Ukraińcy zakończyli demontaż pomnika Katarzyny II w Odessie. Caryca jest uważana za "założycielkę miasta", z czym nie zgadzają się historycy

Mateusz Zbroja
Opracowanie:
W Odessie zdemontowano pomnik carycy Katarzyny II.
W Odessie zdemontowano pomnik carycy Katarzyny II. Fot. PAP/Alena Solomonova
W Odessie, na południu Ukrainy, zakończono rozbiórkę pomnika "Założycieli Odessy", zwanego potocznie pomnikiem carycy Katarzyny II. Usunięto także pomnik rosyjskiego dowódcy wojskowego Aleksandra Suworowa - poinformowała rosyjska sekcja BBC.

Po ataku Rosji na Ukrainę ukraińskie miasta zaczęły pozbywać się nie tylko sowieckich nazw i pomników, jak to miało miejsce już wcześniej, ale także nazw i pomników związanych z Rosją.

Ukraińska flaga zamiast pomnika Katarzyny II

Pomnik Katarzyny II i jej współpracowników - hiszpańskiego oficera w służbie rosyjskiej Jose de Ribasa, flamandzkiego inżyniera budującego fortyfikacje w carskiej Rosji Francois Sainte de Wollanta, rosyjskiego feldmarszałka Grigorija Potiomkina i faworyta Katarzyny Płatona Zubowa - znajdował się na placu Katarzyny II w Odessie - przypomina BBC. Obecnie na cokole, na którym stała figura Katarzyny II powiewa ukraińska flaga.

Nie tylko Katarzyna II zniknęła z Odessy

Usunięto także pomnik Aleksandra Suworowa, rosyjskiego dowódcy wojskowego z XVIII wieku. Za usunięciem pomników opowiedziała się rada miejska Odessy. Wcześniej miasto przeprowadziło głosowanie w tej sprawie. Oba monumenty zostały przekazane do muzeum - poinformowano w komunikacie.

Katarzyna II - kontrowersje w kwestii założenia miasta

Caryca Katarzyna II, urodzona w Szczecinie Niemka, nakazała w 1794 roku założenie portu nad Morzem Czarnym, nazwanego później Odessą. Tradycyjnie uważa się ją za założycielkę miasta. Wielu ukraińskich historyków nie zgadza się z tą oceną, wskazując, że w pobliżu miejsca, gdzie powstał port, przez długi czas znajdowała się tatarska warownia Chadżybej.

od 16 lat

lena

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gapcio
Wielu ukraińskich historyków nie zgadza się z tą oceną bo oni od nowa tworzą historię ukrainy czyli Rusinów. nie ma znaczenia dla nich Polska, Rosja czy Austria/.

Luka w historii i to jest to!

to było wieczne państwo jak Rzym!
O
Onto
Klony IPN się odezwały? Przecież to tacy sami mądrale jak banderowcy na Ukrainie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl