Wizytówka
Koenzym Q10 znajduje się we wszystkich żywych organizmach. Jest wytwarzany przez organizm człowieka (bardzo duże ilości koenzymu odkryto w mięśniu sercowym), ale można go dostarczać także w pożywieniu: znajduje się w orzechach, olejach, makrelach, sardynkach, sezamie i niektórych mięsach. Jego źródłem są też owoce (jabłka, śliwki, kiwi, rabarbar). Q10 to substancja niezbędna
w wielu procesach biochemicznych: współdziałając z enzymami (stąd nazwa koenzym), bierze udział w procesie przemiany materii, pomagając organizmowi w przetworzeniu pożywienia na energię potrzebną do regeneracji komórek, działania mięśni i innych procesów życiowych.
Właściwości
Koenzym Q10 to substancja, o której powinny pamiętać przede wszystkim chorzy na serce. Stosuje
się go jako lek na niewydolność mięśnia sercowego, ponieważ poprawia metabolizm komórek, a tym samym zwiększa tolerancję serca na wysiłek. Hamuje też powstawanie skrzepów. Koenzym można również przyjmować profilaktycznie. Chroni on organizm przed nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową i udarami mózgu, gdyż obniża poziom złego cholesterolu we krwi - zmniejsza jego produkcję w wątrobie, a jednocześnie walczy z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za odkładanie się cząsteczek cholesterolu na ścianach naczyń krwionośnych. Wspomaga też przemianę materii i spala tkankę tłuszczową w samych komórkach. Dlatego jest też wskazany dla osób
walczących z otyłością.
Koenzym ułatwia gojenie się ran w jamie ustnej i hamuje krwawienie z dziąseł. Wspomaga też funkcje układu immunologicznego, podnosząc odporność i neutralizując niektóre toksyny. Poprawia wydolność tlenową i ogólną wytrzymałość. Koenzym odgrywa także ważną rolę w walce ze zmęczeniem psychicznym.
Koenzym Q10 ma silne właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu opóźnia proces starzenia się. Wraz z innymi antyoksydantami (np. witaminą E i C) jest stosowany w kremach przeciwzmarszczkowych.
Stosowanie
Wraz z upływem lat (od ok. 25. r.ż.) ilość koenzymu Q10 w organizmie maleje, dlatego powinno się stosować odpowiednie preparaty. Niedobór Q10 może powodować kłopoty z nadwagą, cholesterolem, a także wpływać na spadek nastroju. Zbyt mało koenzymu Q10 w organizmie to gorsza sprawność energetyczna komórek, co w praktyce oznacza np. pojawianie się zakwasów po intensywnym treningu lub szybkie męczenie się i brak siły.
Dawkowanie
Przyjmowanie suplementów koenzymu Q10 nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Jako uzupełnienie diety należy przyjmować ok. 30 mg Q10 dziennie, a po tygodniu zwiększyć dawkę do 60 mg.
Najlepiej przyswajany przez organizm jest koenzym w kapsułkach na bazie oleju (np. sojowego). Q10 nie jest wskazany dla kobiet w ciąży, matek karmiących i małych dzieci. Chociaż udowodniono jego pozytywny wpływ na serce, osoby mające problemy z tym mięśniem mogą go zażywać dopiero po konsultacji z lekarzem.
CZYTAJ TEŻ:
Zbyt wolna przemiana materii i jej przyczyny
Surowce lecznicze w sanatoriach i uzdrowiskach
Suplementy diety