane, a grupa działała w Iraku i Syrii w trybie przetrwania", wynika z raportu Departamentu Obrony USA na temat walki z ISIS w trzecim kwartale 2023 roku.

Jemen

Wojna domowa w Jemenie pomiędzy wspieranymi przez Iran siłami Huti a wspieranym przez Saudyjczyków rządem jest zawieszona od czasu zawarcia rozejmu w 2022 roku. Jednak we wrześniu 2023 trzech żołnierzy Bahrajnu zostało zabitych w pobliżu granicy saudyjsko-jemeńskiej w ataku, o który obwiniono Huti. Wspierani przez Iran rebelianci i Arabia Saudyjska nie osiągnęli jeszcze trwałego porozumienia pokojowego, a ataki Huti na Izrael w związku z wojną w Strefie Gazy zagrażają procesowi pokojowemu w Jemenie.

Libia

W sierpniu 2023 roku w stolicy Libii, Trypolisie, wybuchły walki pomiędzy rywalizującymi ze sobą milicjami, w wyniku których zginęło 55 osób, zanim rozejm wszedł w życie. Libia wciąż próbuje się zjednoczyć po sześcioletniej wojnie domowej. Rząd w Trypolisie i wschodnie siły gen. Chalify Haftara zgodziły się na zawieszenie broni w 2020 r., aby zakończyć wojnę domową. Jednak proces politycznej integracji skłóconych obozów, które podzieliły między siebie Libię, toczy się bardzo wolno. Nie sprzyja temu z pewnością obecność najemników wspieranych przez Turcję oraz, po drugiej stronie, wagnerowców.

źr. Al-Monitor

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl