Koronawirus: Śmiertelność to ok. 3,4 proc. Eksperci WHO przyznają: SARS-CoV-2 jest groźniejszy niż sądziliśmy

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
fot. pixabay.com
Zarówno eksperci Światowej Organizacji Zdrowia, jak i czołowy amerykański lekarz, zajmujący się walką z koronawirusem, mówią, że jest on groźniejszy, niż sądziliśmy wcześniej.

Koronawirus jest znacznie groźniejszy niż do niedawna uważano, przyznają pracownicy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - podaje stacja CNBC.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE SARS-CoV-2:

Eksperci WHO twierdzą bowiem teraz, że odsetek tych, którzy umierają zakażeni koronawirusem wynosi 3,4 procent.

Poprzednie szacunki tej organizacji mówiły o poziomie śmiertelności na poziomie dwóch procent zakażonych.

- Na całym świecie około 3,4 procent zgłoszonych zachorowań na COVID-19 kończy się zgonem – mówił dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas niedawnego briefingu prasowego w siedzibie organizacji w Genewie.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu pracownicy Światowej Organizacji Zdrowia mówili, że śmiertelność COVID-19 może być różna i wynosi od 0,7 proc. do 4 proc., w zależności od jakości systemu opieki zdrowotnej, w którym dany pacjent jest leczony.

Na początku wybuchu epidemii w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku pracownicy Światowej Organizacji Zdrowia szacowali, że śmiertelność zakażonych koronawirusem wynosi 2,3 proc.

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

- Jest to wyjątkowy wirus z unikalnymi funkcjami - przyznaje Tedros Ghebreyesus. Cały czas poruszamy się po nieznanym dla nas terenie.

Z kolei dr Mike Ryan, dyrektor wykonawczy programu ratownictwa zdrowotnego WHO, dodaje, że mamy do czynienia z chorobą, na którą nie mamy szczepionki, na ma żadnego leczenia, nie do końca rozumiemy jak ona się przenosi, nie wiadomo też skąd wspomniane różnice w śmiertelności w zależności od poszczególnych przypadków.

Pozytywne jest natomiast to – jego zdaniem- że tam gdzie wprowadzono bardzo ostre środki walki z epidemią widać, że wirus jest powoli tłumiony - dodał Ryan.

Koronawirus zatacza coraz szersze kręgi. Sprawdź, dokąd już dotarł, co  o nim wiemy i jak możemy się przed nim ochronić. Gdzie jest koronawirus w Polsce?

Koronawirus z Chin. Co już wiemy o wirusie? Objawy, leczenie...

W czarnych barwach widzi przyszłość, jeśli chodzi o rozwój koronawirusa amerykański lekarz, który jest na pierwszej linii walki z tą epidemią. Jego zdaniem szybkie rozprzestrzenianie się śmiertelnego wirusa wzrosło już do poziomu „wybuchu” - a być może nawet „pandemii”.

Dr Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych oraz członek grupy zadaniowej do zwalczania koronawirusa wyznaczonej przez Biały Dom, powiedział NBC Nightly News „Richard Engel Monday”, że koronawirus, który zaraził w Stanach Zjednoczonych około sto i uśmiercając sześć osób w tym kraju - to „sytuacja ewoluująca”.

- Mamy do czynienia z wyraźnie pojawiającą się chorobą zakaźną, która osiąga obecnie rozmiary epidemii i prawdopodobne rozmiary pandemii, bo przecież choroba rozprzestrzeniania się w wielu regionach świata.

Fauci przestrzega wszystkich, w tym opinię publiczną, by nie porównywano koronawirusa z grypą sezonową, bo takie błędne traktowanie zagrożenia może mieć fatalne skutki dla nas wszystkich.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

- Kiedy mamy z zupełnie nowym wirusem, z którym nikt wcześniej nie miał do czynienia, tym samym w walce z nim nie mamy żadnego doświadczenia, oznacza to, że ma on otwartą drogę do rozprzestrzeniania się – mówił Fauci.

Ten lekarz ostrzega również przed alarmującym poziomem umieralności z powodu koronawirusa, co niemal w tym samym czasie ogłosili eksperci Światowej Organizacji Zdrowia.

Nawet gdyby śmiertelność zakażonych koronawirusem spadła tylko do jednego procenta, to i tak będzie to bardzo duże zagrożenie, dodaje medyk, który przypomina, że jest on kilkanaście razy bardziej śmiertelny niż standardowa grypa, którą mamy zawsze w tym sezonie, dodał.

Obawy związane z rozwojem koronawirua nie spowodowały jeszcze żadnych znaczących ograniczeń, jeśli chodzi o imprezy masowe w Stanach Zjednoczonych, ale zdaniem Fauciego zdecydowanie nie jest to wykluczone i to już w najbliższej przyszłości.

- Musimy przynajmniej zastanawiać się nad groźbą wybuchu epidemii koronawirusa w naszym kraju - powiedział ten lekarz.

Oznaczałoby to prawdopodobnie konieczność tymczasowego zamknięcia szkół, zmuszania ludzi do pracy w domach (jeśli to tylko możliwe), odwoływanie spotkań i imprez, w których uczestniczy dużo osób. To także konieczność odwoływanie wielu podróży, aby nie trzeba było w samolocie przebywać przez kilka godzin z grupą ludzi, którzy mogą nas zarazić.

CZYTAJ TEŻ O PIERWSZYM POTWIERDZONYM PRZYPADKU KORONAWIRUSA W POLSCE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl