Ważne porozumienie Serbii z Kosowem. Odmówili podpisów, więc Borrell wymyślił fortel

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Negocjacyjny maraton w Ochrydzie trwał aż 12 godzin, ale przyniósł porozumienia Serbii i Kosowa
Negocjacyjny maraton w Ochrydzie trwał aż 12 godzin, ale przyniósł porozumienia Serbii i Kosowa EEAS
Ogłoszone przez szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella porozumienie na linii Serbia-Kosowo to wielki krok w kierunku zakończenia najpoważniejszego konfliktu na Bałkanach. To również porażka Rosji, która wykorzystując bliską współpracę z Belgradem, próbuje rozniecić wojnę w tym regionie.

Borrell ogłosił późnym wieczorem w sobotę, że osiągnięto porozumienie w sprawie sposobów wdrożenia wspieranego przez UE porozumienia o normalizacji stosunków między Serbią a Kosowem. Rozmowy w północnomacedońskim mieście Ochryda trwały aż 12 godzin. Brali w nich udział Borrell, Miroslav Lajčak (specjalny wysłannik UE ds. Dialogu Belgrad-Prisztina) oraz, rzecz jasna serbski prezydent Aleksandar Vucić i kosowski premier Albin Kurti.

Bez aneksu ani rusz

Oczekiwano, że spotkanie 18 marca zaowocuje porozumieniem w sprawie aneksu do oryginalnej 11-punktowej propozycji UE dotyczącej normalizacji stosunków po wojnie, którą obie strony toczyły w latach 1998-1999, oraz deklaracji niepodległości Kosowa od Serbii w 2008 roku, której Belgrad nadal nie uznaje.

Kosowo i Serbia uzgodniły w lutym w Brukseli wspierane przez Zachód porozumienie w sprawie normalizacji stosunków. Propozycja UE przewiduje m.in., że obie strony nie użyją przemocy w celu rozwiązania dzielących je różnic. Unijny plan deklaruje, że "Serbia nie będzie sprzeciwiać się członkostwu Kosowa w organizacji międzynarodowej”, i proponuje przyznanie "odpowiedniego poziomu samorządności" mniejszości serbskiej w Kosowie.

Wciąż jednak potrzebne było porozumienie w sprawie aneksu o drodze do realizacji planu. Aneks doprowadziłby de facto do wzajemnego uznania Belgradu i Prisztiny, ponieważ przewiduje, że obydwa kraje "będą wzajemnie uznawać swoje przepisy i symbole narodowe".

Trudne rozmowy w Ochrydzie

Napięcie w okresie poprzedzającym spotkanie było wysokie, a rozwiązanie sporu staje się coraz ważniejsze, ponieważ na Ukrainie trwa wojna, a Rosja, tradycyjny sojusznik Belgradu, gra różnymi regionalnymi sporami, aby destabilizować całe Bałkany i zmusić Zachód do poświęcenia części uwagi i wysiłków próbom zapobieżenia wybuchowi wojny serbsko-kosowskiej.

Vucić i Kurti najpierw odbyli osobne spotkania z Borrellem, zanim rozpoczęli trójstronną sesję UE-Serbia-Kosowo, która zakończyła się późnym wieczorem. Borrell powiedział, że realizacja zobowiązań obu stron jest warunkiem wstępnym ich integracji z UE. - To, co strony zaakceptowały: porozumienie i jego realizacja poprzez aneks staną się integralną częścią ich ścieżek do Unii Europejskiej - powiedział Borrell.

Vucić potwierdził, że osiągnięto porozumienie w sprawie realizacji wspieranego przez UE układu, dodając, że on i Kurti odbyli "przyzwoitą rozmowę" mimo wielu nieporozumień podczas spotkania w Ochrydzie. Zresztą o wciąż napiętej sytuacji świadczy fakt, że każda z trzech stron spotkania wystąpiła na własnej, oddzielnej konferencji prasowej.

Zaakceptowali, ale nie podpisali

Kosowo i Serbia uzgodniły aneks wykonawczy do umowy o drodze do normalizacji stosunków między nimi. Borrell wyjaśnił jednak, że aneks nie został jeszcze podpisany, bowiem "strony nie mogły znaleźć wzajemnie akceptowalnego rozwiązania tak ambitnego, jak to, które zaproponowaliśmy". Premier Kosowa dodał, że "teraz do UE należy znalezienie mechanizmu, który sprawi, że ta umowa będzie prawnie i międzynarodowo wiążąca".

Borrell powiedział, że nawet jeśli strony zdecydowały się nie podpisywać oficjalnie umowy, to jednak zgodziły się rozpocząć jej wdrażanie tak szybko, jak to możliwe. Na przykład Prisztina zgodziła się natychmiast rozpocząć wdrażanie kroków mających na celu wzmocnienie samorządności gmin z serbską większością w Kosowie.

Aneks zostanie uznany za przyjęty poprzez oświadczenie Borrella i będzie integralną częścią ścieżki Kosowa i Serbii do UE. - Natychmiast rozpocznę prace, aby wcześniej włączyć poprawki do rozdziału 35 do negocjacji akcesyjnych Serbii z UE oraz do agendy specjalnej grupy Kosowa ds. normalizacji, w ten sposób obie strony będą związane porozumieniem... a niewypełnienie przyniesie konsekwencje" - ostrzegł Borrell, nazywając dialog kosowsko-serbski "ważnym narzędziem dla utrzymania pokoju i stabilności" w regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl