Superpaństwo w Europie zignoruje prawo naturalne i społeczno-ekonomiczne

Prof. Zbigniew Krysiak
Prof. Zbigniew Krysiak
Unia Europejska ma coraz mniej wspólnego z ideą Roberta Schumana
Unia Europejska ma coraz mniej wspólnego z ideą Roberta Schumana Fot. 123rf
Należy wezwać wszystkich ludzi dobrej woli, związki zawodowe, rolników, górników, różne instytucje społeczne i samorządowe do budowania solidarnego ruchu oporu przeciw superpaństwu, który we współpracy z obywatelami innych krajów w Europie, idąc ze sztandarem Roberta Schumana stawi opór, tworząc struktury organizacyjne, intelektualne i merytoryczne, aby skutecznie odeprzeć tę falę tsunami, jaką byłaby gehenna życia w superpaństwie.

Spis treści

Korporacje i oligarchowie nie służą ludziom, ale sobie

Już w 1952 roku, John Kenneth Galbraith, amerykański ekonomista wykazał, że struktura rynkowa w gospodarce jest coraz bardziej dominowana przez monopole i oligopole, które wywierają decydujący wpływ na różne dziedziny życia gospodarczego, społecznego i politycznego. W kolejnych dekadach po tym wniosku Gelbraitha obserwuje się, że proces dominacji dużego kapitału jest coraz bardziej ekspansywny i agresywny.

Podstawowe prawa popytu i podaży, dorobek chrześcijańskiej myśli ekonomicznej, ekonomii klasycznej oraz dorobek tak wybitnych ekonomistów jak Adam Smith i John Maynard Keynes, a także polskich wybitnych ekonomistów promujący solidaryzm społeczno-gospodarczy, jak między innymi Leopold Caro, zostały zepchane na margines przez grupę silnych korporacji i oligarchów, którzy dzisiaj, jak się wydaje, przestali służyć człowiekowi lecz w pogoni za zyskiem, chciwością i pożądaniem władzy oraz panowaniem nad światem wprowadzają własny, często nielogiczny, wbrew prawom ekonomii i natury, zideologizowany model społeczno-gospodarczy.

W Europie już rządzą nie argumenty, ale przemoc i siła kapitałowa

Wydaje się, że kształtowaniem obecnego modelu społeczno-gospodarczego w Europie nie rządzą już siła argumentów, prawa naukowe czy naturalne, ale siła i przemoc kapitałowa. Siła kapitałowa, która w coraz większym stopniu w połączeniu z władzą i niektórymi partiami o antysolidarnościowym nastawieniu do społeczności ludzi, tworzą system dyktatu kapitałowego. Wszystko to dokonuje się pod „płaszczykiem” tzw. górnolotnych idei, czyli np. ekologii i ochrony przyrody, gwałcąc przy tym prawa człowieka do życia i do wolności wyboru.

Przykładem tego jest usuwanie przemysłu rolnego na rzecz tworzenia utopijnych systemów żywienia człowieka roślinami albo czymkolwiek, co może być produkowane syntetycznie, aby w jakikolwiek sposób nie naruszać świata zwierząt stawiając człowieka niejako w pozycji niewolnika, ale oczywiście, nie obowiązuje i nie będzie to obowiązywać grup oligarchii.

Żądanie, aby domy i transport przestawić na tzw. ekologiczny tryb, będzie prowadzić do wysokich kosztów, którym nie podołają obecni właściciele mieszkań i domów, bo są zbyt biedni, co doprowadzi do ich wywłaszczenia, albo przejęcia ich własności przez oligarchiczny kapitał, który co prawda dostosuje domy do wymagań ekologicznych, ale za to przejmie własność wraz z lokatorami, którzy wyzuci z własności będą płacili czynsz i zatrudniani przez innych oligarchów w fabrykach, aby mieć dochody na czynsz i żywność, stając się w ten sposób robotnikami tak jak w czasach wczesnego kapitalizmu.

Monopole będą podporządkowały sobie władze państwowe

Cały zysk i przepływ kapitału będą następowały pomiędzy potężnymi grupami kapitałowymi, których układ monopolistyczny i oligopolistyczny będzie także sobie podporządkowywał władze państwowe. Obecnie jest to już bardzo widoczne, chociażby obserwując afery uwikłania posłów z Parlamentów Europejskiego w różne afery jak np. katar-gate, które są tylko wierzchołkiem góry lodowej.

Szczyty w Davos od lat siedemdziesiątych miały początkowo na celu niwelowanie różnic ekonomicznych na globie ziemskim. Wraz z upływem lata widać, że tak nie jest, bo obecnie ok. 80% wypracowanych globalnie aktywów trafia do kieszeni 5% najzamożniejszych ludzi – grupy oligarchów światowych. To wszystko zaprzecza temu, że tzw. niewidzialna ręka rynku działa, gdyż została ona uwięziona i ma zakaz wstępu.

Pewnie byłoby bardzo smutno Adamowi Smith, gdyby żył, że jego marzenie o równomiernym wzroście bogactwa narodów i ludzi zostało zaprzepaszczone przez oligarchów kapitałowych, którzy mają mentalność bardziej „krwiożerczą” niż we wczesnym kapitalizmie, który wtedy mimo wszystko kierował się jakimś ideałami, bo starał się w miarę możliwości dbać o możliwości mieszkaniowe dla swoich robotników.

Europa dąży do anarchii i chaosu

Obecna sytuacja jest wynikiem budowania superpaństwa w Europie, w co włączyli się władcy tego świat i właściciele wielkiego kapitału, którzy pozbawieni wartości chrześcijańskich i pozorując przywiązanie do etyki, prowadzą do usypiania czujności ludzi pogrążają Europę w bezkształtny twór, łudząc ludzi obietnicami bez pokrycia o dobrobycie i świetlanej przyszłości prowadząc Europę do coraz większej anarchii i chaosu. Taki był cel zarówno Marksa jak i Spinellego.

Robert Schuman odcinał się od takiego kierunku i demaskował te zagrożenia między innymi w następujący sposób: „Moja idea nie polega na tym, aby połączyć kraje w celu stworzenia superpaństwa. Nasze kraje europejskie są historyczną rzeczywistością. Z psychologicznego punktu widzenia byłoby to niemożliwe i nierozsądne, aby się ich pozbyć. Ich różnorodność jest dobrą rzeczą i nie ma sensu, aby je usuwać lub dokonywać zrównywania lub unifikacji” (Robert Schuman).

„Strzeżcie się tych, których czar prowadzi cię do bierności. Strzeżcie się tych, którzy chcą uśpić nas w fałszywym poczuciu bezpieczeństwa. Strzeżcie się dostarczycieli pustych zapewnień dotyczących środków realizacji bezpieczeństwa. Oni starają się wprowadzać etapami i krok po kroku, to co zdrowy duch narodu odrzuca i się temu sprzeciwia. Ostateczny ich cel jest jasny. Oni starają się zgasić życie religijne w kraju i w ludziach. Z miłości do naszych dzieci, chcemy zapobiec tym następstwom. Taka nasza postawa, którą przyjmujemy, nie powinna wynikać tylko z przeciwstawienia się, ale przede wszystkim dlatego, że nie możemy zdradzić duszy naszego narodu” (Robert Schuman).

Superpaństwo odbierze prawo do wolności

Obecnie coraz więcej osób zaczyna sobie uświadamiać, że obecni tzw. liderzy w UE i zwolennicy Spinellego już bez ogródek i pod przymusem budują superpaństwo, odbierając ludziom i narodom prawo do wolności. Wszystko to odbywa się przez alians tzw. europejskich polityków z oligarchami, co znakomicie zilustrował George Orwell w książce wydanej w 1945 pod tytułem „Farm zwierząt”. Wówczas i wiele dekad później ludziom wydawało się, że jest to opis systemu sowieckiego, a po upadku związku radzickiego i pierestrojce myślano, że już do tego nie będzie powrotu. Tymczasem, oczywiście nie nastąpił powrót do poprzedniego związku radzieckiego, lecz zaczął nadchodzić system 1000-krotnie groźniejszy, bo ideologia panów-oligarchów, swego rodzaju uprzywilejowanej kasty, hołdującej prymatowi zwierząt i natury nad masami ludzi, którzy mają być tylko narzędziem w nowym systemie.

Niech ilustracją idącej katastrofy będą następujące tezy i cele jakie wyznaczają sobie naśladowcy Spinellego, którzy na wzór zapisów w manifeście z Ventotene przygotowują zmianę traktatów prowadząc UE do superpaństwa:

  • Mają runąć wszelkie stare, konserwatywne instytucje [społeczne], powstrzymujące ów proces, a kryzys, który zaistnieje, należy odważnie i zdecydowanie wykorzystać.
  • Rewolucja europejska musi mieć charakter socjalistyczny. Jednakże działania, jakie należy podjąć w tym celu, nie mogą być określane jedynie z perspektywy doktrynalnej. Zgodnie z takim podejściem, należałoby co do zasady znieść prywatną własność środków produkcji – mogłaby ona być tolerowana jedynie w przypadkach koniecznych.
  • Własność prywatną należy znieść, ograniczyć, skorygować, poszerzyć, odpowiednio dla każdego indywidualnego przypadku, niedogmatycznie i pryncypialnie.
  • Trzeba będzie niewątpliwie dokonać nacjonalizacji na szeroką skalę, bez poszanowania dla dotychczas nabytych praw.
  • Dyktatura partii rewolucyjnej stworzy nowe państwo, a wokół niego – nową, prawdziwą demokrację.

Stopniowe usuwanie suwerenności narodów

W powyższym kontekście warto przytoczyć wybrane zapisy do zmiany traktatów, które mają na celu stopniowe usuwanie suwerenności narodów, usuwanie instytucji i konstytucji narodowych wraz z likwidacją parlamentów narodowych oraz banków centralnych, a także likwidację kasy państwowej, czyli usuwanie budżetów narodowych. Oto co ludzie Spienellego i orędownicy superpaństwa żądają w ramach zmian traktatów:

  • domagają się wzmocnienia zdolności Unii do działania poprzez znaczne zwiększenie liczby dziedzin, w których decyzje o działaniach są podejmowane większością kwalifikowaną oraz w drodze zwykłej procedury ustawodawczej,
  • dążą do ustanowienie wyłącznych kompetencji Unii w zakresie środowiska i różnorodności biologicznej oraz negocjacji w sprawie zmiany klimatu,
  • chcą ustanowić kompetencje Unii w obszarach energii, spraw zagranicznych, bezpieczeństwa zewnętrznego i obrony, polityki granic wewnętrznych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości oraz infrastruktury transgranicznej,
  • decyzje w sprawie sankcji, kroków przejściowych w procesie rozszerzenia i inne decyzje w zakresie polityki zagranicznej mają być podejmowane przez większość kwalifikowaną;
  • podejmowanie decyzji w sprawie podatków bezpośrednich i pośrednich ma wykorzystywać zwykłą procedurę legislacyjną i większość kwalifikowaną; wzywa do ustanowienia wieloletnich ram finansowych na okres pięciu lat.

W obliczu takiej sytuacji należy wezwać wszystkich ludzi dobrej woli, związki zawodowe, rolników, górników, różne instytucje społeczne i samorządowe do budowania solidarnego ruchu oporu przeciw superpaństwu, który we współpracy z obywatelami innych krajów w Europie, idąc ze sztandarem Roberta Schumana stawi opór, tworząc struktury organizacyjne, intelektualne i merytoryczne, aby skutecznie odeprzeć tę falę tsunami jaką byłaby gehenna życia w superpaństwie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl