Trenerzy PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych poznali szczegóły zmian w przepisach. Nie wszystkie zostaną wprowadzone

zprp.pl, PK
W konferencji wziął również udział trener Łomży Industrii Kielce, Talant Dujszebajew
W konferencji wziął również udział trener Łomży Industrii Kielce, Talant Dujszebajew SMS ZPRP Kielce
W Józefowie koło Warszawy odbyło się sympozjum z udziałem trenerów PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych. Szkoleniowcy dowiedzieli się między innymi, które wprowadzone 1 lipca zmiany w przepisach gry w handball będą obowiązywały w krajowych rozgrywkach w zbliżającym się sezonie, a która nie.

Trenerzy PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych poznali szczegóły zmian w przepisach. Nie wszystkie zostaną wprowadzone

W ostatni weekend trenerzy 14 zespołów męskiej PGNiG Superligi, w tym Talant Dujszebajew z Łomży Industrii Kielce, spotkali się w Józefowie. Jednym z punktów kursokonferencji było omówienie zmian w przepisach, które będą wprowadzone w rozgrywkach od sezonu 2022/23. Spośród czterech zmian, w PGNiG Superlidze nie będzie na razie obowiązywał przepis o grze mniejszą piłką, bez używania kleju.

Wykłady na sympozjum wygłosili były utytułowany zawodnik oraz były trener między innymi Vardaru Skopje i Telekomu Veszprem oraz reprezentacji Rosji i Egiptu, David Davis oraz selekcjoner reprezentacji Polski, Patryk Rombel.

– Podczas sympozjum opowiadałem o tym jak z grupy ludzi zrobić drużynę. Każdy trener zmaga się z tym na początku sezonu. To kluczowy aspekt, który pozwala osiągać dobre wyniki w dłuższej perspektywie. PGNiG Superliga ma pięć drużyn w europejskich pucharach. Dwie walczą w Lidze Mistrzów, trzy są w równie silnej Lidze Europejskiej. Oznacza to, że liga jest mocniejsza niż kiedykolwiek wcześniej i rozwija się w dobrym kierunku – mówił David Davis.

O zmianach w przepisach mówił Bartosz Leszczyński, sędzia międzynarodowy, który zwracał również uwagę na ujednolicenie linii sędziowania, która będzie obowiązywać w PGNiG Superlidze.

– Omówiliśmy i wdrożyliśmy cztery ważne aspekty, które zmieniają się w piłce ręcznej. Pierwszym z nich jest piłka bez kleju. Póki co to rozwiązanie jest testowane i nie będzie ono obowiązywać w bieżącym sezonie, ale jest spora szansa, że dojdzie do tego w przyszłości. Kolejnymi aspektami są cztery podania gry pasywnej oraz rzut w głowę bramkarza nie tylko przy rzucie karnym, ale i z akcji. Porozmawialiśmy również o rzucie rozpoczynającym grę, który może rozpocząć zawodnik z pola o średnicy 4 metrów. Chcemy również poprawić relacje między trenerami a sędziami – mówił Bartosz Leszczyński.

Przypomnijmy, że w nowych przepisach sędziowie będą mogli odgwizdać grę pasywną po czterech podaniach od momentu sygnalizacji (do tej pory po sześciu), wykluczyć na dwie minuty kary zawodnika, który trafił piłką w głowę bramkarza w trakcie gry, a nie jak dotąd tylko czerwoną kartką przy rzucie karnym (pod warunkiem, że przy rzucie z gry nikt nie utrudniał zawodnikowi oddania rzutu i nie faulował go), a na środkach boisk pojawią się strefy wznowień w postaci koła o średnicy czterech metrów - do tej pory przy wznowieniu gry od środka zawodnik musiał stanąć na linii środkowej boiska, teraz może stanąć w dowolnym miejscu strefy wznowień.

Rozgrywki sezonu 2022/23 w PGNiG Superlidze rozpoczną się 3 września. Łomża Industria Kielce podejmie wtedy Piotrkowianina Piotrków Trybunalski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl