Co z bronią robią Rosjanie?
Nie jest tajemnicą, że część dostarczanego przez Zachód sprzętu wojskowego na Ukrainę wpada w ręce Rosjan. Mowa np. o systemach przeciwpancernych Javelin i systemach przeciwlotniczych Stinger.
Rosja wysyła ten sprzęt do Iranu, gdzie jest demontowany i analizowany. Następnie podejmowane są próby stworzenia własnej wersji broni. Rosja uważa, że takie dostawy zachęcą Teheran do utrzymania poparcia dla wojny Rosji na Ukrainie.
Zdaniem Amerykanów problem nie jest powszechny ani systematyczny, a ukraińskie wojsko zgłasza Pentagonowi straty sprzętu dostarczonego przez USA.
Czy Iran robi z broni użytek?
Nie jest jasne, czy Iranowi udało się dokonać inżynierii odwrotnej jakiejkolwiek amerykańskiej broni przejętej na Ukrainie. Teheran jednak udowodnił w przeszłości, że jest biegły w tworzeniu systemów uzbrojenia opartych na skonfiskowanym amerykańskim sprzęcie.
Kluczowa broń Iranu, przeciwpancerny pocisk kierowany Toophan stworzono w oparciu o amerykański pocisk BGM-71 TOW w latach 70. Irańczycy przechwycili też wyprodukowany w USA dron Lockheed Martin RQ-170 „Sentinel”, i poddali go „obróbce”, aby stworzyć nowy dron, który wleciał w izraelską przestrzeń powietrzną w 2018 r., zanim został zestrzelony.

dś