Prawa człowieka w Polsce. Czy są przestrzegane? Adwokat: - Co do zasady: tak

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Adwokat Seweryna Sajna jest rzeczniczką Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie
Adwokat Seweryna Sajna jest rzeczniczką Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie mat. nadesłane
O Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka rozmawiamy z adw. Seweryną Sajną, rzeczniczką Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie.

Mimo zimowej aury atmosfera jest gorąca. Odbywają się protesty uliczne, ludzie są niezadowoleni z powodu lockdownu, obowiązku noszenia maseczek i innych nakazów. Czy prawa człowieka w Polsce są przestrzegane?
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka to okazja do tego, żeby zastanowić się czy prawa człowieka w Polsce są przestrzegane. W mojej ocenie, co do zasady: tak, chociaż zdarzają się różne sytuacje. Jak chociażby zdarzenia związane z ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, które spowodowały sprzeciw i protesty. Obywatele wyszli na ulice, rozpoczęły się demonstracje. W związku z działaniami interwencyjnymi służb państwowych prawo do zgromadzeń, do wyrażania własnych poglądów, które są przypisane każdemu z nas, zostały ograniczone.

A co z ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd w związku z pandemią? Obowiązek noszenia maseczek, zamknięcie restauracji, limity miejsc w kościołach i sklepach, to wszystko budzi wątpliwości.
Wątpliwości tak, aczkolwiek należałoby się zastanowić, czy prawo do naszego bezpieczeństwa, do zdrowia, nie wiedzie tutaj prymatu. To, co budzi moją wątpliwość, to sposób wprowadzania tych ograniczeń i forma aktów prawnych. Czy rozporządzenia to właściwy akt prawny do wprowadzania tego typu ograniczeń? Z drugiej strony trzeba pamiętać, że moje prawa kończą się tam, gdzie zaczynają się prawa innego człowieka. Wzajemnie powinniśmy szanować swoje prawa i jednocześnie dbać o bezpieczeństwo. Również zdrowotne.

To wszystko o czym rozmawiamy związane jest z prawami człowieka. Oznacza to, że nie są one tylko zbiorem oderwanych od życia idei, ale zestawem konkretnych zapisów, które kształtują nasze życie.
Oczywiście, że tak. Jeśli przeczytamy Powszechną Deklarację Praw Człowieka, która została uchwalona 10 grudnia 1948 r. to jej artykuł pierwszy tłumaczy czym są prawa człowieka. „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem oraz powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa” - czytamy. Myślę, że ten zapis oddaje istotę praw człowieka.

Czy to był początek praw człowieka?
Historia praw człowieka sięga początków ludzkości. Pamiętajmy, że Powszechna Deklaracja Praw Człowieka to rezolucja ONZ, która nie miała mocy wiążącej. Natomiast dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że jest to tzw. prawo zwyczajowe powszechnie obowiązujące, które wiąże wszystkich, obywateli i państwa. Dzisiaj, po 72 latach od jej uchwalenia, nikt nie podważa tego, że wszyscy, na poziomie obywatela i państwa, powinniśmy przestrzegać jej zapisów i je szanować.

Jakich sfer życia dotyczą prawa człowieka?
To są prawa, które przynależą każdemu człowiekowi od momentu urodzenia do śmierci. Mają charakter powszechny , odnoszą się wszystkich ludzi na całym świecie. Są niezbywalne, nienaruszalne, niepodzielne i mają charakter naturalny, czyli obowiązują niezależnie od tego czy dana władza je potwierdzi, czy nie. To prawo do życia, wolności, bezpieczeństwa, zakaz karania i traktowania w sposób okrutny, poniżający i nieludzki, zasada równości wobec prawa, prawo do ochrony prawnej, do niezawisłego i niezależnego sądu, do sprawiedliwego procesu, zasada domniemania niewinności, zasada niedziałania prawa wstecz, prawo do ochrony życia prywatnego, własności, wolność sumienia, wyznania, wolność wyrażania poglądów powiązana z prawem do zgromadzeń, zasada prawa do pracy i godnego, równego wynagradzania, prawo do nauki bezpłatnej i obowiązkowej przynajmniej na poziomie podstawowym. To wszystko są prawa człowieka.

Przykre jest, że XX i XXI wiek jest pełen przypadków łamania tych praw.
Tak, takie sytuacje się zdarzały wielokrotnie i na szeroką skalę, prawa człowieka nadal są łamane w wielu państwach na świecie. Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka został ustanowiony również po to, żeby uczcić ich obrońców, ich odwagę . Bo bardzo często ci ludzie są prześladowani, szykanowani, niesłusznie pozbawiani wolności. Warto zwrócić uwagę na nasze prawa i przypomnieć sobie, że wiele osób angażuje się w ich ochronę i ponosi z tego tytułu negatywne konsekwencje. Temu też służy Maraton Pisania Listów, czyli globalna akcja wystosowywania apeli listownych i wyrazów solidarności. W ubiegłym roku organizatorzy z Amnesty International zebrali ponad 6,5 miliona listów i podpisów . To akcja, w którą warto się zaangażować, bo w ten sposób każdy z nas również może pomóc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawa człowieka w Polsce. Czy są przestrzegane? Adwokat: - Co do zasady: tak - Kurier Lubelski

Wróć na i.pl Portal i.pl