Programy inwestycyjne 500 plus i 800 plus zmniejszają bezrobocie

Prof. Zbigniew Krysiak
Prof. Zbigniew Krysiak
Montownia jeepów w Polsce
Montownia jeepów w Polsce Fot. Arkadiusz Gola
W lipcu 2023 w głosowaniu nad przyjęciem 800+ posłowie PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni byli przeciw, argumentując, że nie powinno się wspierać dzieci, poprzez udzielanie im 800+, w sytuacji, gdy ich rodzice nie pracują. Takie stanowisko jest przeciw nie tylko szacunkowi do dzieci, ale także logice, gdyż osoby niepracujące, czyli bezrobotni i ich dzieci są w ten sposób podwójnie penalizowani, czyli karani. Raz z tego powodu, że nie mogą uzyskać w dłuższym lub krótszym okresie pracy na rynku, drugi raz, że nie mając dochodów potrzebują utrzymać dzieci i próba odbierania im 800+ byłoby pozbawianiem dzieci podstawowych warunków do życia.

Działanie na szkodę dzieci niepracujących rodziców

Wydaje się, że taka postawa tych dwóch partii jest działaniem na szkodę dzieci niepracujących rodziców, co jest brew zasadzie solidarności, a tym bardziej zasadom chrześcijańskim dbania o godność człowieka i dzieci. W pewnych systemach kulturowych jest takie powiedzenie, że „wszystkie dzieci są nasze…”, tym bardziej w systemie kultury chrześcijańskiej nie może być takiej sytuacji, że jedne dzieci są preferowane ponad inne, bo takie właśnie wnioski wynikają z postawy wymienionych partii.

Rysunek 1. Liczba bezrobotnych w Polsce w latach 2008-2023
Rysunek 1. Liczba bezrobotnych w Polsce w latach 2008-2023 Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z GUS

Od 2015 roku, czyli od początku wprowadzenia programu 500+ obserwujemy silny spadek bezrobocia, czyli rośnie zatrudnienie w Polsce, co zilustrowano na rysunku 1, na którym przedstawiono kształtowanie się liczby bezrobotnych w latach 2008-2015, czyli w okresie rządów PO i w okresie od 2015 do 2023, czyli za rządów PIS. W latach 2008-2015 liczba bezrobotnych osiągała poziom ok. 2,2 miliona osób, podczas gdy obecnie wynosi ok. 0,8 miliona osób, czyli obecnie liczba bezrobotnych jest prawie 3 razy niższa niż za rządów Platformy Obywatelskiej i PSL.

Przyczyną spadku liczby bezrobotnych nie był tylko program 500+ jako inwestycja w rodzinę, lecz bardzo mocno on wpłynął na mobilność osób na rynku pracy, wzrost przychodów polskich przedsiębiorstw, wzrost popytu wewnętrznego, co spowodowało wzrost mocy produkcyjnych a tym samym i zapotrzebowania na pracowników. Wydaje się, że tych zależności i takich związków przyczynowo skutkowych członkowie PSL i Polski 2050 nie chcą dostrzegać, lub robią to po prostu w imię własnych ambicji z pominięciem troski o dzieci i ich podstawowych potrzeb życiowych.

Po zmianie 2016 r. do Polski wracają Polacy

W latach 2008-2015 na tle UE średnie płace oraz minimalne płace, a także iloraz minimalnej płacy w stosunku do średniej w Polsce był jednym z najniższych w Europie, co powodowało, że wiele osób wyjechało z Polski. Niektóre szacunki wskazują, że wyjechało w tym czasie nawet milion Polaków. Obecnie obserwuje się, że po zmianie od 2016 r. modelu gospodarczego i społecznego w Polsce, do kraju wracają nasi obywatele, nie tylko ci, którzy wyjechali, ale także przyjeżdżają mieszane rodziny ze środowisk polonijnych, np. żona z mężem Włochem lub mąż z żoną Portugalką.

Należy zauważyć, że obywatele z krajów Europy zachodniej coraz częściej osadzają się w Polsce i prowadzą swoje biznesy nie tylko jako inwestorzy, ale decydują się na pobyt stały. Te wszystkie decyzje do przyjazdu do Polski są motywowane wysoką stabilnością i dużym tempem rozwoju polskiej gospodarki, bezpiecznym otoczeniem dla życia mieszkańców, dużymi możliwościami rozwoju kulturalnego i intelektualnego, a także mocnymi fundamentami wartości chrześcijańskich, które są nagminnie niszczone i usuwane na Zachodzie.

Wzrost płac i dochodów, silnie rosnący PKB oraz produktywność w Polsce w ostatnich latach przyczyniły się do istotnego wzrostu siły nabywczej, co bardzo powiększyło potencjał ekonomiczny polskich rodzin i gospodarstw domowych. Program 500+ można traktować jako inwestycję, gdyż przyczynił się on do wzrostu zatrudnienia i jednocześnie powiększył potencjały ekonomiczne gospodarstw domowych, a także, co najważniejsze, zdecydowanie wpłynął na zmniejszenie ubóstwa polskich dzieci w wieku poniżej 18 roku życia.

Na rysunku 2 przedstawiono poziom ubóstwa dzieci w krajach Unii Europejskiej, z którego wynika, że Polska należy do trzech czołowych krajów oprócz Finlandii i Islandii, w których pod tym względem jest najlepiej. Ta sytuacja jest potwierdzeniem, że zaległości jakie Polska miała przed 2015 można było nadrobić w przeciągu kilku lat.

Rysunek 2. Poziom ubóstwa dzieci w wieku poniżej 18. roku życia w krajach Unii Europejskiej
Rysunek 2. Poziom ubóstwa dzieci w wieku poniżej 18. roku życia w krajach Unii Europejskiej Źródło: Europejski Urząd Statystyczny, Eurostat

Wzrosła płaca średnia w różnych grupach zawodowych

W Polsce pracuje ok 3 mln osób w oparciu o płacę minimalną i nie są to osoby o niskich kwalifikacjach, a wręcz przeciwnie, co jest wynikiem silnie obecnie rozwijanego na wysokim poziomie szkolnictwa zawodowego, które znacznie podniosło kwalifikacje wszystkich pracowników, a w szczególności także tych pracujących za płacę minimalną, co przyczyniło się do zwiększenia produktywności. Trzeba podkreślić, że wzrost minimalnych płac od 2015 roku przyczyniał się też do wzrostu płacy średniej w różnych grupach zawodowych, prowadziło do bardziej adekwatnego wynagradzania w gospodarce za wkład wszystkich pracowników do zwiększania zysków przedsiębiorstw i ich właścicieli.

Nie spowodowało to zmniejszenia zatrudnienia, jak niektórzy wcześniej przestrzegali, a wręcz przeciwnie, bezrobocie w Polsce spada a zatrudnienie rośnie i w tej chwili wskaźnik bezrobocia w Polsce jest najniższy na tle całej Europy. Zsynchronizowanie 500+ ze wzrostem płacy minimalnej doprowadziło do zwiększenia aktywności na rynku pracy i stworzyło takie poziomy dochodów wielu polskim rodzinom, żeby zabezpieczyć podstawowe potrzeby gospodarstwa domowego. Taka sytuacja umożliwiła także pokrywanie kosztów w procesie poszukiwania pracy np. migracja do innego regionu polski, a co bardzo ważne w wielu gminach w Polsce wydatki z 500+ tworzyły dochody dla lokalnych przedsiębiorstw w takim stopniu, że zwiększały zatrudnienie ludności w ich otoczeniu.

Bardziej sprawiedliwy podział PKB

W efekcie końcowym w Polsce doczekaliśmy się bardziej sprawiedliwego podziału wypracowanego PKB, który określa wartość całkowitej produkcji w kraju, w związku z czym w ostatnich latach obserwujemy, że coraz więcej z PKB per capita płynie do kieszeni Polaków w formie płac, a to oznacza z kolei, że kapitały gospodarstw domowych rosną, czyli Polacy stają się coraz zamożniejsi. Pośrednio 500+ i wzrost minimalnych płac przyczyniły się do tego, że Polska jest obecnie na bardzo wysokim miejscu pod względem wskaźnika średnia płaca do PKB per capita. Polskę w UE wyprzedzają tylko takie silne gospodarczo kraje jak Dania, Finlandia, Francja, Szwecja, Holandia, Austria, Niemcy, Belgia i Hiszpania, a wkrótce przegonimy także Hiszpanię, co zilustrowano na rysunku 3.

Rysunek 3. Wskaźnik średniej płacy do PKB per capita w krajach UE
Rysunek 3. Wskaźnik średniej płacy do PKB per capita w krajach UE Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z GUS i EUROSTAT

Hiszpania za Polską

W Hiszpanii inwestycje w rodzinę typu 500+ wynoszą zaledwie ok. 0,5% PKB podczas gdy w Polsce jest to ok. 3% PKB. Sami Hiszpanie wywodzą na tej podstawie, że sytuacja w ich kraju, jeśli chodzi o poziom bezrobocia, dług publiczny do PKB i tempo wzrostu gospodarczego byłaby dużo lepsza, gdyby naśladowali Polskę. Takie opinie płyną ostatnio nie tylko z Hiszpanii, ale także z Wielkiej Brytanii i innych krajów w Europie.

Przedstawione dane w niniejszym materiale potwierdzają tezę, że programy 500+ i 800+ działają w kierunku wzrostu zatrudnienia, więc odbieranie tych programów dzieciom niepracujących rodziców, jak postuluje PSL i Polska 2050, będzie utrudniać im funkcjonowanie na rynku pracy.

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jimm
Pań chyba nie wie co mówi.W SOCJALIŹMIE oczywiście nie ma BEZROBOCIA
f
ff
Tępaku, INWESTYCJE, to środki trwałe, to nieruchomości.
g
gosc
16 lipca, 13:54, Andrzej Filipek:

Wystarczy policzyć wartość pieniądza w czasie. Pierwsza wpłata 800 pln, kolejne po 500 pln. Inwestując w akcje dywidendowe na NYSE ( div yield 15 % na rok) po 18 latach mamy 557 017,49 pln. Kursu PLN/USD bo w takim przypadku nie da się oszacować.

Wnioski pozostawiam czytelnikom. Pozdrawiam serdecznie. Zwolennik dywidend #NYSE lub szalony matematyk.

Trzeba być niepoważnym aby pieniądze z programu 500plus inwestować w akcje

A
Andrzej Filipek
Wystarczy policzyć wartość pieniądza w czasie. Pierwsza wpłata 800 pln, kolejne po 500 pln. Inwestując w akcje dywidendowe na NYSE ( div yield 15 % na rok) po 18 latach mamy 557 017,49 pln. Kursu PLN/USD bo w takim przypadku nie da się oszacować.

Wnioski pozostawiam czytelnikom. Pozdrawiam serdecznie. Zwolennik dywidend #NYSE lub szalony matematyk.
k
kk
Bezrobocie zmniejszają, tworzone nowe miejsca pracy, nowe inwestycje, nowe usługi, nowe branże, nowe zakłady pracy.
Wróć na i.pl Portal i.pl