Radykalne reformy po wyborach? Tylko czystki personalne

Wojciech Roszkowski
Wojciech Roszkowski
Sala plenarna Sejmu - pierwsze posiedzenie nowej izby 13 listopada 2023 r.
Sala plenarna Sejmu - pierwsze posiedzenie nowej izby 13 listopada 2023 r. Fot. Adam Jankowski
Po wyborach 15 października zbliżamy się do ostrego zakrętu, za którym nie wiadomo, co nas czeka. Wiadomo jednak, że są tam wyzwania w postaci ofensywy antykulturowej, federalizacji Europy, zagrożeń wojennych i niestabilności władzy w Polsce.

Każdy dzień może przynieść zmiany, więc trudno cokolwiek prorokować. Niestety, czekają nas decyzje, o których historycy mogą w przyszłości powiedzieć, że to był ten moment przełomowy… Mogę się także zastanawiać, czy ten felieton nie jest jednym z ostatnich z mojej serii w tym portalu…

Radykalny plan zmian? Tylko czystki personalne

Na obecny moment mamy dwa projekty rządów mniejszościowych – pod kierunkiem Mateusza Morawieckiego, któremu może nie udać się stworzenie podstawy większościowej, oraz pod kierunkiem Donalda Tuska, który napotkał różnice programowe wśród koalicjantów w kluczowych kwestiach, na tę chwilę trudne do przełamania. Czy któremuś z nich uda się stworzyć rząd na podstawie spójnej większości, czy też nie – od tego zależeć będą następne wydarzenia. Przed pierwszymi rozstrzygnięciami podczas inauguracyjnego posiedzenia nowego Sejmu w dniu 13 listopada, dwa dni wcześniej będzie jeszcze Marsz Niepodległości…

Warto jednak choćby w skrócie stwierdzić, co mamy na szali. W tym momencie zdobycie większości parlamentarnej przez PiS wygląda mało prawdopodobnie, choć niczego bym nie wykluczył … Jeśli nowej koalicji KO-Trzecia Droga-Lewica uda się zdobyć większość w Sejmie, za czym przemawia jej gorączka w drodze do władzy, a jej przedstawiciele podzielą się stanowiskami w sposób dla wszystkich satysfakcjonujący, to zdobędą oni zdolność administrowania państwem. Jednak radykalne kroki, o których mówią, dotyczyć będą jedynie czystek personalnych, bo w kwestiach programowych za wiele ich dzieli.

Wyborcy podjęli ryzyko

Różnice te dotyczą zmian w prawie aborcyjnym, rolniczej „dwunastki” czy posunięć w polityce społecznej. Również w odniesieniu do reformy strukturalnej Unii Europejskiej widać różnice, a mimo gorliwości Niemiec, śmiertelnie groźny dla Polski proces federalizacji Unii może jeszcze potrwać i zależeć będzie od wielu czynników.

Czy nowa koalicja przyłączy się w tej sprawie energiczniej do niemieckiego pociągu? Ciekawe, czy Berlin i Bruksela są gotowe za to zapłacić uwolnieniem pieniędzy z KPO. Jeśli tak, to można się spodziewać wzrostu emocji europejskich nawet w PSL, jednak jego działacze muszą mieć na uwadze nastroje w swoim elektoracie, idą bowiem wybory samorządowe i europejskie.

Z wielkich projektów rozwojowych z CPK na czele nowa koalicja zapewne zrezygnuje, natomiast ograniczenie zbrojeń i liczebności armii, które jest na rękę Niemcom, zależeć będzie od tego, która opcja zdobędzie w krótkim czasie przewagę w nowym rządzie: amerykańska czy niemiecka. Na dłuższą metę zależeć to także będzie od zmian na frontach rosyjsko-ukraińskim, izraelsko-palestyńskim i chińsko-tajwańskim, a także od wyniku wyborów w USA i przyszłych preferencji amerykańskich.

Wyborcy polscy podjęli duże ryzyko, uzależniając Polskę w większym stopniu od czynników zewnętrznych. Obyśmy tego wszyscy nie żałowali...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl