Turniej koszykarzy w Atenach - Polska lepsza także od Gruzji

Grzegorz Bawół/PAP
EASTNEWS
Reprezentacja Polski koszykarzy pokonała w Atenach Gruzję 87:76 (22:23, 18:18, 27:18, 20:17) w swoim ostatnim meczu 31. Turnieju Akropolu i jednocześnie ostatnim sparingu przed prekwalifikacjami i Eurobasketem. W czwartek biało-czerwoni wygrali z Turcją 87:86.

Po wyrównanej pierwszej połowie, która zakończyła się minimalnym prowadzeniem Gruzinów, gospodarzy jednej z grup Eurobasketu 41:40, w drugiej odsłonie przewagę mieli biało-czeroni. Trafiali z dystansu (Michał Michalak) i spod kosza (Aleksander Balcerowski i Aleksander Dziewa) i w trzeciej kwarcie zdobyli 13 pkt z rzędu. Po 30 minutach dało im to prowadzenie 67:59, które podopieczni trenera Igora Milicica utrzymali do końca, powiększając przewagę w końcówce.

Polacy zakończyli udział w turnieju Akropolu z bilansem 2-1 i najprawdopodobniej zajmą drugie miejsce (do rozegrania pozostał wieczorny mecz niepokonanej Grecji z Turcją).

Polacy trafili 14 (z 36) rzutów za trzy punkty, a sześć z nich miał Michalak. Biało-czerwoni wygrali zdecydowanie walkę pod tablicami 40:27 i mieli 29 asyst, czyli o trzy więcej niż w spotkaniu z Turcją. Siedem asyst zapisał na swoje konto Łukasz Kolenda.

W Atenach zabrakło jednego z liderów - A.J. Slaughtera, który rehabilitował w tym czasie w swoim w klubie z Gran Canarii staw skokowy. Jego przyjazd do Polski spodziewany jest w niedzielę - dowiedziała się PAP.

"Widać, że z meczu na mecz zrozumienie i taktyki, i kolegów, jest coraz lepsze. Z tego się najbardziej cieszę. W sparingach wynik nie jest najważniejszy, ale cieszę się, że zespół +idzie+ w dobrym kierunku: jest walka, determinacja, rozumienie tego, co chcemy, by zespół grał, jest także coraz większe. Cały czas obserwujemy, co każdy zawodnik może dać tej kadrze. Ważne, że rotacja w składzie w każdym meczu nie wpływa na wynik" - powiedział trener Igor Milicic.

Wcześniej Polacy przegrali na turnieju w Stambule z Ukrainą (60:88) i Turcją (78:94), zaś w Atenach ulegli Grecji 78:101.

Biało-czerwoni 4 sierpnia rozpoczęli przygotowania do wrześniowego Eurobasketu oraz sierpniowych meczów o punkty w prekwalifikacjach do kolejnych ME (2025) - najpierw zmierzą się na stołecznym Torwarze 25 sierpnia z Chorwacją, także uczestnikiem ME (zagra w gr. w Mediolanie), a trzy dni później na wyjeździe z Austrią w Schwechat pod Wiedniem. Polacy muszą grać w tej fazie, bowiem nie udało im się zakwalifikować do drugiego etapu eliminacji MŚ 2023.

Potem zespół trenera Milicica czeka już udział w Eurobaskecie, gdzie w Pradze w grupie D (2-9 września) rywalizować będą z gospodarzami - Czechami oraz Finlandią, Izraelem, Holandią i Serbią.